PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
X-Sözlük > Yaratık Nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
aLiveNight20:42, 9 Ekim 2008 
Yaratık; Bir hîtap şeklidir, kabaca olarak düşünülsede bu hîtap şekli aslında çok normaldir.Çünkü, hepimiz bir yaratığız tabi kendimize göre değiliz ama insan dışı varlıklar için öyleyiz ve bunu göz önüne alarak normal gelebiliyor ama günümüzde çok kaba bir tabir olarak düşünüldüğü için pek kullanılmaz.Örnek:
"Abi şu ayıya bak." - "Abi şu yaratığa bak." Gibi.

Sama gelebilir, çünkü günümüzde "Yaratık" kalıbını "argo ve küfür" grubuna soktukları için böyle bir konu açmak istedim.

Benzer Konular:
Etiketler:
  • yaratik anlami nedir
  • yaratik ne demek
  • yaratik nedir
Cevap
Blue Blood20:48, 9 Ekim 2008 
aLiveNight adlı kullanıcıdan alıntı:
Yaratık; Bir hîtap şeklidir, kabaca olarak düşünülsede bu hîtap şekli aslında çok normaldir.Çünkü, hepimiz bir yaratığız tabi kendimize göre değiliz ama insan dışı varlıklar için öyleyiz ve bunu göz önüne alarak normal gelebiliyor ama günümüzde çok kaba bir tabir olarak düşünüldüğü için pek kullanılmaz.Örnek:
"Abi şu ayıya bak." - "Abi şu yaratığa bak." Gibi.

Sama gelebilir, çünkü günümüzde "Yaratık" kalıbını "argo ve küfür" grubuna soktukları için böyle bir konu açmak istedim.

Bu kelime ile ilgili olarak TDK ne demiş:
Yaratık -ğı

isim
Yaratılmış canlı varlık, mahluk:
"Her varlık bir yaratıktır. Her yaratık da canlı."- N. F. Kısakürek.
Cevap
aLiveNight21:32, 9 Ekim 2008 
ThinkerBeLL adlı kullanıcıdan alıntı:
Bu kelime ile ilgili olarak TDK ne demiş:
Yaratık -ğı

isim
Yaratılmış canlı varlık, mahluk:
"Her varlık bir yaratıktır. Her yaratık da canlı."- N. F. Kısakürek.
"TDK"da ne güzel demiş işte Benimde anlatmak istediğim buydu, ama işte günümüzde "Yaratık" gibi kelimeleri "argo" grubuna alıyorlar ve hoşnut olmuyorum bu durumdan
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama