Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mutluluk Nedir?

Gösterim: 19458 | Cevap: 2 Mutluluk ne demek, anlamı, tanımı.
5
 • 1 Gönderen ThinkerBeLL
 • 3 Gönderen asla_asla_deme
 • 1 Gönderen Eren bulut
6 Mart 2009 23:00   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Mutluluk - Mutluluk Nedir - Mutluluk Hakkında

Mutluluk -ğu
TDK & Vikipedi

isim
Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut (1), ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık:
"Kâmuran'ın bahçesi ikisi arasında tam bir mutluluk durağı."- H. E. Adıvar.
Birleşik Sözler
 • mutluluk çubuğu
 • mutluluk tablosu

Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan doğan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır.
Mutluluk Kavramı Hakkında Farklı Görüşler
Kimileri mutluluğu maddi alanda, kimileri manevi alanda, kimileri ise hem maddi hem manevi alanda edinilebilecek bir ruhsal hal olarak ele almışlardır. Örneğin, mutluğun manevi alanda edinilebilecek bir hal olduğunu düşünen eski Grek düşünürleri mutluluğu erdemin ödülü olarak değerlendirmişlerdir. Mutluluk hakkında mistisizmde, çeşitli dinlerde ve felsefi ekollerde ortaya konan görüşlerde farklılıklar genellikle şu soruların yanıtlarında toplanmaktadır:
 • Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?
 • Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır?
 • Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi?
 • Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi?
 • Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?
Ruhçu Görüş
Spiritüalist görüşe göre ruhun dünyaya gelme amacı mutlu olmak değil, tekamül etmektir. Mutluluk ise bir amaç değil, bir sonuçtur. Mutluluk maddi değerlerle edinilemez, çünkü maddi değerler geçici olup, bir gün yok olacaklardır. Şu halde gerçek veya devamlı mutluluk, geçici olmayan manevi değerlere bağlı olup, ebediyen yaşayacak olan canlılara duyulan sevgiyle ve diğerkamca hareketlerle yakından ilgilidir. Gerçek mutluluk, başkaları için verilen emeklerin ruhta bıraktığı hazlardır, vazifesini yerine getiren varlığın duyduğu huzur ve sevinç halidir.

Mutluluk Hakkında Vecizeler
 • Kişinin yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. (…) Bir insan böyle hareket ederken ‘benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı bilecekler mi’ diye bile düşünmemelidir. Hatta en mutlu olanlar hizmetlerinin bütün nesillerce bilinmemesini tercih edecek karakterde bulunanlardır.” (M.K. Atatürk,1937,100 ve 1937,5-277)
 • “(...) Hal böyleyken, insanlar gerçek mutluluk ve kurtuluşu, ancak maddelere tapan nefislerinin hava ve hevesine tutsak olmuş iradelerine göre değer biçtikleri birtakım uydurma kurallardan beklemektedirler. (…) Maddelere ve objelere bağlı mutluluklar, doğal olarak bu cansız şeyler gibi geçicidir (fanidir) ve günün birinde onlar gibi çökecek, yıkılıp gidecek, yok olacaklardır. Fani şeylere bağlı ve onlarla geçerli hiçbir mutluluk devamlı olamaz. Devam eden, ölmeyen bir mutluluk, ebedi (sonsuz) değerlere bağlı ve onlarla geçerli bir mutluluktur. Şu halde hakiki mutluluğun kaynaklarından birini de, ebedi olan canlı varlıklara, özellikle insan ruhlarına duyulan sevgi oluşturur. Çünkü o (sevgi) ebedidir. (...) İnsanın hakiki mutluluğunun ilk kapılarını açan sevgi, merhamet, şefkat ve yardım duygularıyla beslenir. Bu duygular mutluluk kapısının en sadık kapıcılarıdır. Bunlar izin vermeden ne gerçek sevgiye ulaşılır, ne de büyük mutluluğun kapıları açılır.” (Neo-spiritüalizm’in kurucusu Dr.Bedri Ruhselman)
 • Bütün mutsuz olanlar, yalnız kendi mutlulukları peşinde koşanlardır. Bütün mutlu olanlar ise başkalarının mutlu olması için çalışanlardır.” (Budizm)
 • Engelleri aşmak, varoluşun en büyük hazzıdır; bunlar ticaret ve iş yaşamındaki maddi şeylerde de olabilir, öğrenme ve bilimsel araştırmadaki düşünsel şeylerde de olabilir; bu engellerle savaşmak ve onları yenmek mutluluk verir." (Schopenhauer)
 • İnsanın gerçek varlığını bilmesi mutluluk, unutması ise elemdir.” (Sri Nisargadatta Maharaj)
Mira bu mesajı beğendi.
25 Nisan 2009 13:33   |   Mesaj #2   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.731
4.914 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005

Cvp: Mutluluk Nedir?

* Mutluluğun formülü, gerektiğinde önemsiz şeylerle meşgul olabilmektir. - Edward Newton
* İnsanların mutlulukları ya da mutsuzlukları, kaderin olduğu kadar da karakterlerinin eseridir. - La Rochefoucauld
* Mutluluk daima yakınımızdadır, yakalamak için çoğu zaman elimizi uzatmak yeter. - George Sand
* En büyük sayıda insana en büyük mutluluk|mutluluğu veren eylem en iyidir. - Francis Hutcheson
* Bahçelerinde lahana ekenler bizden üç veya dört kat mutludurlar. - Rabelais
* Mutlu yaşam, tutku ve korku üzerinde mantığın ve düşüncenin elde ettiği bir zaferdir. - Lucius Annaeus Seneca
* Kim ne derse desin, mutlu insanın en mutlu anı, uykuya daldığı andır ve mutsuz bir insanın en mutsuz anı, uykudan uyandığı andır. İnsan hayatı, bir tür hata olmalı. - Arthur Schopenhauer
* Doğuştan gelen tek bir yanılgı vardır. O da mutlu olmak için burada olduğumuzu sandığımızdır. - Arthur Schopenhauer
* Mutlu bir hayat olanaksızdır; insanın başarabileceği en iyi şey kahramanca bir hayattır. - Arthur Schopenhauer
* Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
* *Tüm sınırlamalar kişiyi mutlu kılar. Görme, etki ve temas alanımız ne denli dar ise o denli mutlu oluruz; ne denli geniş ise o denli sıklıkta kendimizi azap içinde ya da ürkütülmüş duyumsarız. Çünkü bu alanla birlikte kaygılar, istekler, ürkünç şeyler de çoğalır ve büyür... 14 Temmuz 2007 - Arthur Schopenhauer
* Benim dertlerime derman olmanı istemedim,bana hiç yaşamadığım mutluluklar yaşatmanı istedim- Atilla Çiçek

YaqmurTanesi, ThinkerBeLL ve Mira bu mesajı beğendi.
Eren bulut
6 Ocak 2012 20:55   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Mutluluk Nedir?

Saolun
Çok işime yaradı

MUTLULUK İNSANIN ELİNDEKİ EN BÜYÜK ANAHTARDIR...
ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mutluluk Nedir? benzer konular

Mutluluk nedir, nasıl mutlu olunur?
insan nasıl mutlu olur
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 5 Ocak 2015 21:22
Mutluluk, sadakat ve şefkat nedir, ne anlama gelir?
ya arkadaşlar türkçe öğretmeni ödev istedi uzun bir yazı olarak bana mutluluğu şevkati veya sadakati anlatır mısınız birini seçmeniz yeterli ama uzun olsun.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 18 Şubat 2011 20:41
Temas - Mutluluk
Temas - Mutluluk - Şarkı Sözü Yağmurun ortasında kaldım Benliğim çırılçıplak Özgürlük damarlarımda Ruhum huzur dolu Seni düşündüm mutluluk İçimden aktı Akan her bir damla Acıları kapattı
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Ağustos 2010 18:03
Mutluluk nedir?
mutluluk nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 18 Aralık 2009 20:43
Astroloji ve Mutluluk
Astroloji ve Mutluluk http://www.astroset.com/bireysel_gelisim/gun/images/g3.JPG "Bireysel Gelişim ve Mutluluk" üzerine yazılanların bugünlerde daha çok okunmasının, konuşulanların büyük bir...
Forum: Genel Astroloji Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Ekim 2008 21:49
 
Sayfa 0.209 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu