Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ahlak Nedir?

Gösterim: 32177 | Cevap: 3 Ahlak ne demek, anlamı, tanımı.
3
  • 2 Gönderen asla_asla_deme
  • 1 Gönderen WaRrioR
19 Aralık 2007 21:38   |   Mesaj #1   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.731
4.914 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005

Ahlak - Ahlak Nedir - Ahlak Hakkında

ahlak

çokluk, isim (ahlâ:kı) Arapça a¬l¥®


1 . Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre:
"Ahlak düzelmeden hiçbir şey düzelmez."- Ç. Altan.
2 . İyi nitelikler, güzel huylar:
"Bu şoförler hepinizin ahlakını bozdu."- M. Ş. Esendal.

Birleşik Sözler


ahlak bilimi ahlak dışı ahlak yasası ahlak zabıtası ilmiahlak
Blue Blood ve Sasuke Uchiha bu mesajı beğendi.
19 Aralık 2007 22:43   |   Mesaj #2   |   
WaRrioR - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Msxlabs

5.758
212 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 24-09-2006

Cvp: Ahlak Nedir?

Ahlak kelimesi hulk'un çoğulu olup huylar, seciyeler anlamına gelir. İngilizcede moral, morality bu anlamda kullanılır ve ahlak bilimine ethics, etik denir.
Bütün
dinlerin temeli ahlaka dayanır. İslam ahlakı, 'İslam güzel ahlaktan ibarettir' hadisinde ifade edilmiştir. İslam ilimleri içinde ahlak ilmi ayrı bir daldır.
Ahlâk, kelimenin en dar anlamıyla, neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir. Terim genellikle
kültürel, dini, seküler ve felsefi topluluklar tarafından, insanların (subjektif olarak) çeşitli davranışlarının yanlış veya doğru oluşunu belirleyen bir yargı ve ilkeler sistemi kavramı ve/veya inancı için kullanılır.
Sasuke Uchiha bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 27 Ocak 2010 15:15
Misafir
23 Şubat 2010 18:51   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ahlak Nedir?

Ahlak hakkında ansiklopedik bilgiAhlak (Ar. Törebilim) Belli bir toplumun belli bir döneminde bireysel ve toplumsal davranış kurallarını saptayan ve inceleyen bilim...

Bir insanın yaradılışı gereği gerçekleştirdiği davarnış'ı dilegetiren Arapça hulk sözcüğünün çoğulu olan ahlak terimi, huy, seciye, mizaç anlamlarını çoğul olarak kapsar. Dilimizde kişisel ahlak olarak aktöre, toplumsal ahlak olarak töre ve bilim olarak <ı>törebilim terimleriyle karşılanmıştır. Bu bakımdan bilim ve felsefe olarak törebilim terimi Fransızcadaki éthique ve morale terimlerinin her ikisini de karşılar. Ethique karşılığı olarak kuramsal törebilim (Os. Nazari Ahlak, Fr. Morale théorique), morale karşılığı olarak kılgın törebilim (Os. Ameli ahlak, Fr. Morale pratique) deyimleri de kullanılmıştır. Morale karşılığı olarak ahlak ve éthique karlşılığı olarak Hami-Sami Dil Ailesi'nin Sami koluna mensup bir lisan. Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika'da halkın çoğunluğunca, Türkiye ve İran'da ise Arap azınlıklarca kullanılmaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.ahlak felsefesi ya da Ahlak Felsefesinin konusu insanın hareketleri, yapıp etmeleridir. İnsanın yalnızca iradeli hareketleri ahlak felsefesinin konusudur. Etik: İnsanın ahlaksal davranışları ile ilgili sorunları ele alan felsefe dalıdır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Türkçe yazımıyla Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.etik diyenler de vardır.

Eski düşünürler bütün bu anlamlarda Yunanca ethik deyimini kullanırlardı. Yunaca éthé deyimi, Ahlak ve ahlaklılığın olgusal ve tarihsel olarak yaşa­nan bir şey olduğu, tek tek her bireyin şu ya da bu ölçüde şekillendirdiği somut bir ahlâki hayatı bulunduğu, bu hayat içinde ci­simleşen ahlâki değerler, peşinden koşulan ideallerini söz konusu olduğu kabulleri üze­rinde, ahlâk adını verilen söz konusu tarih­sel olguya yönelen felsefe disiplini; ahlâkın eylemin pratiği olduğu yerde, eylemin teori­sini oluşturan felsefe türü.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.töre (Os. Örf ve adetler, Fr. Les moeurs) anlamını dile getiriyordu. Daha sonra felsefesel-bilimsel ahlak anlamında éthique ve kılgın-toplumsal ahlak anlamında <ı>morale deyimleri kullanılmaya başlandığı gibi Lévy-Bruhl tarafından science des moeurs (Os. Örf ve adat ilmi) ortaya atıldı. Törebilim'den ayırmak için törebilim olarak karşılayabileceğimiz bu yeni bilim, bizzat Lévy-Bruhl'ün de söylediği gibi, ahlakı da kapsamaktadır. Gerçekte Arapça <ı>ahlak deyimi, tümüyle, moeurs deyiminin karşılığıdır ve bir <ı>toplumda gelenek, görenek, aktöre ve alışkılarca belirlenmiş toplumsal kurallar'ı dilegetirir
5 Haziran 2013 21:40   |   Mesaj #4   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İzmir

13.266
7.093 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011

Cvp: Ahlak Nedir?

Ahlak
MsXLabs & Dini Kavramlar Sözlüğü

Sözlükte "huy, seciye, tabiat, mizaç, karakter" gibi anlamlara gelen hulk veya huluk kelimesinin çoğuludur. İnsanın fiziki yapısı için çoğunlukla halk, manevî yapısı için ise hulk kelimesi kullanılmaktadır. Bir terim olarak ise "insanın iyi veya kötü olarak nitelendirilmesine sebep olan manevî vasıfları, huyları ve bunların etkisiyle ortaya koyduğu iradeli davranışlarının bütününe" verilen addır. Ayrıca bu konuları inceleyen bilim dalına da ahlâk adı verilir. İslâm ahlâkının kaynağı Kur'ân ve sünnettir. Hz. Âişe, bir soru münasebetiyle Hz. Peygamber'in ahlâkının Kur'ân ahlâkı olduğunu belirtmiştir (Müslim, Müsafirîn, 139). Bu iki kaynak dinî ve dünyevî hayatın genel çerçevesini çizmiş, amelî kurallarını ortaya koymuş, başta fıkıhçı ve hadisçiler olmak üzere kelamcılar, mutasavvıflar ve filozoflar tarafından geliştirilen ahlâk anlayışının temellerini oluşturmuştur. Allah insanı en güzel bir biçimde (kıvamda) yaratmış (Tîn, 95/4), ona kendi ruhundan üflemiştir (Hicr, 15/29). Bu sebepledir ki, Allâh'ın emriyle melekler, insanlığın atası olan Hz. Âdem (a.s.) karşısında saygı ile eğilmişlerdir. Ancak insanın bu üstün ruhî cephesi yanında bir de bedeni cephesi vardır. İnsan, ahlâkî bakımdan çift kutuplu bir varlık özelliği taşımaktadır. Allah insan nefsine "fücurunu da takvasının da" ilham etmiş, yani iyilik de, kötülük de yapmaya yatkın bir kabiliyet ve istidatla yaratmıştır (Şems, 91/9-10). (M.C.)
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ahlak Nedir? benzer konular

Din ve ahlak nedir?
Din nedir? Ahlak nedir? lütfen basit ve öz olsun
Forum: Soru-Cevap Cevap: 13
Son Mesaj: 29 Mart 2015 00:46
Ahlak ve Ahlak Felsefesi
Ahlak insani bir kaygıdır.. Ardında yatan hiç bir otorite yoktur.. Einstein AHLAK KAVRAMI “Biz: Ey Adem!
Forum: Felsefe Cevap: 7
Son Mesaj: 21 Ocak 2015 18:37
Güzel ahlak nedir?
*güzel ahlakın anlamı nedir?*
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 11 Nisan 2014 20:09
Evrensel ahlak ilkesi nedir?
Evrensel Ahlak İlkesi nedir? Evrensel ahlak ilkesi diye ödev vermişler kardeşime, ama ne kitapta ne de nette bulamadım. Yardımcı olur musunuz? :)
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Kasım 2013 13:28
Milli ahlak nedir?
MİLLİ AHLAK NEDİR KISACA ÖZETLERMİSİNİZ???
Forum: Soru-Cevap Cevap: 21
Son Mesaj: 12 Mart 2012 16:32
 
Sayfa 0.223 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu