MsXLabs
2005-2016
X-Sözlük forumunda yer alan HayLaZ61 tarafından açılmış Şerefe Nedir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Şerefe isim Arapça şerefe Minarenin gövdesini çepeçevre dolaşan, korkuluklu, ezan okunan yer, minare balkonu. İstanbul'un ...

Şerefe Nedir?

Gösterim: 30.635 | Cevap: 2
7 Aralık 2007 22:30   |   Mesaj #1   |   
HayLaZ61 - avatarı
VIP BuGS_BuNNY
__61__

23.880
3.011 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-10-2006

Şerefe ne demek, anlamı, tanımı.

Şerefe

isim Arapça şerefe
Minarenin gövdesini çepeçevre dolaşan, korkuluklu, ezan okunan yer,
minare balkonu.
"İstanbul'un kandilleri bile yanmayan şerefelerinde eski ışıkları arar."- R. E. Ünaydın.

Farsça şarafa, eşik gibi, teras demektir (Nişanyan etimolojik sözlüğü). Ahşap, tuğla, taştan ve oyma sanatlıdır.
Şerefe; gövde, döşeme, korkuluk şeklinde üç bölümdür.

Mimar Sinan'da şerefeler beş tiptir:
1. Püskülsüzler
2. Dört kollu püsküllü
3. Beş kollu püsküllü
4. Altı kollu püsküllü
5. Dört ve altı kollu çift sıra püsküllü

Şehzade ve Süleymaniye camileri şerefelerinde 1., Edirne Selimiye Camii'nde 2., Şehzade, Sinan Paşa, Mesih Paşa camilerinde 3., Kılıç Ali Paşa, Kadırga Sokollu camilerinde 4. ve 5. tipler görülür. Büyük camiler üç şerefeli minarelere sahiptir. Sultanahmet Camii minarelerinin toplam 16 şerefesi vardır ve bu sayı 16. padişah Ahmet'e işarettir.
Bu şerefeler minare boyutlarını cami kütlesi ve kubbe ile uyumlu tutar. Mimar Sinan'ın Selimiye uygulamasında stalaktitler şerefeden şerefeye küçülür ve minare boyunu daha uzun gösterir. Her şerefeye ayrı merdivenden çıkılır. Ramazan ayında şerefeler (kandille eskiden) ışıklandırılır ve mahya kurulur.


Vikipedi'den alındı.Benzer Konular:
6 Eylül 2015 17:03   |   Mesaj #2   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

26.819
20.270 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015
ŞEREFE a. (ar. şerefe). Mim. Minarelerde, müezzinin ezan okuduğu, minare gövdesini çepeçevre dolanan, korkuluklu, dışa taşkın balkon benzeri yapı öğesi.

—ANSİKL. Mim. Anadolu dışındaki, yukarıya doğru küçülen birkaç katlı kule biçimindeki minarelerde ayrıca şerefe bulunmaz (Kayrevan Sidi Ukba Ulu camisi, Marakeş Kutubiyye camisi). Memluk minareleri ince sütunların taşıdığı çatıyla örtülü, şerefe altları mukarnaslı, zarif oymalı korkuluktu şerefeleriyle dikkati çeker (Kahire Sultan Haşan medresesi, Kayıtbay camisi). Safeviler döneminden, İsfahan'daki Mescidi Şah'ın da şerefeleri bu türdendir. Dünyanın en görkemli minarelerinden Delhi Kutb Minar, beş şerefeli oluşuyla özgün bir örnektir.
Anadolu Selçukluları ve Beylikler dönemlerinde minareler tek şerefelidir; şerefe altları zengin mukarnas süslemelidir (Konya Alaettin camisi, inceminareli medrese, Sahipata camisi, Sivas Gökmedrese, Antalya Yivliminare vd.). Kahramanmaraş Ulu camisi ile Hatuniye camisi’nin ve Adana Ulu camisi'nin şerefeleri ince sütunlara oturan çatıları, zengin mukarnas süslemeleriyle memluk etkisini yansıtırlar. İlk osmanlı camilerinde de minareler tek şerefelidir ve bunların da altı mukarnas bezemelidir (İznik Yeşil cami, Bilecik Or
han camisi, Bursa Hüdavendigâr camisi, Ulu cami vb.). Edirne'deki Üçşerefeli cami'de ilk kez üç şerefe ile karşılaşılır. Bundan sonra iki, üç şerefeli minare yapımı gelenekselleşmiştir Özellikle klasik os- manlı mimarlığında şerefeler zengin mukarnas dizilerinin yanı sıra, mermer ya da taş oymalı parmaklıklarla çevrilmiştir. Edirne Selimiye camisi’nde üç şerefeye de birbirini görmeyen merdivenlerle çıkılır. Sultanahmet camisi'nde dört minare üçer, ikisi de ikişer şerefelidir. Yeni cami'nin iki minaresi de üçer şerefelidir. XVIII. yy.'dan başlayarak barok üslupta yapılan minarelerde şerefe altları bilezikler ve boğumlarla bezenmiştir (İstanbul Nuruosmaniye camisi, LaletT camisi, yeni Fatih camisi). Empire (ampir) üsluptaki minarelerde şerefe altları kenger yapraklıdır (İstanbul Hırkaişerif camisi, Dolmabahçe ve Ortaköy camileri). Kimi minarelerdeyse memluk üslubunda, ince sütunlara oturan çatıyla örtülü şerefeler kullanılmıştır (İstanbul Mecidiye, Konya Aziziye camileri).

Kaynak: Büyük Larousse
6 Eylül 2015 18:12   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Yasaklı/Pasif
Msxlabs
11
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-09-2015
Reklam
Minarenin gövdesini çepeçevre dolaşan, korkuluklu, ezan okunan yer
(Mimarlık) Minarelerde petek ile gövde arasında, çevresi korkuluklu, ezan okunan yer. a. bk. Külah, petek, minare gövdesi, pabuç, minare kürsüsü.

Benzer Konular:

Şerefe Nedir? benzer konular