Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ağıt Nedir?

Gösterim: 21290 | Cevap: 2 Ağıt ne demek, anlamı, tanımı.
4
  • 1 Gönderen KisukE UraharA
  • 1 Gönderen KisukE UraharA
  • 2 Gönderen Daisy-BT
1 Aralık 2007 16:27   |   Mesaj #1   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
KocaeLi

44.751
7.520 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-04-2007

Ağıt - Ağıt Nedir - Ağıt Hakkında

Ağıt, Bir ölünün ya da acı bir olayın ardından söylenen ezgili şiirlere ağıt denir. Anadolu'da çok yaygın olan ağıt geleneğinin kökleri Orta Asya'ya kadar uzanır. Türkler ölülerinin ardından yuğ adını verdikleri tören­ler düzenler ve bugünkü ağıtların ilk örnekleri sayılan sagu'laı söylerlerdi. Bilinen en eski sagu, İÖ 7. yüzyılda yaşamış Türk Hakanı Alp Er Tunga'nın ölümü üzerinedir.

Anadolu'da, ölünün ardından düzenlenen yas törenlerinde genellikle kadınlar ağıt söy­ler. Ağıt söylemenin ya da yaygın terimiyle ağıt yakmanın bölgeden bölgeye değişen belli gelenek ve görenekleri vardır. Örneğin Çukurova'daki ağıt törenlerinde kadınlar sı­rayla ağıt yakarlar. Ağıt söyleyecek olan kadının önüne ölünün çamaşır bohçası konur. Ağıtçı bohçadan çıkardığı bir çamaşırı ağıt boyunca elinde tutar ve ağıtı bittikten sonra bohçayı yandaki ağıtçının önüne bırakır.

Belli bir şiir düzenine uygun olan ağıtlar dilden dile dolaşarak yaygınlaşır. Yüzyıllar boyu söylenerek, zengin bir sözlü edebiyat geleneği yaratacak kadar çok sayıda ağıt örneği günümüze ulaşmıştır. Ağıtta ölen kişi­nin yaşamından, anılarından, yiğitliğinden ve cömertliğinden söz edilir:
Odasında terzi işler Küheylanı yeri dişler Ünü büyük Kozanoğlum Kürk giydirip at bağışlar. (Kozanoğlu Ağıtı)
Gelinin baba evinden ayrılmasını, deprem, kıtlık, sel baskını gibi doğa felaketlerini ya da savaşın acılarını ve yıkımlarını konu alan ağıtlar da vardır. Bu ağıtlarda ölenlerin kişiliğinden çok geride kalanların acılan ve felaketler karşısındaki çaresiz başkaldırıları dile gelir. I. Dünya Savaşında Sarıkamış'ta binlerce askerin donarak ölmesini anlatan "Sarıkamış Ağıtı" bu türe örnektir:
Çadırlar dağa kuruldu Hücum borusu çalındı Bir Sarıkamış uğruna Doksan bin fidan kırıldı.
Türk halk edebiyatında ağıtlar, genellikle önceden hazırlanrnaksızın (doğaçlama) söyle­nen ve ozanı bilinmeyen (anonim) sözlü şiirlerdir. Bununla birlikte edebiyatımızda ozanı belli olan ve bir ezgi eşliğinde doğaçla­ma söylenmeyen yazılı ağıtlar da vardır. Recaizade Mahmud Ekrem'in, oğlu Nijad'ın ölümü üzerine yazdığı şiir bu tür bir ağıttır:
Bu ayrılık bana yaman geldi pek Ruhum hasta, kırık kolum kanadım Ya gel bana, ya oraya beni çek Gözüm nuru oğulcuğum, Nijad'ım.
Ağıtlar genellikle dörder dizelik, sekizli ya da on birli hece düzeniyle söylenir. Mani, türkü, koşma, semai gibi şiir türlerinin biçim ve söyleyiş özelliklerini yansıtan ağıtların Divan edebiyatındaki karşılığı mersiye denen şiir türüdür.

Batı edebiyatında ağıt yazılı edebiyat ürünleri arasındadır. Eski Yunan ve Roma çağında belirli nazım kalıplarıyla, ama he­men her konuda ağıt yazılabiliyordu. Batıda ağıtın, ölenin ardından söylenen bir yas şiirine dönüşmesi 15. ve 16. yüzyıllardaki Rönesans Çağı'na rastlar.


Kaynak: MsXLabs.org &Temel Britannica
Daisy-BT bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen KisukE UraharA; 4 Kasım 2008 18:30
21 Haziran 2009 00:08   |   Mesaj #2   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
KocaeLi

44.751
7.520 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-04-2007

Ağıt - Ağıt Nedir - Ağıt Hakkında

ağıt -dı
isim
  • 1 . Ölenin iyi niteliklerini, ölümünden duyulan acıyı dile getiren söz veya ezgi.
  • 2 . Gelinin arkasından niteliklerini anlatan söz veya ezgi.
  • 3 . edebiyat Ölen bir kimsenin gençliğini, güzelliğini, iyiliklerini, değerlerini, arkada bıraktıklarının acılarını, büyük felaketlerin acılı etkilerini dile getiren söz veya okunan ezgi, yazılan yazı, sagu, mersiye: "Rahman'ın sazı susmuş, okuduğu ağıt bitmiştir."- Y. K. Karaosmanoğlu.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • ağıt yakmak (veya düzmek veya tutturmak)
Daisy-BT bu mesajı beğendi.
Daisy-BT
11 Nisan 2011 11:55   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ağıt Hakkında


Ağıt

Bir ölünün ardından, duyulan acıları, ölenin niteliklerini anlatan, onu yüceltmek üzere söylenen söz, yazılan yazı ya da okunan ezgi.

Ağıtın toplumun uğradığı büyük felâket ve kayıplar üzerine söylenen şiir, ezgi gibi; ağlama, sızlama, feryat gibi ya da toplu hâlde (gurbete gidenlere, gelin gidenlere) ağlaşma gibi anlamları da vardır.

Konuları göz önünde tutulursa eski ozanların söylediği sagular ve divan şiirindeki mersiyelerle ağıt arasındaki benzerlik açıktır. Mısır'da (Mısır ağlayıcıları), eski Yunan'da ve Korsika'da da ağıt töresi vardır. Ağıt yakma yasla ilgili bir gelenektir. Özellikle Anadolu'da, ölenin yakınlarının belli bir ezgiye uyarak duygularını dile getirdikleri görülür. Bu gelenek kadınlar arasında yaygındır. Ağıt söylenerek üç günden kırk güne kadar yas tutulur.

Genellikle 6+5 ölçüsüyle yazılan ağıtlar dörtlük biçiminde söylenir. Ama üçlü ve beşli ağıtlara da rastlamak mümkündür. Ağıtlar, ezgi ve konu açısından ayırt edilebilirler. Ağıt yakanlara ise ağıtçı denir.

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

KisukE UraharA ve ener bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ağıt Nedir? benzer konular

Ruhi Su - Ağıt
Ruhi Su - Ağıt şarkı sözü lyric (Bu ağıdı, babası için Pir Sultan Abdal'ın kızının söylediği rivayet edilir) Dün gece dün gece seyrim içinde Seyrim ağlar ağlar Pir Sultan deyi Gündüz hayalimde, gece düşümde Düş de ağlar, ağlar Pir Sultan deyi
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Kasım 2009 17:33
Dilemma - Ağıt
Sebebi neydi İstemezdim Dönüşü yok muydu Yok olmak mıydı isteğin Anlıyorum Vakit geç artık Şimdi son bir kez geriye dön desem sana Boğazın rüzgarında üşüyor içim hala Anladım ben ne kadar yalnızım
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Ağustos 2008 17:46
Fuat Saka - Ağıt
Fuat Saka - Ağıt - Şarkı Sözleri Gurbette yar vardı Mendili işlenilmemiş Tarlalar hazandır Tütüne başlanılmamış Bir mendil ver ne olur Çevresi yaşlanılmamış
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Mart 2008 14:34
Edip Akbayram - Ağıt
Bu toprakta kalır adın Tohumların arasında Yeşilinde tarlaların Başakların sarısında Yıllar geçse de aradan Kopar gelir ırmaklardan Işır yine kurşunlanan Dostlarının yarasında
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 27 Şubat 2008 22:28
Ezginin Günlüğü - Ağıt
Dün gece dün gece dost Seyrim içinde, seyrim içinde Seyrim ağlar, ağlar hey dost Pir Sultan deyi Gündüz hayalimda gece düşümde Düşlerde ağlaşır hey dost, Pir Sultan deyi, Pir Sultan deyi Uzundur, uzundur dost dedemin boyu, dedemin boyu Yıldızdır yaylası dost, Banazdır köyü Dost hey...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Şubat 2008 18:10
 
Sayfa 0.193 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu