Arama

Teknisyen Nedir?

Güncelleme: 2 Ocak 2017 Gösterim: 111.713 Cevap: 6
MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
3 Mart 2009       Mesaj #1
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi

TEKNİSYEN

Ad:  teknisyen.JPG
Gösterim: 11427
Boyut:  19.8 KB

a. (fr. technicien).
Sponsorlu Bağlantılar
1. Bir tekniği bilen ve uygulayan kimse: Elektrik teknisyeni.
2. Bir teknikte uzmanlaşmış kişi.
3. Usta ile tekniker arasındaki teknikçi. (Bk. ansikt. böl.)

—Ask. havc. Hava kuvvetlerinde, askeri bir uçağın kimi öğelerinin (gövde, hidrolik devreler ve itici) bakım ve onarımını yapan uzman. (Türk hava kuvvetleri'nin teknisyenleri İzmir Gaziemir'deki Hava teknik okullar komutanlığı'nda yetiştirilir.)

—Dişç. Diş teknisyeni, Diş PROTEZCİSİ'nin eşanlamlısı.

—ANSİKL. Teknik liselerle iki yıllık meslek yüksekokullarını bitirenler "teknisyen” unvanı ile iş yaşamına atılırlar. Ancak, YÛK /Dünya bankası Meslek yüksekokulları projesine göre yetişenlerin unvanı değişiktir. (TEKNİKER.)

Kaynak: Büyük Larousse

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 2 Ocak 2017 23:08
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
3 Mart 2009       Mesaj #2
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi
Teknisyen
Tekniker ya da teknisyen mesleki ünvan ve yetkinlik sıralaması açısından Mühendisliğin bir alt seviyesidir.
Sponsorlu Bağlantılar
T.C. Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilerin kazandığı ünvandır.Orta ve küçük çaplı işletmelerde yönetici konumunada gelebilir. Usta ile çırak arasında kalfalığa eşdeğer bir elemandır.

Teknisyen: Mesleki ve teknik orta öğretim programlarından mezun olup mevzuatına göre atanmış, kurumların atölye ve laboratuvarlarında eğitim-öğretim, üretim ve hizmet ortamında fiilen çalışan kişiyi,

Tekniker, T.C. Üniversitelerine bağlı eğitim-öğretim yapan iki yıllık Meslek Yüksek Okullarını başarı ile bitirenlere verilen bir mesleki ünvandır.

İş hayatında ki pozisyonu Mühendis ile Teknisyen, usta, işçi arasındaki koordinasyonu sağlayan ara meslek elemanı olarak konumlandırılmıştır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde sorumlu yöneticilik yapabilir.Ayrıca kanun ve ilgil yönetmeliklerin kendine tanıdığı görev ve yetkilerini kullanarak kendi işini yapabilir.
Son düzenleyen Safi; 2 Ocak 2017 23:03
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Ağustos 2015       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Teknisyen
  • mesleki orta öğretim programlarından mezun olup mevzuatına göre atanmış, kurumların atölye ve laboratuvarlarında eğitim-öğretim, üretim ve hizmet ortamında fiilen çalışan kişi.
  • Teknisyen mesleki unvan ve yetkinlik sıralaması açısından mühendisliğin iki alt seviyesidir.
  • Orta ve küçük çaplı işletmelerde yönetici konumuna da gelebilirler.
  • Usta ile çırak arasında kalfalığa eşdeğer bir elemandır.
Son düzenleyen Safi; 2 Ocak 2017 23:04
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
25 Mart 2016       Mesaj #4
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
TEKNİSYEN
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teknisyen, lise üstü, üniversite, meslek yüksek okulu programlarından mezun olup fiilen çalışan kişi. Teknisyen mesleki unvan ve yetkinlik sıralaması açısından mühendisliğin bir alt seviyesidir.

Türkiye'de teknisyenlik
Türkiye de teknisyenler yasal mavzuatlar yüzünden mesleki çatı örgütü, oda kuramamaktadırlar. Teknisyen temsil ögrütü bulunmamaktadır. Bu konu her sene meclis gündemine gelmekte olup mühendis odalarının şiddetle karşı çıkması sonucu yasalaşamamaktadır. Bu konular arasında en önde askerlik, lisans tamamlama vb. sorunlar gelmektedir. Teknisyenleri temsil etmek amacı ile 1999 yılında "Türkiye Teknikerler Birliği" kurulmuş olup bu kuruluş sıradan bir dernekten farklı bir konuma gelememiştir. Birliğin herhangi bir resmi tanınırlığı, yaptırım gücü, temsil yetkisi bulunmamaktadır.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Ocak 2017       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
teknisyen
isim Fransızca technicien
  • Teknikçi.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Ocak 2017       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Teknisyen
  • Fr. Bir işin, ilim tarafından daha çok tatbikatiyle uğraşan.
  • Tatbikatla uğraşan kimse.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Ocak 2017       Mesaj #7
Safi - avatarı
SMD MiSiM
teknisyen ingilizcesi
  • technician.