Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kategori Nedir?

Gösterim: 17.962 | Cevap: 0 Kategori ne demek, anlamı, tanımı.
1
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
14 Nisan 2009 21:12   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.434 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Kategori - Kategori Nedir - Kategori Hakkında

Kategori
Alıntı
TDK adlı kullanıcıdan alıntı

isim Fransızca catégorie
1 .
Aralarında herhangi bir bakımdan ilgi veya benzerlik bulunan şeylerin tamamı, grup, ulam:

"Üçüncü kategoride, vatandaşlık bilinci aşılamaya çalışan yazılar toplanıyordu."- E. Şafak.
2 . felsefe, mantık
Ulam.

Kategori, felsefi anlamda genel olarak öznitelik ya da bir nesneye yüklenen nitelik olarak anlaşılır. Bir konunun anlam ve sınırlarını, içerik ve biçiminin çerçevesini belirlerler. Kategoriler, koşulu kendilerinde mevcut olan genel niteliklerdir bu anlamda ve dolaysıyla koşulsuzdurlar. Kategorik denildiğinde belirtilen anlam, bu bağlamda, koşulsuzluktur. Bu genel anlamın ötesinde felsefe tarihi boyunca kategori kavramı içerik olarak kullanıldığı felsefi dizgeye göre anlam kazanan bir içeriğe sahiptir. Bir anlamda kategori fikrinin oluşturcusu Aristoteles'tir. On çeşit kategori belirlemiş ve bir konu hakkında bu on kategoriye göre bir şey söylenebileceğini belirtmiştir: Töz, nicelik, nitelik, yer, zaman, durum, sahiplik, etki, edilgi, bağıntı Aristotales'in ortaya koyduğu kategorilerdir. Böylece kategori, felsefede bir şey söyleyebilmenin koşullarını belirleyen kavramlar olarak görünmektedir. Buna paralel ancak farklı bir içeriğe sahip olarak Kant'da bir başka kategori anlayışı mevcuttur. Kant, deneyimlerimizin önsel (a priori) koşulu olan mutlak zihinsel kavramları adlandırmak üzere kategori kavramını kullanır. Buna göre, zihin, duyumlardan gelen verileri toplayıp değerlendirmek ve birleştirip sonuçlara varmak üzere oniki ayrı kategori mevcuttur. Bu oniki kategori temelde dört ana kategoriye bağlıdır. Bu dört ana kategori şunlardır:
  • Nitelik
  • Nicelik
  • Bağıntı
  • Modalite
Kant ile Aristotales arasındaki kategori anlayışındaki farklılık, Kant'ta kategoriler yalnızca düşüncenin özellikleri olmasına rağmen, Aristitales'te hem düşüncenin hem de varlığın özelliklerini göstermesidir.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
LaSalle bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kategori Nedir? benzer konular

MSN kategori sorunu nasıl çözümlenir?
Bilgisayarıma format atıldı.Windows Live Messengerin yeni sürümünü kullanıyorum.Msnimi açtığımda kişiler eskidenki gibi katagori şeklinde.Ben, bunu çevrimiçi çevrimdışı olarak yapmak istiyorum nasıl yapabilirim? Teşekkürler,iyi akşamlar.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Kasım 2009 20:45
Blogspotta kategori nasıl yapılır?
Blogcudaki Gibi Blogspotta Kategori Nasıl Yapılıyor Şimdiden Teşekkürler
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Ağustos 2009 21:30
Kategori Teorisi (Ulam Kuramı)
Kategori Teorisi Vikipedi, özgür ansiklopedi Kategori teorisi (yeni Türkçe: Ulam kuramı), matematik yapılar ve bunlar arasındaki ilişkilerle soyut olarak ilgilenen bir matematik kuramıdır. Yarı mizahi "soyut anlamsızlık" olarak da bilinir. Tarihi Bir kategori birbirileriyle ilişkili...
Forum: Matematik Cevap: 0
Son Mesaj: 14 Nisan 2009 15:10
MSN Kategori Kişilerine Aynı İletiyi Yollamak
Merhaba MSN Live 2009 ve beraberinde msg plus kullanıyorum. kişilerimi gruplandırıyorum. bazı gruplarda çok fazla kontak var. her gruba, grubun tamamına ve hepsini ortak konuşmada toplamadan ve tek bir hamlede aynı iletiyi yollamanın bir yolu yok mu?
Forum: MSN Messenger Türkiye Forumları Cevap: 2
Son Mesaj: 17 Mart 2009 14:30
 
Sayfa 0.195 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu