Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Maske Nedir?

Gösterim: 56553 | Cevap: 2 Maske Nedir? ne demek, anlamı, tanımı.
 • maske ne amacla kullanilir
 • maske nedir
 • maskeler ne amacla kullanilir
2
 • 2 Gönderen CrasHofCinneT
7 Kasım 2008 03:22   |   Mesaj #1   |   
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
Ankara

18627
1.925 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-10-2006

Maske - Maske Nedir - Maske Hakkında

Maske Tarihi - Maske Nedir - Maske Hakkında
MASKE, yüzü gizlemek, korumak ya da değişik bir kişiliğe bürünmek amacıyla kullanılır. Bilinen en eski maske örnekleri 30 bin yıl öncesinden kalmadır. Güney Fransa'da ve Kuzey Afrika'daki mağaraların duvarlarında maske resimlerine rastlanmıştır.

Maskeler tarihöncesi çağlardan beri tiyatro gösterilerinde, dinsel törenlerde ya da eğlence amacıyla şenliklerde kullanılmıştır. Maskenin yanı sıra ona uyan ve tüm vücudu örtecek biçimde giyilen bir giysi maskenin etkisini güçlendirir. Maskeler çevreden korunmak ve tanınmamak için de kullanılır. Korunma amacıyla kullanılanlar gaz maskeleri, cerrah maskeleri, eskrim, beyzbol ve buz hokeyinde takılan maskelerdir. Cellatlar, caniler ve soy-guncularsa tanınmamak için maske takar.

Maske yapımında kullanılan gereçler ülke¬lere ve kullanım amacına göre değişir. Genellikle ahşap, metal, pişmiş toprak, bez, lif, boynuz, tüy, deri gibi gereçlerle yapılır ve önyüzü çok çeşitli biçimlerde işlenir.

Eski Yunan'da maskeler tiyatro oyunları¬nın vazgeçilmez bir öğesiydi. Çeşitli biçimlerde boyanmış bez maskeler oyuncuların tek bir oyun içinde çeşitli tipleri canlandırmasına yarardı.
14. yüzyılda ortaya çıkan ve günümüzde de hâlâ sürmekte olan Japon no tiyatrosunda oyuncular, ahşaptan yapılmış, boyalı maskeler takar. İnce ve ustalıklı bir işçiliğin ürünü olan bu maskeler tanrıları, tanrıçaları, insanları, şeytanları ve cinleri simgeler. Bu maskeler oyuncuların çeşitli duyguları ve kişilikleri yansıtmasında önemli bir anlatım aracıdır.

Japon ve Eski Yunan tiyatrolarında kulla¬nılan maskelerin kökeni dinsel inançlara ve törelere dayanır. Maskeler bugün dünyanın birçok yöresinde dinsel ayinlerde hâlâ kulla¬nılmaktadır. Güneydoğu Asya ülkelerinde hastalan iyileştirmek için yapılan törenlerde, maskeler hastalığa yol açan kötü ruhları simgeler.

Kuzey Amerika Yerlileri'nden Kuvakiyut-lar atalarının efsanevi serüvenlerini canlandır¬dıkları danslarda maske takarlar. Dans sıra¬sında yüzlerindeki maskeyi çıkarıp, bir anda başka bir kişiliğe bürünerek izleyenleri şaşırtırlar. Afrika halklarının çoğu doğaüstü güçleri simgeleyen maskelerin, insan ve doğa olaylarını etkileyip yönlendirdiğine inanır. Mali Yerlileri'nden Bambaralar ürünün bereketli olması için yapılan ayinlerde antilop kafası biçiminde maskeler takar. Liberya'da yaşayan Mendeler'in ergenlik çağındaki çocuklarının erişkinliğe kabul törenlerinde, bu çocukların ormanın ıssız bir köşesinde en korkunç maskeyi takmış olan kişiye yaklaşabilirle cesaretleri sınanır. Nijerya'da Yoruba-lar atalarını simgeleyen maskelerle köyde dans ederek dolaşır ve atalarına çeşitli yiyecekler sunar. Bu törenin, insanları ruhlar dünyasına yakınlaştırdığına ve atalarının kendilerini kötülüklerden koruduğuna, bereketi artırdığına inanırlar.

Maskeler cenaze törenlerinde ölen kimse¬nin yüzünü örtmek için de kullanılır. Eski uygarlıklardan kalma altın, gümüş, tunç ya da taştan yapılmış bu tür maskeler bulunmuştur. Kristof Kolomb'un 1492'de Amerika kıtasını keşfetmesinden önce Meksika'da yaşayan Az-tekler önemli kişiler öldüğünde ölünün kefe¬ninin üzerine yeşim taşından yontulmuş maskeler koyarlardı. Eski Mısır'da Kral Tutanha-mon'un altın mumya maskesi günümüze ulaşabilen en güzel örneklerdendir.

16. ve 17. yüzyıllarda değişik giysiler ve maskelerle yapılan danslı eğlenceler Avrupa' da oldukça yaygındı. İlkel dinsel ayinlerden ve geleneklerden kaynaklandığı sanılan bu eğlencelere mask (Fransızca'da masque) deniyordu. Rönesans döneminde İtalya'da soylular göz kamaştırıcı giysiler ve maskelerle saray eğlencelerine katılırdı. Tiyatro oyunlarının da yer aldığı bu gösterilerde hareketli sahne dekorları kullanılır, kral ve kraliçeler için zamanın önde gelen şairlerinin yazdığı övgü dolu şiirler okunurdu. Mask 17. yüzyılda İngiltere'de, sahne tasarımcısı Inigo Jones ve saray şairi Ben Jonson'un katkılarıyla en canlı dönemini yaşadı. Bale, opera ve mim sanatı üzerinde etkili olan bu eğlenceli gösteriler sonraki yıllarda bütün Avrupa ülkelerinde eski önemini yitirdi.


Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
NympH ve Daisy-BT bu mesajı beğendi.
15 Temmuz 2014 13:56   |   Mesaj #2   |   
Mira - avatarı
SMD RAZ
İstanbul

4635
3.775 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010
Maske
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maske, en genel anlamıyla boyalı karton, kumaş, deri veya plastikten yapılan ve başkalarınca tanınmamak için yüze geçirilerek kullanılan yapma yüzdür. Gene bu tanımla ilişkili olmak üzere, başka unsurlar için de "maske" adı kullanılır. Bunlar şöyle sıralanabilir:
 • Gaz maskesi gibi, korunmak için özel olarak yapılıp yüze geçirilen gereç.
 • Yüz ve boyun güzelliği için cilde sürülen krem, macun vb. kozmetik maddeler.
 • Mecazi anlamda, gerçek duyguları veya bir şeyin gerçek görünüşünü gizleyen aldatıcı görünüş, davranış.
 • Ruh bilimi açısından, kişinin oynadığı rol veya hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı davranış.
"Maske", Fransızca'daki masqué kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Ayrıca, İtalyanca'daki ''maschera'' ve İspanyolca'daki máscara sözcükleri de masqué ile ilişkili sözcüklerdir ve tüm bunların olası kökenleri şunlardır:
 • Latince'deki mascus; masca, hayalet
 • Arapça'daki maskara; soytarı, kostüm giymiş kişi.
22 Temmuz 2014 13:28   |   Mesaj #3   |   
_AERYU_ - avatarı
BY Bölüm Yetkilisi
Konya
2460
8.706 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 19-01-2012
Maske Nedir?
MsXLabs.org


Boyalı karton, kumaş, plastikten yapılmış olan, tanınmamak için kullanllan yapma yüz. Korunmak için, özel olarak yapılmış, yüze geçirilen şey. Yüz ve boyun güzelliği için cilde sürülen krem, macun vb. Gerçek duyguları ya da bir şeyin gerçek görünüşünü gizleyen aldatıcı görünüş, davranış. Kişinin oynadığı rol ya da hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı davranış.

Kaynak:
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Maske Nedir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
 • maske ne amacla kullanilir
 • maske nedir
 • maskeler ne amacla kullanilir
Maske Resimleri
Gönderen: Blue Blood Forum: Fantezi Dünyası
Cevap: 710
Son Mesaj: 12 Mayıs 2015 17:24
Persona (Maske)
Gönderen: _EKSELANS_ Forum: Psikoloji ve Psikiyatri
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mayıs 2014 09:07
Maske
Gönderen: HayLaZ61 Forum: Hayali Karakterler
Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Ocak 2012 19:52
Maske Tiyatrosu
Gönderen: Blue Blood Forum: Tiyatro
Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Mart 2010 16:05
Rüyada Maske Görmek
Gönderen: BrookLyn Forum: Rüya Tabirleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2010 13:41
Sayfa 0.237 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu