Arama

Tuhaf Nedir?

Güncelleme: 26 Ağustos 2015 Gösterim: 3.525 Cevap: 1
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
25 Şubat 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Tuhaf
TDK, Türk Dil Kurumu
Sponsorlu Bağlantılar

sıfat Arapça tu§af
1 .
Acayip:
"Nahit'in onda hiç görmediği bir tuhaf hâli vardı."- T. Buğra.
2 . Şaşılacak, garip.
3 .
Güldürücü:
"Kibirli, alıngan olmayan, tuhaf ve nükteli bir adammış."- A. Ş. Hisar.
4 . Gülünç:
"Bu kıyafetle tuhaf oluyorsun."- .
5 . Anlaşılmaz:
"Tuhaf çocuk, günü gününe uymuyor."- .
6 . (ünlem) Şaşılan bir şey karşısında söylenen söz:
"Tuhaf! Her yerde olduğunun aksine, burada şehirden uzaklaştıkça binaların güzelliği artıyor."- A. Haşim.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • (bir şey birinin) tuhafına gitmek
Birleşik Sözler
  • işin tuhafı

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
26 Ağustos 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
TUHAF sıt.
1. Alışılagelene uymadığı için bilinmeyen, yadırganan, gülünç bulunan, şaşkınlık uyandıran şey için kullanılır; acayip, garip: Tuhaf bir isim. Tuhaf bir ev. Yemeğin tuhaf bir tadı var. Tuhaf bir kıyafet. Tuhaf bir şey mi söyledim?
Sponsorlu Bağlantılar
2. Davranışlarıyla, görünüşüyle vb. anlaşılmaz bulunan, alışılagelenin dışında, değişik kimse için kullanılır; acayip, garip: Tuhaf bir gençtir, insanlardan çok hayvanlarla konuşur. Kışın ipekli elbiseyle gezen tuhaf bir kadındı.
3. Anlaşılması güç, bir anlam verilemeyen tutum, davranış vb. için kullanılır; acayip, garip: Yüzünde tuhaf bir gülümseme belirdi. Bu çocuğun bakıştan çok tuhaf. Tuhaf bir karar.
4. (Bir) tuhaf olmak, kendim yalnız, güçsüz hissetmek; tuhaf davranışlarda bulunmak; (bir) garip, (bir) acayip olmak. || Tuhafına gitmek, acayibine gitmek.

be. Bir eylemin değişik, şaşırtıcı bir biçimde yapıldığını belirtir; acayip, garip: Tuhaf yürümek, konuşmak. Bugünlerde çok tuhaf davranıyor, onu anlayamıyorum.

ünl. Sözü edilenin şaşkınlıkla, hayretle karşılandığını belirten söz; acayip, garip: Tuhaf! O hiç böyle şeyler yapmazdı Tuhaf! Demek sizle vedalaşmadan gittiler.

Kaynak: Büyük Larousse