PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
X-Sözlük > Merhamet Nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
MaRCeLLCaT10:19, 26 Aralık 2007 
merhamet
isim Arapça mer§amet
Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • merhamet ne demek
  • merhamet ne demektir
  • merhamet nedir
Cevap
asla_asla_deme16:15, 2 Mayıs 2008 
Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu”nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir. Bu görüşe göre, kişinin acınacak bir hale gelmiş, bir felakete uğramış veya benzeri hallere düşmüş, ıstırap çeken bir insana acıyarak, o insanın çektiği ıstırabı kendi yüreğinde hissetmesi, ıstırabını paylaşması kişiye, onun başına gelen olaydan ıstırap çekerek edindiği deneyimi -aynı olayı yaşamasına gerek kalmaksızın- edinme olanağı sağlayabilir.

Merhamet yeteneğini Bedri Ruhselman özetle şöyle açıklamaktadır:

* “Istırap çeken bir insanın ıstırabına katılıyorsanız, o ıstırap çeken insan kadar siz de o ıstıraba neden olan deneyimleri geçirmişçesine, kısa yollardan deneyim sahibi olursunuz. Hatta, yine tebliğlerden anladığımıza göre, yalnız çevremizde yaşayanların değil, tarihte büyük idealler uğrunda, büyük fedakarlıklar göstermiş ve bu yüzden de büyük ıstıraplardan geçmiş insanların yaşamlarını incelerken, onların bu ıstıraplarına katılmak ve onların büyük gayeleri uğrunda güçlükleri nasıl yenmiş olduklarını takdir etmek de, bu hususta gösterilen samimi duyguların derinliği oranında, insanı yükseltir ve deneyim sahibi kılar.”
* “Asıl ruh kudreti, başkalarının acıları karşısında etkilenip üzülmemek, başkalarının aleyhinde seyreden olaylara karşı koyma zahmetinden kurtulmak için kılını kıpırdatmamak değil, başkalarının kurtuluşu uğruna kendi aleyhinde seyreden olaylar karşısında zerre kadar kıpırdamamak ve onlara zevkle göğüs germek, dayanabilmektir.”
* “Başkasına acımayan insan, her şeyden önce, kendisine acınacak biçaredir. Acımayan insan, sevemez. Acımayan insan, fedakar olamaz. Acımayan insan, yararlı olamaz. Acımayan insan, duygulanamaz, içlenemez. Duygulanamayan, içlenemeyen insan, güzelliği bilmez, sanattan anlamaz.”

Cevap
Misafir18:30, 11 Nisan 2011 
merhamet acıma,koruma,sevgi gösterme,yardım etme gibi duyguları ifade eden bir kavramdır.insanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren acıma duygusudur. Allah'tan korkan insanlar,bayrağını seven,kötü düşünmeyen,vatanını ve toprağını seven insanlar merhamet duygusunu taşır.=)
Allah, insanlara merhamet etmeyene rahmette bulunmaz
Ciddiliğin fazlası nefret doğurur, merhametin fazlası da otoriteyi azaltır
Küçüklerimize merhamet, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir
Merhamet faydasız olunca, insan ondan bıkar usanır
Merhamet, her zaman intikamdan daha asildir

Merhamet edin, merhamet olunasınız Af edin, af olunasınız Yazık, laf ebesi olanlara Yazık günahlarına bilerek devam edip, istiğfar etmeyenlere (Hadis-i Şerif)
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm X-Sözlük Konuları
Benzer Konular
Merhamet
Merhamet ile ilgili ayetler nelerdir?
Sevgi ve merhamet konulu bir kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
Merhamet ile ilgili yazı örnekleri verir misiniz?
Güler Duman - Merhamet Kıl