Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kutup Işıkları - Aurora

Gösterim: 25369 | Cevap: 7
 • aurora isinlari
 • kutup isinlari
 • kutup isinlari aurora
8
 • 2 Gönderen Miriel
 • 1 Gönderen evo
 • 2 Gönderen Blue Blood
 • 1 Gönderen nünü
 • 1 Gönderen nünü
 • 1 Gönderen nötrino
Miriel
30 Kasım 2006 13:45   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kutup Işıkları - Aurora

Kutup ışıkları, ya da aurora, genellikle kutup bölgelerinde görülen bir gece ışımasıdır. Aurora, gökyüzündeki doğal ışık görüntüleridir. Genelde gece görülen aurora, çıplak gözle de izlenebilir. Kuzey Yarıküredeki aurora görüntüsüne aurora borealis, Güney Yariküre’dekine de aurora australis denir. Auroralar, güneşin dünya atmosferi üzerindeki etkilerinin en belirgin şekilde görülebilenidir.
Çoğu auroralar yüksek kuzey ve güney enlemlerinde görülür. Özellikle yay, bulut ve çizgi şeklinde oluşurlar. Bazıları hareket eder, parlaklaşır ya da aniden yanıp sönerler. Yeşil, auroralarin en yaygın rengidir. Ancak çok yükseklerde olan auroralar kırmızı ya da pembe olabilirler. Çoğu aurora atmosferin 100 ile 1000 km aralığında oluşur. Bazıları atmosfer boyunca binlerce kilometre yatay uzunluğa sahip olabilir.
Aurora görüntüleri, güneşten gelen solar rüzgarlardaki yüklü parçacıkların atmosferle etkileşmesi sonucu oluşur. Bu parçacıklar dünyanın manyetik alanına ulaştığında bazıları kapılır. Bu parçaların çoğu dünyanın manyetik kutuplarına çekilirler. Bu parçacıklar atmosferdeki moleküllerle çarpıştıklarında enerji açığa çıkar. Bu enerjinin bir kısmı da auroralar şeklinde salınır.
Auroralar sıklıkla 11 yıllık güneş döngüsünün en yoğun zamanında görülür. Bu dönemde, güneş yüzeyindeki koyu lekeler sayıca artar. Güneşteki şiddetli patlamalar güneş lekeleriyle ilgilidir. Solar patlamalardan çıkan elektronlar ve protonlar, dünya atmosferiyle etkileşir. Bu etkileşim oldukça parlak auroralar yaratır. Bu aynı zamanda dünyanın manyetik alanında güçlü dalgalanmalar meydana getirir; (manyetik fırtına). Bu fırtınalar esnasında auroralar kutup bölgelerinden ekvatora doğru kayar.
evo ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
19 Ekim 2007 17:56   |   Mesaj #2   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

7987
1.140 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005
Blue Blood bu mesajı beğendi.
Blue Blood
21 Ekim 2007 17:15   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
AURORA (KUTUP IŞIKLARI) NEDİR?

Geceleri gökyüzünde görülen renkli ışıklar binlerce yıldır insanları büyülemiş ama çoğunlukla da dehşete düşürmüştür. Bunları sık sık görme fırsatı olan kuzey insanları haklarında bir çok hikaye üretmiştir. Bununla birlikte daha güneyde yaşayanlar bu ışıkları daha seyrek görmüş ve bunun savaş ya da bir afetin doğaüstü bir kehaneti olduğunu düşünmüşlerdir.
İnsanlar bu konuda daha bilimsel açıklamalar aramaya başladıklarında birçok teori öne sürdüler. Bu ışık, Dünya'nın kenarlarından yansıyan ateştopu, Kuzey Kutbu buzullarından yansıyan gün ışığı, ya da gökyüzündeki buz kristallerinden yansıyor olabilirdi.
20. yüzyıla kadar bu alandaki araştırmalarda ilerleme gösterilemedi ve hâlâ yanıtı bulunamamış çok fazla soru var. Bunlar Güneş'ten gelen ve Dünya'nın manyetik alanı sayesinde yerküreye yönelen elektrik yüklü parçacıkların (elektron) sonucudur. Gördüğümüz beyazlık, elektronların atmosferin en üst saçaklarına hızla çarpmasından kaynaklanır.
Kaynak: Bilim ve Teknik
evo ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Blue Blood; 26 Ekim 2007 21:02.
nünü
17 Mayıs 2008 11:16   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kutup Işığı - Aurora

Kutup Işığı - AuroraBu muhteşem doğa olayının adı 'Aurora' ya da diğer bir adıyla 'Kutup Işığı'... Adından da belli olduğu gibi kutup bölgelerinde görülürler...Auroralar, gökyüzündeki doğal ışık görüntüleridir. Genelde gece görülen kutup ışıkları, çıplak gözle de izlenebilir.Kuzey Yarımküre'deki aurora görüntüsüne aurora borealis, Güney Yarımküre'dekine de aurora australis denir.Auroralar, güneşin dünya atmosferi üzerindeki etkilerinin en belirgin şekilde görülebilenidir.Çoğu kutup ışığı yüksek kuzey ve güney enlemlerinde görülür. Özellikle yay, bulut ve çizgi şeklinde oluşurlar.Bazıları hareket eder, parlaklaşır ya da aniden yanıp sönerler.Yeşil, auroraların en yaygın rengidir. Ancak çok yükseklerde olan kutup ışıkları kırmızı ya da pembe olabilirler.Çoğu aurora atmosferin 100 ile 1000 km aralığında oluşur. Bazıları atmosfer boyunca binlerce kilometre yatay uzunluğa sahip olabilir.Kutup ışığı görüntüleri, Güneş'ten gelen solar rüzgarlardaki yüklü parçacıkların atmosferle etkileşmesi sonucu oluşur.Bu parçacıkların bazıları dünyanın manyetik alanına kapılır. Atmosferdeki moleküllerle çarpıştıklarında enerji açığa çıkar. Bu enerjinin bir kısmı da "aurora"lar şeklinde salınır.Kutup ışıkları sıklıkla 11 yıllık güneş döngüsünün en yoğun zamanında görülür.Bu dönemde, güneş yüzeyindeki koyu lekeler sayıca artar.Güneşteki şiddetli patlamalar güneş lekeleriyle ilgilidir.Solar patlamalardan çıkan elektronlar ve protonlar, dünya atmosferiyle etkileşir.Bu etkileşim oldukça parlak auroralar oluşturur.Bu aynı zamanda dünyanın manyetik alanında güçlü dalgalanmalar meydana getirir; (manyetik fırtına).Bu fırtınalar esnasında auroralar kutup bölgelerinden ekvatora doğru kayar.
MaRCeLLCaT bu mesajı beğendi.
nünü
17 Mayıs 2008 11:18   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bazı Kutup Işığı Fotoğrafları
MaRCeLLCaT bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 2 Şubat 2009 12:14. Sebep: Kırık Link
Edd-iTöR
25 Haziran 2008 15:43   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
HerHangiBiri
9 Aralık 2008 18:59   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Aurora Borealis


Kutup yakınlarında (Kanada, Grönland) ki bölgelerde kıştan yaza geçerken güneş ışınlarının gökyüzünde oluşturduğu mucizevi renk cümbüşü...

Aurora; atmosferik ortamda çeşitli atomlar, moleküller ve iyonlar tarafından saçılan fotonların yine atmosfer içerisinde oluşan özellikle elektronları içeren enerji yüklü parçacıkların gökyüzündeki manyetik alanlara rastlaması sonucu ortaya çıkan büyülü bir renk tayfı'dır. Çok değişik zamanlarda, farklı çizgiler ve renk büyüsü ile ortaya çıkabilen Aurora, bu nitelikleri ile Gökkuşağı ile karşılaştırılamayacak kadar mükemmel bir doğa olayıdır.


16 Temmuz 2012 10:29   |   Mesaj #8   |   
nötrino - avatarı
SMD SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Zamanın Ötesi..

5214
7.095 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-08-2007

Kutup Işıkları - Aurora

Atmosferde Eşsiz Güzellikte ‘Auroralar’ Görüldü


Güneş’te 12 Temmuz’da meydana gelen şiddetli patlamanın ardından açığa çıkan fırtına, Dünya'ya ulaştıktan sonra atmosferde birbirinden güzel auroralar (kutup ışıkları) oluşturdu.

Güneş’teki büyük koronar kütle atımıyla açığa çıkan yüklü parçacıklar, Cumartesi günü ve dün atmosferimize ulaştı. Yerkürenin manyetik alanı ve yıldızdan gelen fırtınanın etkileşimi sonucu İyonosfer’de yeşil, mavi ve kızıl ışımalar oluştu. Büyülü ışıklar, Antarktika, Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Amerika’da kameralara yansıdı. Gökyüzündeki etkileyici renk cümbüşü, ABD’nin Minnesota eyaletindeki Duluth kenti semalarında da görüldü.

Atmosferin 100 ila 1000 kilometre aralığında oluşan kutup ışıklarının yatay uzunluğu binlerce kilometreyi bulabiliyor. Güney kutbuna yakın enlemlerde görülen ışıklara aurora australis (güney kutup ışıkları) deniliyor.

12 Temmuz’daki Güneş fırtınasında açığa çıkan parçacıklar, saatte 4,8 milyon kilometre hızla yerküreye ulaştı. Bu yılki 6. büyük patlama olarak kayıtlara geçen olay, Dünya üzerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı. 1989’daki bir Güneş patlamasının ardından Kanada’nın Quebec kentinde 6 milyon insan elektriksiz kalmıştı.


Kaynak : Gençbilim (16 Temmuz 2012,07:00)
Mira bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kutup Işıkları - Aurora Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
 • aurora isinlari
 • kutup isinlari
 • kutup isinlari aurora
Cevap - Şehrin Işıkları (Full Albüm)
Gönderen: Ghostlover Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Ekim 2013 14:31
Güney Kutup Dairesi - Kuzey Kutup Dairesi
Gönderen: KisukE UraharA Forum: Dünya Coğrafyası
Cevap: 1
Son Mesaj: 25 Ekim 2010 15:39
Aurora
Gönderen: darkeagle2008 Forum: Roma Mitolojisi
Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Ağustos 2009 16:24
Burak Uçkun - Gönlümün Işıkları
Gönderen: GÜLGECELER Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Eylül 2008 01:22
Işıkları Söndürün Yeraltına İniyoruz (Sabotaj Röportajı)
Gönderen: CrasHofCinneT Forum: Rap Müzik
Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Şubat 2007 14:42
Sayfa 0.391 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu