MsXLabs
2005-2016
X-Sözlük forumunda yer alan ThinkerBeLL tarafından açılmış Kategori Nedir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Kategori Alıntı TDK adlı kullanıcıdan alıntı isim Fransızca catégorie 1 . Aralarında herhangi bir bakımdan ... Etiketler:
  • kategori nedir

Kategori Nedir?

Gösterim: 18.246 | Cevap: 0
14 Nisan 2009 21:12   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Istanbul TR

52.738
11.447 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Kategori ne demek, anlamı, tanımı.

Kategori
Alıntı
TDK adlı kullanıcıdan alıntı

isim Fransızca catégorie
1 .
Aralarında herhangi bir bakımdan ilgi veya benzerlik bulunan şeylerin tamamı, grup, ulam:

"Üçüncü kategoride, vatandaşlık bilinci aşılamaya çalışan yazılar toplanıyordu."- E. Şafak.
2 . felsefe, mantık
Ulam.

Kategori, felsefi anlamda genel olarak öznitelik ya da bir nesneye yüklenen nitelik olarak anlaşılır. Bir konunun anlam ve sınırlarını, içerik ve biçiminin çerçevesini belirlerler. Kategoriler, koşulu kendilerinde mevcut olan genel niteliklerdir bu anlamda ve dolaysıyla koşulsuzdurlar. Kategorik denildiğinde belirtilen anlam, bu bağlamda, koşulsuzluktur. Bu genel anlamın ötesinde felsefe tarihi boyunca kategori kavramı içerik olarak kullanıldığı felsefi dizgeye göre anlam kazanan bir içeriğe sahiptir. Bir anlamda kategori fikrinin oluşturcusu Aristoteles'tir. On çeşit kategori belirlemiş ve bir konu hakkında bu on kategoriye göre bir şey söylenebileceğini belirtmiştir: Töz, nicelik, nitelik, yer, zaman, durum, sahiplik, etki, edilgi, bağıntı Aristotales'in ortaya koyduğu kategorilerdir. Böylece kategori, felsefede bir şey söyleyebilmenin koşullarını belirleyen kavramlar olarak görünmektedir. Buna paralel ancak farklı bir içeriğe sahip olarak Kant'da bir başka kategori anlayışı mevcuttur. Kant, deneyimlerimizin önsel (a priori) koşulu olan mutlak zihinsel kavramları adlandırmak üzere kategori kavramını kullanır. Buna göre, zihin, duyumlardan gelen verileri toplayıp değerlendirmek ve birleştirip sonuçlara varmak üzere oniki ayrı kategori mevcuttur. Bu oniki kategori temelde dört ana kategoriye bağlıdır. Bu dört ana kategori şunlardır:
  • Nitelik
  • Nicelik
  • Bağıntı
  • Modalite
Kant ile Aristotales arasındaki kategori anlayışındaki farklılık, Kant'ta kategoriler yalnızca düşüncenin özellikleri olmasına rağmen, Aristitales'te hem düşüncenin hem de varlığın özelliklerini göstermesidir.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(2009-04-14T21:12:25+03:00)
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: