Arama

Vilayet Nedir?

Güncelleme: 7 Temmuz 2015 Gösterim: 3.131 Cevap: 1
LaSalle - avatarı
LaSalle
Ziyaretçi
15 Nisan 2010       Mesaj #1
LaSalle - avatarı
Ziyaretçi
Vilayet
isim (vila:yet, l ince okunur) Arapça vil¥yet
Sponsorlu Bağlantılar

1 . İl:
"İki haftadan beri komşu vilayetleri kasıp kavuran dayanılmaz sıcaklar burada..."- R. N. Güntekin.

2 . eskimiş Valilik.

Birleşik Sözler

vilayet binası
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
7 Temmuz 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
VİLAYET, -tl a. (ar. vilâye, idare, yönet- me’den vilayet}.
1. İL'in eşanlamlısı.
Sponsorlu Bağlantılar
2. Valinin görev yaptığı bina; valilik.

—Esk. Bir şeyi ele geçirme ve elde tutma yetkisi.

—Ask. tar. Vilayet askeri -» EYALET* ASKERİ.

—Kur. tar. OsmanlI devletinde yayımlanan bir nizamnameyle (1864) "vilayet" adı altında kurulan yönetim birimi. (Bk. ansikl. böl.).

—ANSİKL. Kur. tar. Bu nizamnameye göre OsmanlI devletindeki eyalet, sancak gibi yönetim birimleri yeniden düzenlendi; osmanlı topraklarının en büyük yönetim birimine, vilayet (bugün il) adı verildi. Vilayet sancaklara, sancak kazalara (bugün ilçe), kaza köylere (kariye) bölündü. Vilayetin en büyük mülki amirine vali, sancağınkine mutasarrıf, kazanınkine kaymakam dendi. Köylerse halk tarafından seçilen muhtarlarca yönetilmeye başlandı. Daha sonra çıkarılan "idarei umumiyei vilayet" (il genel yönetimi) yönetmeliğiyle (1870) vilayetler livalara, livalar kazalara, kazalar nahiyelere (bucak), nahiyeler de köylere bölünerek yeni bir düzenleme yapıldı. 1921 Anayasası'nda (Teşkilatı esasiye kanunu) il, ilçe ve bucak olarak saptanan yönetim birimleri, 1924 Anayasasında değişmeksizin korundu. 1947’de il sayısı 63'e yükseltildi. 1961 Anayasası'na dayanan 569 sayılı yasa maddesiyle il yönetmeliğinde bir kez daha gerekli düzenlemeler yapıldı. 1989'da yapılan bir yasa değişikliğiyle uzun yıllar 67 olarak kalan il sayısı dört il daha katılarak (Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale) 71'e yükseltildi.

Kaynak: Büyük Larousse