Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Minyatür Nedir?

Gösterim: 20.848 | Cevap: 2 Minyatür ne demek, anlamı, tanımı.
  • minyatür nedir kısaca
we come one
22 Aralık 2007 23:57   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Minyatür - Minyatür Nedir - Minyatür Hakkında

Minyatür
eski el yazmasi kitaplara boya ve yaldizla çok dikkatli ve ince olarak eski usulde yapilan resimlere verilen adi. çinliler ve türklerden iranlilara, oradan da avrupaya geçmiş bir sanattir.minyatürler, sanat bakimindan çok, kitaptaki konuyu açiklayan ve gerektiğinde en ince ayrintilar üzerinde durulan resimlerdir. gözden çok fikre hitap etmeyi ön plânda tutmuştur. derinlik yoktur. resmin ön ve arka plâninda ve boy farki ile görünmesi gerekenler, minyatürde, ayni boyda, fakat öndekiler üstte olmak üzere resmedilir.türk minyatür'ünün en ünlü sanatçisi levnîdir. (xviii. yüzyil).

Birleşik sözler
Minyatür sanatı
MeLiSSiA
12 Mart 2011 10:11   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Minyatür Nedir?

Eskiden yazma kitapları süslemek için yapılan renkli resim.

Minyatür sözcüğüOrtaçağ'da batıda kitapların bölüm başlıklarına konan ilk harflerin kırmızıya boyanmasında kullanılan boyanın (minium) adından gelir. Bizde eskiden minyatüre nakışminyatür ressamına da nakkaş denirdi.

Minyatür de resimdirama minyatür sanatıyla resim sanatı birbirinden çok farklıdır. Minyatürderesimde olduğu gibi ışık-gölge etkisi aranmaz renkler dümdüz sürülür; şekiller birbirini kapatmayacak durumda yan yana dizilir arkada kalanlar kâğıdın üst tarafına çizilir; insanların büyüklüğü ve yeri önemlerine göre belirtilir; önemli kişiler ötekilerden daha büyük boyda ve ön tarafa yapılır; görüntülerde uzaklık anlaşılmaz; şekillerde ayrıntılar incelikle gösterilir.

Minyatür sanatı doğuda doğmuş ve gelişmiştir. Bunun nedeni belki de kâğıdın ve kitabın doğuda icat edilmiş olmasıdır. Ama Îslâm ülkelerinde minyatürün özellikle Ortaçağ'da gelişmesinin nedeni resmin yasaklanmış olmasıdır. Önce matbaanın sonra da fotoğrafın icadı bu sanatı öldürmüştür.
Misafir
3 Aralık 2014 19:27   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

mnyatür

Minyatür, çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen addır. Orta Çağda Avrupa’da elyazması kitaplarda baş harfler kırmızı bir renkle boyanarak süslenirdi. Bu iş için, çok güzel kırmızı bir renk veren ve Latince adı “minium” olan kurşun oksit kullanılırdı. Minyatür sözcüğü buradan türemiştir. Bizde ise eskiden resme “nakış” ya da “tasvir” denirdi. Minyatür için daha çok nakış sözcüğü kullanılırdı. Minyatür sanatçısı için de “resim yapan, ressam” anlamına gelen nakkaş ya da musavvir denirdi. Minyatür daha çok kâğıt, fildişi ve benzeri maddeler üzerine yapılırdı.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Minyatür Nedir? benzer konular

Etiketler:
  • minyatür nedir kısaca
Minyatür nedir?
minyatür nedir?kısaca bilgi veriniz
Forum: Soru-Cevap Cevap: 15
Son Mesaj: 8 Ocak 2015 18:25
Minyatür Sanatı
Minyatür Sanatı Çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen addır. Ortaçağda Avrupa'da elyazması kitaplarda baş harfler kırmızı bir renkle boyanarak süslenirdi. Bu iş için, çok güzel kırmızı bir renk veren ve Latince adı “minium” olan kurşun oksit ...
Forum: Güzel Sanatlar Cevap: 4
Son Mesaj: 28 Şubat 2013 17:43
Minyatür resmin özellikleri nedir?
perspektif kullanılışı renk uyumu,hangi yaşam tarzını anlatır,ilk minyatür sanatçısı nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 18 Şubat 2013 17:29
Minyatür resim nedir, örnekler verir misiniz?
Arkadaşlar okuldan minyatür resim nedir ve örnekleriyle ilgili ödev verdiler. Araştırdım minyatür sanatını buldum. Yardımcı olur musunuz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 16
Son Mesaj: 2 Ekim 2012 20:43
Rüyada Minyatür Görmek
Rüyada Minyatür Görmek Rüyada minyatür bir resim görmek, rüyayı görenin gereğinden fazla duygulu bir kişi olduğuna yorumlanır.
Forum: Rüya Tabirleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2010 15:04
 
Sayfa 2.433 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu