Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Rumuz Nedir?

Gösterim: 279812 | Cevap: 2 Rumuz ne demek, anlamı, tanımı.
  • rumuz nedir
  • rumuz ne demektir
we come one
14 Aralık 2007 07:48   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Rumuz - Rumuz Nedir - Rumuz Hakkında

ayama, rumuz veya lakap, ismini açıklamak istemeyen kişilerin sanal veya gerçek dünyada kullandıkları sahte isim veya yer tutucudur. Takma adlar, Güzün abla ve Haydar dümen'in gazete köşe yazılarına gelen mektup ve sorularda da sıklıkla kullanılmaktadır. Rumuzun ingilizcesi nicknamedir. Bir bilgisayar terimi olarak da kullanılmaktadır. İnternet yaygınlaştıkça "nickname" (veya Türkçe "takma ad") kullanımı artmıştır. İnsanlar sanal ortamda nicknameleri gerçek kimliklerini gizlemek için kullanmaktadırlar. Günümüz Türkçesinde, nickname, İnternette beli bir iletişim (haberleşme) hizmetini, düzenli olarak kullanmak isteyen kişinin, kendi adından farklı olarak, bu hizmeti, gerçek adını gizleyerek kullanmak için, kendine taktığı ad veya ad yamasıdır. "Kullanıcı adı" ile ayama (nickname) arasındaki en büyük fark, İnternet kullanıcısı, adını, birinde, gizleme ihtiyacı duyarken, diğerinde, gerçek adını ya da kimliğini gizleme ihtiyacı duymaktadır.
_KleopatrA_
19 Aralık 2009 15:24   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Rumuz Nedir?

rumuz

çokluk, isim Arapça rum°z

1 . Simge.

2 .
Gizli anlamları olan işaretler ve sözler:
"Ne vurdumduymaz misafirdi bunlar. Ne surattan anlıyorlardı ne rumuzdan ne kinayeden."- H. R. Gürpınar.
15 Temmuz 2014 13:30   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.671 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Rumuz Nedir?

Rumuz
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rumuz veya takma ad; bir kimsenin bilinçli olarak gerçek ismi yerine kullandığı isim. Anlamlı veya tamamen uydurma olabilir. Gerçek ismini herhangi bir nedenle açıklamak istemeyen kişilerin internet dünyası veya gerçek dünyada kullandıkları sahte isimlerdir. Örneğin Güzin Abla ve Haydar Dümen gibi uzman ve köşe yazarlarına mektup gönderen okuyucular, gerçek kimliklerini gizlemek için rumuz kullanırlar.
Rumuzun İngilizce karşılığı nickname'dir (kısaca nick). Bir bilgisayar terimi olarak tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır. İnternet yaygınlaştıkça orijinal halinde Türkçeye de girmiştir. Günümüz Türkçesinde, nickname, İnternet'te belli bir iletişim (haberleşme) hizmetini, düzenli olarak kullanmak isteyen kişinin, kendi adından farklı olarak, bu hizmeti, gerçek adını gizleyerek kullanmak için, kendine taktığı ad veya ad yamasıdır.

Lakap

Lakaplar bir kimseye (veya bir sülaleye) belirli bir özelliğinden dolayı genellikle başkaları tarafından takılan adlardır: Uzun Hasan, Büyük İskender vb. Olumlu veya olumsuz anlamlar içerebilirler. Elbette bir kimse -eğer lakabı varsa- bunu çeşitli ortamlarda rumuz olarak kullanmayı da yeğleyebilir.

Mahlas

Mahlaslar yazar ve şairler tarafından, eserlerinde gerçek adları yerine kullanılan takma adlardır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Rumuz Nedir? benzer konular

Etiketler:
  • rumuz nedir
  • rumuz ne demektir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 15
Son Mesaj: 6 Ekim 2014 00:17
 
Sayfa 0.153 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu