Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bisiklet Nedir?

Gösterim: 52166 | Cevap: 2 Bisiklet ne demek, anlamı, tanımı.
6
  • 3 Gönderen Kral_Aslan
  • 1 Gönderen RuffRyders
  • 2 Gönderen Mira
29 Kasım 2007 12:00   |   Mesaj #1   |   
Kral_Aslan - avatarı
MOD MsXTeam
İstanbul

18.573
4.737 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-10-2005

Bisiklet - Bisiklet Nedir - Bisiklet Hakkında

Bisiklet

300px Cykel

Bir bisikletBisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı.
Bisiklet sporunun da aracıdır. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet (recumbent), çift kişilik bisiklet (tandem) gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır. İlk bisiklet 1791'de Sivrac'ın bisikletiydi. Bunun bir direksiyonu (gidonu) bile yoktu. 1817'de ilk defa gidonlu bisiklet bulundu (Karl Drais) ve 1839'da Mac Millan'ın ilk pedallı bisikleti buluşu bu günkü bisikletlerin taslağını oluşturdu.

Bisikletin tarihi
180px Ordinary bicycle01
İlk bisiklet çok ilkel biçimde 12. yüzyılda Çin'de görülmüştür. Fransız Sirvac yaptığı sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bisiklet yapmıştır. "Celerifere" adını taşıyan bu alet 1791 tarihlidir. Baron Karl Von Drais, Drais de Senerbol'un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete gidon eklemiştir. Bu bisiklet 1816 yılında yapılmıştır. Bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. 1818'de bisiklette metal kullanılmaya başlanmıştır.
Leonardo Da Vinci'nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan'dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya'da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum'da sergilenmektedir. 1855'te Fransız Ernest Michaux'un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmıştır. 1870ten sonra geliştirilen yeni bisikletlere "Bicyole" denilmiştir. Bu modelde ön tekerliğin çapı bir ila 1,5 metre arasında değişmiştir.
İlk seri üretim bisiklet "Michaux Company" tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800'lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871'de imal edilen bisikletlerAlmanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.
Trufaut, içi boş kauçuk lastiğini bulmuş, bunu İngiltere'de eşit tekerlekli komple kadrolu, bilyalı ve milli bisikletlerin yapılması ve ardından ortadan katlanan portatif bisikletler izlemiştir.
İrlanda'da 1888 yılında havalı plastik biskletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum, bisiklet endüstrisini geliştirmiştir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği, işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800'lerin sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya veİspanya'daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunu gelişmesine önayak olmuştur.
I. Dünya Savaşı'nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla (ordu süratinin artırılması) amacıyla kullanmışlardır.
Günümüzde bisiklet, her toplumda kullanılan yaygın bir ulaşım ve eğlence aracıdır.

Bisiklet Tipleri


Teker Çaplarına Göre

Bisiklet tipleri birkaç farklı şekilde sınıflandırılabilirler. Bunlardan birisi tekerlek çaplarına göre sınıflandırmadır. 3 teker çapı şu anda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar: 622mm (28¨), 559mm (26¨), 406mm (20¨). Bunların dışında 27¨ çapındaki tekerlekler uzun yıllar boyunca yol bisikletlerinde kullanılmıştır. 584mm çaplı 650B olarak tanımlanan tekerlekler de son zamanlarda bazı üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Bir yarış bisikletiçisi


Teker çapı sınıflandırmasına göre 28¨ teker çapına sahip bisikletler yol bisikleti, 26¨ teker çapına ship bisikletler dağ bisikleti olarak kabaca tanımlanır. 20¨ tekerlere sahip bisikletler BMX bisikletleri olabildikleri gibi, farklı 3 tekerlekli hatta 4 tekerlekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla kullanılırlar.

Kullanım Amaçlarına Göre

Bisikletler kullanım amaçlarına göre de sınıflandırılabilirler. Teker çapı ne olursa olsun, ince tekerli ve daha nahif yapılı, asfaltta kullanıma yönelik yapılmış bisikletlere yol bisikleti denir.
200px Indonesia bike1

Endonezya'da üç tekerlekli taşıma bisikleti


200px HF TRIKE1

Elle çevrilerek hareket ettirilen bir bisiklet


Gene teker çapı 622mm ya da 559mm olmasına bakılmaksızın (genellikle 559mm olur), sağlam gövdeli ve dayanıklı parçalardan yapılmış, daha kalın lastiklerin kullanılmasına izin veren bisikletler araziye uygundurlar ve bunlara dağ bisikleti denir. Dağ bisikletlerinin ön süspansiyonlu, ön ve arka süspansiyonlu, süspansiyonsuz tipleri olabilir. Süspansiyon miktarına ve olup-olmamasına göre bisiklet kullanım alanları değişebilir.
Teker çapı 622mm ya da 559mm ve son zamanlarda da 584mm olarak üretilen bazı bisikletler, uzun yollarda kullanılmak üzere üretilirler. Bu bisikletlerin ön ve arka kısımlarında çanta taşımaya imkanları vardır. Çamurluklar, rahat sele ve gidonlar kullanırlar. Tek amacı uzun mesafelere binicisini ve binicinin eşyalarını taşımak olan bu bisikletlere tur bisikleti denir.
Teker çapı Türkiye'de 28¨, Fransa, İtalya, İskandinav ülkeleri gibi bölgelerde ise 650B olan bazı bisikletler vardır ki bunlara şehir bisikletleri denir. Bu bisikletlerin çoğu zaman ön ve arkalarında sepetleri, dinamolu ışıklandırma sistemleri vardır. Avrupa'nın pek çok yerinde genç-yaşlı insanlar şehir içindeki işlerini görmek, bir yerden bir yere gitmek, yük taşımak için bu bisikletleri kullanırlar.
Asıl amacı akrobasi ve bazı özel yarışlar olan, sağlam yapılı ve 20¨ tekerlekli bisikletlere BMX bisikletleri denir. Bu bisikletler 1980'li yıllardan itibaren ortaya çıkmış ve bütün dünyada popülerlik kazanmışlardır.
İki sürücünün aynı anda binmesine müsaade eden bisikletlere tandem denir. Tandemler uzun turlardan kısa arazi yarışlarına kadar pek çok farklı alanda kullanılabilirler.
Sürücüsünün arkasına yaslanmasına hatta bazı durumlarda yatar pozisyonda durmasına müsaade eden bisikletlere yatay bisiklet denir. Yatay bisikletler Türkiye'de yaygın değildir. Yatay bisiklet kelimesi bile bilinmemektedir. Yatay bisikletin İngilizce'si Recumbent'dir.
Sadece tek bir tekeri olan bisikletler de vardır. Tanımından da anlaşılacağı gibi bu bisikletlere tek tekerli bisiklet denir. Tek tekerli bisiklet kullanmayı öğrenmek normal bisiklet kullanmaktan farklıdır.
İş bisikletleri özellikle yük taşımak için üretilirler. Bazıları yüz kilo ve üstündeki yükleri taşıyabilecek kadar sağlamdır. 2 veya 3 tekerlekli modelleri vardır. Bisikletin gövdesinde bulunan boş kısımda, hizmet ettiği şirketin reklam tabelasını taşıyabilirler. birde kullanım alanlarına göre bisiklet çeşitleri vardır.

Bisiklet Donanımı

250px Bicycle diagram reflectors

Bir bisikletin donanımı


Bisiklet çeşitli donanımın bir araya gelmesinden oluşur.

Kadro

Çatı da denir. Farklı maddelerden (karbon, çelik, titanyum gibi) yapılabilir. Sağlamlık açısından daha çok tercih edilen ve DownHill, Trial gibi alanlarda kullanılacak bisikletlerde çelik ve karbon kadrolar, DownHill veya Trial gibi alanlarda kullanılmayacak bisikletlerde daha çok alüminyum kadro tercih edilir. Alüminyum kadroların en büyük özelliklerinden birisi hafif olması ve darbeleri emmesidir.
200px Bike chain guard part

Bisikletteki zincir donanımıÇatal

Amortisörlü ya da düz olabilir.

Frenler

Frenler ön ve arka olmak üzere iki kolla idare edilir, telli ya da hidrolik disk olabilir.

Tekerler

Bisiklette tekerlek 2 veya 3 tane bulunabilir.

Vites Donanımı

Arabalardaki viteslerden pek farkı yoktur manueldir. 12'den 30'a kadar uzanan çeşitleri vardır.
2007 yılında Japon bisiklet parça üreticisi Shimano, yolun durumuna göre, bisikletin kendi ürettiği elektrik ile çalışan otomatik değişen vites grubu üretmiştir. 2007 yılı itibarı ile dağ bisikletinde en popüler vites sayısı 3x9=27; yol ve yaris bisikletinde ise 3x10=30 'dur. 30 vites, çarkların çok ince olması ve zincirlerinde buna uygun olarak ince ve dayanıksız olmasından dolayı dağ bisikletlerinde tercih edilmemektedir.
RuffRyders, kompetankedi ve Daisy-BT bu mesajı beğendi.
9 Mayıs 2009 18:24   |   Mesaj #2   |   
RuffRyders - avatarı
MsXLabs Üyesi
Çengelköy

59.525
9.728 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2007

Cvp: Bisiklet Nedir?

Bisiklet jantlarında yeni moda led... =)

m132slive82193170

m132slive142203051

m132slive32254798
Daisy-BT bu mesajı beğendi.
4 Ocak 2012 15:28   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.670 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Bisiklet Nedir?

Bisiklet
TDK

isim Fransızca bicyclette

1 .
Tekerlekleri pedal aracılığıyla ayakla döndürülen binek aracı, çiftteker, derrace, velespit:
"Baharda iki kardeşe bisikletler alındı."- A. Kutlu.
2 . spor Bu araçla yapılan bir spor türü.

Birleşik Sözler
AndThe_BlackSky ve RuffRyders bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bisiklet Nedir? benzer konular

Tarihi gelişimine göre üretilen her bisiklet modelinin saatteki ortalama hızı nedir?
tarihsel gelişimine göre üretilen her yeni bisiklet modelinin saatteki ortalama hızı nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 10
Son Mesaj: 4 Mayıs 2013 11:09
Bisiklet nedir?
bisiklet nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 5 Ocak 2013 15:54
Bisiklet Sporu Nedir? Bisiklet Sporu Hakkında Genel Bilgiler
Bisiklet Sporu MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi Bisiklet, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bireysel olarak yapılan bir spor dalıdır. Eğlence, ulaşım ve yarışma amacıyla bisiklet sürmenin giderek yaygınlaşması bisiklet sporunu daha da geliştirmiştir. Ama bu...
Forum: Spor Cevap: 1
Son Mesaj: 5 Aralık 2012 16:31
Tarihsel gelişimine göre üretilen her yeni bisiklet modelinin saatteki hızları nedir?
Tarihsel gelişimine göre üretilen her yeni bisiklet modelinin saatteki ortalama hızları ? Lütfen yardım .
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 31 Aralık 2011 15:44
Bisiklet yarışlarında bisikletçilere etki eden kuvvetler nedir?
bisiklet yarışlarında yarışçılara etki eden kuvvetler nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Şubat 2010 16:03
 
Sayfa 0.242 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu