Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Doğaçlama Nedir?

Gösterim: 15.820 | Cevap: 1 Doğaçlama ne demek, anlamı, tanımı.
  • dogaclama ne dir
  • doğaçlama nedir
2
  • 2 Gönderen DEsssT16
DEsssT16
29 Mart 2008 17:07   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Doğaçlama - Doğaçlama Nedir - Doğaçlama Hakkında

DOĞAÇLAMA:
Bir oyunculuk yöntemi; daha önce belli bir sözel ya da mimiksel-davranısal sahne saptaması olmaksızın oyun oynama. Oyun sırasında eylemi ve sözü bulan oyunun temeli Doğaçlama'ya dayanır. Doğaçlama tiyatrosunun ilk örneklerine antik çağda mimus ve pantomimus'ta rastlanabileceği gibi, en çok da tuluat tiyatrosunda rastlanır. Bu bağlamda, örneğin , commedia dell'arte, oyuncuları, kaba eylem taslağına göre, kendiliğinden doğal tepkilere dayanarak, Doğaçlama oynarlar; çok iyi saptanmış oyuncu rolleri içinde, belli bir duruma, yere, zaman, izleyiciye göre oyunu olduğu kadar, ağızdan ağıza söz akışını da çeşitlendirirlerdi; Arlecchino gibi komik tipler, izleyiciye doğrudan seslenerek, yöresel ve güncel olaylara tepki verirlerdi. Doğaçlama, bugün de oyunculuk eğitiminin başlıca alanlarından olup, Stanislavski'nin "doğru algılama" istemi ile Brecht'in "gözlem sanatı"nı geliştirme sanatı istemi arasında, diyalektik bir birlik kurma amacını gütmektedir; bu anlamda, Doğaçlama'nın oyuncunun kendine özgü kişisel anlatımını geliştirmesine ve kendini gözlemci kılmasına yönelik, ikili işlevi karşısındaki oyuncunun oyununu gözlemleyerek kendi oyununu koymasına olanak verir. Doğaçlama, tiyatro topluluklarınca üretim amaçlı olarak da ele alınmakta, özellikle de törensi tiyatro toplulukları, serbest tiyatro toplulukları ve sokak tiyatrosu topluluklarınca uygulamaya konulduğu gibi, "topluca doğaçlama oyunculuk" anlayışı içinde ortaya konmaktadır. Çağdaş törensi tiyatro anlayışı doğrultusunda, doğaçlama ile törensilik içiçe kaynaştırılmakta, oyunculukta temel yöntem olarak alınmaktadır.
ThinkerBeLL ve LaSalle bu mesajı beğendi.
Benzer Konular:
LaSalle
20 Haziran 2010 17:15   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Doğaçlama Nedir

Doğaçlama
isim

1 . Doğaçlamak işi, emprovizasyon.

2 . zarf Birdenbire, düşünmeden, içine doğduğu gibi, doğaçtan, doğmaca, irticalen, emprovize:
"Doğaçlama şiir söylemek."-
.

3 . tiyatro Yazılı metni olmayan, kararlaştırılmış taslağı, yerine, zamanına göre oyuncular tarafından, sahnede yakıştırılan sözlerle tamamlanan oyun, tuluat.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • doğaçlama yapmak

Birleşik Sözler

  • doğaçlama tiyatro


Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Doğaçlama Nedir? benzer konular

Etiketler:
  • dogaclama ne dir
  • doğaçlama nedir
Doğaçlama Tiyatro
Doğaçlama Tiyatro Doğaçlama Tiyatro, özellikle Avrupa ve Amerika'da geniş kitleler tarafından yapılan ve bilinen bir iş. Robin Williams, Jim Carrey gibi pek çok ünlü komedyen ve oyuncu doğaçlama tiyatro yapılan kulüplerde keşfedildiler.Bugün için de hala Amerikan eğlence dünyasının en büyük...
Forum: Tiyatro Cevap: 2
Son Mesaj: 18 Temmuz 2010 01:07
 
Sayfa 0.141 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu