MsXLabs
2005-2016
X-Sözlük forumunda yer alan Demir YumruK tarafından açılmış Revizyon Nedir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: revizyon isim Fransızca révision Yeniden gözden geçirme, düzeltme, yenileme, yenilenme, inceleme, kontrol etme....

Revizyon Nedir?

Gösterim: 34.781 | Cevap: 1
25 Aralık 2007 18:42   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Revizyon ne demek, anlamı, tanımı.

revizyon
isim Fransızca révision

Yeniden gözden geçirme, düzeltme, yenileme, yenilenme, inceleme, kontrol etme.
22 Kasım 2015 22:32   |   Mesaj #2   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

29.034
20.824 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015
REVİZYON a. (fr. râvısion).
1. Mekanik bir aygıtı motor, makine vb. ya da bir tesisi, belirli bir süre hizmet gördükten sonra yeniden gözden geçirmek, bakıma almak, onarmak amacıyla elden geçirme: Dokuma tezgâhlarının revizyonuna hafta sonu başlanacak. Jeneratör revizyona alındı. Barajın revizyonu devam ediyor.
2. Bir öğretiyi, bir uygulamayı ortaya çıkan yeni durum ve koşullar doğrultusunda gözden geçirme, inceleme: Seçim sisteminde revizyona gidilmesi tartışıldı.
3. Revizyondan geçmek, hastaneye yatarak tepeden tırnağa muayene olmak, sağlık denetiminden geçmek (tkz.).

—Haritc. Bir haritayı, hazırlarken ya da son revizyonundan sonra içeriğinde ortaya çıkan çeşitli değişikliklere göre güncelleştirme.

—Kad. doğ. Dölyatağı revizyonu, doğumdan sonra dölyatağı boşluğunun, boş ve sağlam olduğunu saptamak üzere elle ya- Axel Revold pıian araştırma, ayı’nda fresk

—Muhs. Geniş anlamda, bir işletmede (1938) muhasebe sistem ve nesaplarının yenilmesi, naraların uuzemnı ı İODİ, uaı aman^u ise, muhasebe rapor ve hesaplarının önceden saptanmış olan ilke ve sistemlere uygun olup olmadığını denetleme işlemi.

Kaynak: Büyük Larousse