Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yayla Nedir?

Gösterim: 30774 | Cevap: 2 Yayla Nedir? ne demek, anlamı, tanımı.
  • yayla tanimi
  • yaylanin tanimi
1
  • 1 Gönderen HayLaZ61
7 Aralık 2007 22:18   |   Mesaj #1   |   
HayLaZ61 - avatarı
VIP BuGS_BuNNY
__61__

28425
3.855 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-10-2006

Yayla - Yayla Nedir - Yayla Hakkında

Yayla, yüksek yerlerdeki derin akarsu vadileriyle yarılmış düzlükler halinde bir coğrafî yeryüzü şekli. Yükseklikleri beş yüz metreden birkaç bin metreye kadar çıkabilir. Mesela Türkiye'deki Erzurum-Kars yaylasının yüksekliği 2000 metre civarında (1800 m) olmasına rağmen Orta Asya'da bulunan Pamir Yaylasının yüksekliği 4000 m civarındadır.
Yaylayı parçalayarak bir ağ gibi saran akarsu vadileri arasında kalan düz veya az eğimli yayla parçaları, vadilerin derinleşerek ve yayılarak genişlemesiyle daralır ve yayla dağlık-tepelik bir şekil alır.
Yaylaların meydana gelişleri değişik şekillerde olur. Bazı yaylalar, volkanlardanlavların meydana getirdiği tabakaların akarsular tarafından yarılmasıyla ortaya çıkar. Bu tip yaylalara Kuzey Amerika'da rastlanır. Diğer bir şekil ise aşınma neticesinde deniz seviyesine kadar alçalan düzlüklerin jeolojik püsküren hareketlerle tekrar yükselerek akarsular tarafından yarılmasıdır. Bazıları ise dağlar arasında meydana gelmiş olan geniş yatay düzlüklerin yine akarsu vadilerince yarılarak parçalanmasıyla ortaya çıkar.
Yayla, coğrafik bir yüzey şekli olması yanında memleketimizde değişik manalarda da kullanılır. Mesela yazın hayvan otlatmak için çıkılan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki yüksek, düz, otluk yerlere yayla dendiği gibi; dinlenme, tatil yapma gayesiyle çıkılan yüksek yerlere, hatta şehir gibi yerleşim yerlerindeki yüksek kısımlarda bulunan mahallelere bile yayla adı verilir. Şehir ve köylere göre daha serin ve yağışlı olan bu tip yaylalar hayvancılığın gelişmesinde büyük fayda sağladığı gibi, bu yerlerde yaşayan ahaliye ekonomik destek de sağlar. Memleketimizde sayılamayacak kadar çok olan bu yaylaların dinlenme, turizm gayesiyle kullanılan ve mahalle niteliğinde olanları turizm tatil köyleri haline gelmekte hatta geçici yerleşim yeri olmaktan çıkıp daimi ikametgah yerleri olmaktadır.
Türkiye'nin hemen hemen bütün bölgelerinde yaylalara rastlamak mümkündür. Giresun-Akçalı köyü Tarsus-Namrun,Ardahan-Bülbülen,Posof-Urema, İskenderun-Soğukoluk ve Belen, Kemaliye-Sarıçiçek ve Munzur, Artvin-Kafkasör, Ordu-Çambaşı, Kaş-Gömbe, Mersin-Fındıklıpınar, Kadirli-Maksutoğlu, Cardak, Gürlevik Muğla-Karabağ, Giresun-Kümbet, Gümüşhane-Kadırga ülkemizin meşhur yaylalarındandır.
MaGinA bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 13 Ocak 2011 09:12.
Misafir
5 Ocak 2011 20:08   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Yayla bir insan faaliyeti türü, yukarıda tanımı yapılan ise bir yer şekli olan platoları ifade ediyor.
4 Haziran 2013 16:35   |   Mesaj #3   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP >
İzmir

14263
9.155 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011
Yayla

Vadilerle yarılmış düz ya da hafif dalgalı, genellikle çevresinden yüksek ve geniş bir yüzey biçimi, plâto. Düz olması yaylayı öteki yeryüzü şekilleri olan tepe ve dağlardan, yüksek olması da ovalardan ayırır. Geniş alanları kaplayan yaylalar yeryüzündeki karaların yaklaşık olarak yarısını oluşturur.
Çok farklı iki yayla türü vardır. Biri, çevresindeki alçak topraklardan dik yamaçlarla ayrılan geniş ve düz yaylalardır. Öteki de bölgenin genel düzeyinden yüksekte bulunan, ama kendinden daha yüksek sıradağlarla çevrili olan yaylalardır.

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yayla Nedir? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 30
Son Mesaj: 4 Ocak 2015 13:59
Yayla nedir?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 29 Kasım 2012 19:09
Yayla Turizmi
Gönderen: HayLaZ61 Forum: Turizm
Cevap: 2
Son Mesaj: 19 Ağustos 2009 15:08
Rüyada Yayla Görmek
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Rüya Tabirleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Haziran 2009 02:14
Kıraç - Yayla Yolları
Gönderen: MaRCeLLCaT Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Mart 2008 20:45
Sayfa 0.214 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu