Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ültimatom Nedir?

Gösterim: 34409 | Cevap: 1 Ültimatom Nedir? ne demek, anlamı, tanımı.
  • ultimatom ne demek
  • ultimatom ne demektir
  • ultimatom nedir
3
  • 3 Gönderen Just fly
14 Mayıs 2008 21:49   |   Mesaj #1   |   
Just fly - avatarı
VIP Beşer
Amak-ı Hayal
3619
456 mesaj

Ültimatom - Ültimatom Nedir - Ültimatom Hakkında

Ültimatom farklı kullanımları olan bir sözcüktür. Uluslararası ilişkilerde; bir devletin başka bir devlete verdiği ve hiçbir tartışma veya karşı koymaya yer bırakmaksızın, tanıdığı sürede isteklerinin yerine getirilmesini istediği nota.Kabul edilmez ise savaş çıkar.

Ayrıca günlük kullanımda; uyulması gereken kuralları kesin bir dille anlatmaya da ültimatom denir
KisukE UraharA, ThinkerBeLL ve jumong bu mesajı beğendi.
9 Temmuz 2015 21:52   |   Mesaj #2   |   
Safi - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara
2046
5.112 mesaj
ÜLTİMATOM a. (fr. ultimatum; ortaçağ lat. ultimatus, klas. lat. uttimus, sonuncu, son derece'den).
1. Bir devletin başka bir devlete, tanıdığı sınırlı süre içinde, tartışmasız ve kesin olarak istemlerini yerine getirmesi için verdiği ve bu istemlerin belirtilen sürenin bitiminde yerine getirilmemiş olmasının savaşa yol açacağı anlamını taşıyan nota.
2. Bir görüşme sırasında, bir devletin başka bir devletten istediği şeyleri belirttiği buyurucu belge.
3. Hiçbir tartışmaya olanak vermeden kabul edilmek ya da reddedilmek üzere yapılan kesin öneri: Bir ültimatomla karşı karşıya kalmıştım: ya onların koşullarını benimseyecektim ya da işi bırakacaktım.

Kaynak: Büyük Larousse
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Sayfa 0.164 saniyede 7 sorgu ile oluşturuldu