Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Arkadaş Nedir?

Gösterim: 41.454 | Cevap: 2 Arkadaş ne demek, anlamı, tanımı.
 • arkadaşın tanımı nedir
 • arkadaş ne demek
Blue Blood
6 Mart 2009 23:15   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Arkadaş - Arkadaş Nedir - Arkadaş Hakkında

Arkadaş

isim
1 .
Birbirlerine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri, yaren.
2 .
Bir ortamda birlikte bulunanlardan her biri, hempa, refik:
"Nedret'in arkadaşları bizi nezaketen davet ettiler."- M. Yesari.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
 • arkadaş değil, arka taşı
 • arkadaşını söyle, kim olduğunu söyleyeyim
 • arkadaş olmak
Birleşik Sözler
 • arkadaş canlısı
 • can arkadaşı
 • hayat arkadaşı
 • kadeh arkadaşı
 • mahalle arkadaşı
 • silah arkadaşı

Arkadaş
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arkadaş, eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya ya da taşa vererek ok atarlarmış. Genelde, bozkır hayatı yaşadıkları için bu sırt dayanan nesne, genelde bir taş veya kaya olurmuş. Yıllar sonra bu sırt dayanan taşın ismi, "arka-taş" iken, arkadaş şeklinde yerleşmiş ve bugün de samimiyetine güvenilen kişilere verilen isimin ta kendisidir...
KAmikade
13 Temmuz 2009 13:32   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Arkadaş Nedir?

herkez kendi arkasını koruyan kişiyi aradığı icin sağlıklı arkadaslıklar olmuyor kımsenın koruma gorevi ustlenmeye niyeti olmuyor. her kez kendisinin korun masını istiyor ticarette bir laf vardır paslaşma diyeekonomik yonden ama herkez santrafordur bu takımda herkez pasın kendisine atılmasını bekler gol atmakicin bundan dolayıda maclar kaybedilir zaten
4 Ekim 2015 09:56   |   Mesaj #3   |   
Finn and Jake - avatarı
MOD Adventure Time
İzmir

9.185
10.504 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010

ARKADAŞ NEDİR?

ARKADAŞ a. (arka ’dan-daş ekiyle).1. Aynı etkinliği (ders, iş, oyun vb.) paylaşmaktan, aynı ortamda birlikte bulunmaktan doğan bir yakınlıkla bağlanılan ya da birine bu biçimde bağlanan kimse: Sınıf, oda arkadaşı. Askerlik arkadaşı. Çocukluk arkadaşı. —2. Dostlukla bağlanılan kimse, dost: Kendisi en sevdiğim arka- daşlarımdandır. —3. Yaşça, sosyal konumca eşit ya da daha aşağı durumdaki bir kimseye seslenirken kullanılan sözcük: Arkadaş, biraz yardım eder misin? Sıraya girelim arkadaşlar! —4. Bir kimseyle arkadaş olmak, onunla yakınlaşmak, dostluk kurmak: Kısa zamanda arkadaş olduk. —5. Arkadaş canlısı, arkadaşlarını çok seven, arkadaşlığa önem veren kimse için söylenir. || Arkadaş değil arka taşı, arkadaşlarına yük olan, arkadaşımdan hoşlanılmayan kimseler için söylenir. —Etöl. Belirli bir davranışa katılan türdeş ya da soydaş. (Bk. ansikl. böl.) —Ansikl. Etol. Arkadaş terimini J. J. von Uexküll önermiş ve K. Lorenz bu kavramı pek çok kuş türü üzerinde incelemiştir. Kuş, kendisinde bir davranışı başlatan bazı özgül uyarı-işaretlerin bir arada oluşu sayesinde, her toplumsal etkinlikte türdeşlerini belirleyip tanır. "Onun bir türdeşle bağlantı kurup kurmamasını belirleyen yalnız görüntü imgesi değildir, bireysel karşılaşmaların sonucunda ortaya çıkan eylemsel imgedir" diye yazar J.J. von Uexküll (1934). Arkadaş, belirli bir iş-leve katılan soydaş ya da türdeştir. Nitekim değişik durumlarda, değişik bir nesne olarak algılanır. Ana-baba, yavru kuşa kimi zaman “besleyen arkadaş", kimi zaman "ısıtan arkadaş” olarak görünür. Lorenz başlıca işlev alanlarında (arkadaş ana-babanın, arkadaş yavrunun, arkadaş eşin, vb. tanınması) türdeşler arasında kurulan ilişkileri tanımlamıştır. • Arkadaş şeması. Bazı türlerde, içgüdüsel davranışın nesnesi ya da hedefi, birey yaşamının belli bir devresinde (kritik evre) edinilir. Genellikle kısa süren bu devre, içgüdüsel eylemin belirdiği ilk aşamada ya da çok daha önce yer alabilir. O zaman davranış, hayvanın çevresindeki bir nesneye bağlanır. Doğal koşullarda bu bir türdeştir: deneysel durumda, hayvan başka türden birini, bir insanı ya da bambaşka bir nesneyi "benimseyebilir”, Bu bağlantı özgüldür: bir insanı ana -baba belleyen bir kaz, sonunda her insana aynı şekilde davranır.
Her davranışın kendine özgü kritik bir devresi vardır. Nitekim arkadaş ana-baba şemasının edinilmesi çoğu zaman cinsel eş şemasıyla çakışır. Arkadaşı tanıma, hiçbir zaman tümüyle duyarlanmayla edinilemez. Her hayvanın doğuştan bir arkadaş şeması, yani bir özgül uyarı-işaret birleşikliğine karşı belli bir davranış olanağı vardır. Bazı türler için bu şema çok kesindir; çünkü o kadar çok uyarı-işarete dayanmaktadır ki davranışın olağandışı bir nesneye bağlanması olasılığı yoktur. Daha başka durumlarda doğuştan davranış şeması daha az sayıda işarete dayandığından hayvan, bir türdeşinden çok değişik nesnelere ilgi ve bağlılık duyabilir. Kuluçkadan çıkarken gördükleri ilk hareketli hesneyi ana baba belleyen yavru kazların durumu böyledir. Lorenz birinci sistemi tanımlamak için “mozaikli tip" terimini, ikinci içinse (embriyonsal gelişmeyle benzerlik kurarak) "düzenli tip” terimini kullanır.
Davranışın cinsine göre, belli bir nesneye bağlanma az ya da çok kuvvetlidir. Cinsel bir eşe bağlılık özellikle uzun sürelidir.

Kaynak: MsXLabs.org & Büyük L.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Arkadaş Nedir? benzer konular

Etiketler:
 • arkadaşın tanımı nedir
 • arkadaş ne demek
Arkadaş Bulma Nedir?
Arkadaş Bulma MsXLabs.org Eş değer sözüyle birini tanıyarak yada ilk tanışma da işte buldum! Anlamında kullanılan ve anlaşılan sözdür. Aynı zamanda yeni birileriyle görüşerek buluştuğunuz bir ifadedir. Terim olarak soru sorulduğun da ise 'Sen Arkadaş Buldun mu?' diyede anılabilir.
Forum: X-Sözlük Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Kasım 2013 23:54
Facebook'ta birisini takip etmek ile arkadaş olarak eklemek arasındaki fark nedir?
Birisini takip etmek ile arkadaş olarak eklemek arasındaki fark nedir? Sadece şahsen tanıdığınız kişileri arkadaşınız olarak eklemelisiniz. Birisini şahsen tanımıyor ancak neler söylediğini duymak istiyorsanız, kendisini takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kişinin sadece herkese açık...
Forum: Sosyal Ağlar Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Ağustos 2013 13:55
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Ekim 2012 19:50
Facebook'ta günlük arkadaş ekleme sınırı nedir?
BU DOĞRU MUDUR? BİR GÜNDE EKLEMEMİZ GEREKEN ARKADAŞ SAYISI NE KADARDIR? DAHA YENİ AÇTIM, 20 KİŞİ EKLEYEBİLDİM... 1 GÜN İÇİN BU ÇOK AZ DEĞİL Mİ? 100-200 KİŞİ EKLEYECEĞİM TOPU TOPU... 4 GÜN CEZA YEMEM DE CABASI! LÜTFEN BİR ÇÖZÜM BULUN, 4 GÜN BEKLEMEK İSTEMİYORUM!!!!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Kasım 2011 16:53
Arkadaş çevresinin gençler üzerindeki etkileri nedir?
bu konuyu tartışcaz okulda lütfen kısa oz güzel bi yazı bulabilirmisiniz!!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 31 Ekim 2010 23:38
 
Sayfa 0.147 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu