Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Atabey Nedir?

Gösterim: 31125 | Cevap: 1 Atabey Nedir? ne demek, anlamı, tanımı.
2
  • 1 Gönderen DERUNİ
  • 1 Gönderen Daisy-BT
DERUNİ
14 Ocak 2011 13:12   |   Mesaj #1   |   
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi

Atabey - Atabey Nedir - Atabey Hakkında

atabey (isim, tarih)


Anlam:Eski Türk devletlerinde, özellikle Selçuklularda şehzadelerin eğitimi veya bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezir.
  1. eski türk devletlerinde, özellikle selçuklularda şehzadelerin eğitimi veya bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezir.
  2. ıspartanın bir ilçesi..
  3. büyük selçuklu devleti'nde emirliklere emir olarak atanan sultan oğullarının ( melik) eğitim ve öğretiminden sorumlu öğretmen-devlet adamlarıdır. özellikle sultan melikşah'ın (1072 - 1092 ) ölümünden sonra, devletin merkezi otoritesinin zayıflaması üzerine derebeyleşmeye, giderek de, bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar. bu dönemde kurulan en önemli atabeylikler; fars atabeyliği ( 1147 - 1284 ), erbil atabeyliği, azerbaycan atabeyliği ( 1146 - 1232 ), şam atabeyliği ( 1128 - 1154 ) ve musul atabey-liği ( 1127 - 1159 ) dir.
  4. süleyman demirel'in doğduğu meşhur islamköy'ün bağlı bulunduğu ısparta ilçesi. eski adı agros olup 1921'de tbmm kararıyla değiştirilmiştir.
  5. selcukluların kumandanlarına verdigi unvandır
  6. osmanlı'daki karşılığı lala'dır.
  1. selcuklu devleti'nde sehzadeleri egitip yetistiren ve zamanla devlet kuran yuksek rutbeli memurlara atabey denirdi.bu unvan, ilk defa selcuklularda kullanıldı ise de, daha onceki turk-islam devletlerinde de bu vazifeyi goren memurlar vardı. osmanlılar'da ise, sehzadeleri yetistirmekle gorevli kimselere lala denirdi.
http://sozluk.bilgiportal.com
Daisy-BT bu mesajı beğendi.
Benzer Konular:
Daisy-BT
21 Mayıs 2011 11:41   |   Mesaj #2   |   
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

atabey

İsim


(ata'bey)
Tarihi terim

Eski Türk devletlerinde, özellikle Selçuklularda şehzadelerin eğitimi veya bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezir.

Kimi eski Türk devletlerinde, özellikle Selçuklularda genç şehzadelerin eğitimi ya da bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezirlere verilen san.

Selçuklularda hükümdar çocuklarının eğitim ve öğretimi ile görevli ya da çok küçük yaşta olan hükümdarların adına devlet işlerini yöneten deneyimli, bilgili kişi.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun zayıflamasından ve parçalanmasından sonra, pek çok atabey, bulunduğu bölgede bağımsızlığını ilân etti.

TDK
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
DERUNİ bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Atabey Nedir? benzer konular

Fahri Atabey
Fahri Atabey Vikipedi, özgür ansiklopedi Fahri Atabey (1913-2 Ağustos 1994) ünlü başhekim ve İstanbul'un Cumhuriyet dönemindeki 21. Belediye Başkanıdır. Fahri Atabey 1913 yılında İstanbul'da doğdu. 1937 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi....
Forum: Siyaset tr Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Eylül 2008 09:57
 
Sayfa 0.155 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu