Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Merhamet Nedir?

Gösterim: 53953 | Cevap: 2 Merhamet ne demek, anlamı, tanımı.
  • merhamet nedir
6
  • 3 Gönderen MaRCeLLCaT
  • 3 Gönderen asla_asla_deme
MaRCeLLCaT
26 Aralık 2007 10:19   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Merhamet - Merhamet Nedir - Merhamet Hakkında

merhamet
isim Arapça mer§amet
Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma.
asla_asla_deme, arwen ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
2 Mayıs 2008 16:15   |   Mesaj #2   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.731
4.914 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005

Cvp: Merhamet Nedir?

Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu”nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir. Bu görüşe göre, kişinin acınacak bir hale gelmiş, bir felakete uğramış veya benzeri hallere düşmüş, ıstırap çeken bir insana acıyarak, o insanın çektiği ıstırabı kendi yüreğinde hissetmesi, ıstırabını paylaşması kişiye, onun başına gelen olaydan ıstırap çekerek edindiği deneyimi -aynı olayı yaşamasına gerek kalmaksızın- edinme olanağı sağlayabilir.

Merhamet yeteneğini Bedri Ruhselman özetle şöyle açıklamaktadır:

* “Istırap çeken bir insanın ıstırabına katılıyorsanız, o ıstırap çeken insan kadar siz de o ıstıraba neden olan deneyimleri geçirmişçesine, kısa yollardan deneyim sahibi olursunuz. Hatta, yine tebliğlerden anladığımıza göre, yalnız çevremizde yaşayanların değil, tarihte büyük idealler uğrunda, büyük fedakarlıklar göstermiş ve bu yüzden de büyük ıstıraplardan geçmiş insanların yaşamlarını incelerken, onların bu ıstıraplarına katılmak ve onların büyük gayeleri uğrunda güçlükleri nasıl yenmiş olduklarını takdir etmek de, bu hususta gösterilen samimi duyguların derinliği oranında, insanı yükseltir ve deneyim sahibi kılar.”
* “Asıl ruh kudreti, başkalarının acıları karşısında etkilenip üzülmemek, başkalarının aleyhinde seyreden olaylara karşı koyma zahmetinden kurtulmak için kılını kıpırdatmamak değil, başkalarının kurtuluşu uğruna kendi aleyhinde seyreden olaylar karşısında zerre kadar kıpırdamamak ve onlara zevkle göğüs germek, dayanabilmektir.”
* “Başkasına acımayan insan, her şeyden önce, kendisine acınacak biçaredir. Acımayan insan, sevemez. Acımayan insan, fedakar olamaz. Acımayan insan, yararlı olamaz. Acımayan insan, duygulanamaz, içlenemez. Duygulanamayan, içlenemeyen insan, güzelliği bilmez, sanattan anlamaz.”

arwen, unread ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Misafir
11 Nisan 2011 18:30   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

MERHAMET NEDİR

merhamet acıma,koruma,sevgi gösterme,yardım etme gibi duyguları ifade eden bir kavramdır.insanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren acıma duygusudur. Allah'tan korkan insanlar,bayrağını seven,kötü düşünmeyen,vatanını ve toprağını seven insanlar merhamet duygusunu taşır.=)
Allah, insanlara merhamet etmeyene rahmette bulunmaz
Ciddiliğin fazlası nefret doğurur, merhametin fazlası da otoriteyi azaltır
Küçüklerimize merhamet, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir
Merhamet faydasız olunca, insan ondan bıkar usanır
Merhamet, her zaman intikamdan daha asildir

Merhamet edin, merhamet olunasınız Af edin, af olunasınız Yazık, laf ebesi olanlara Yazık günahlarına bilerek devam edip, istiğfar etmeyenlere (Hadis-i Şerif)
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Merhamet Nedir? benzer konular

Etiketler:
  • merhamet nedir
Merhamet
Merhamet http://b1302.hizliresim.com/16/8/jx64u.jpg “Merhamet” 13 Şubat Çarşamba günü Kanal D’de başlıyor! Kanal D’nin...
Forum: TV Dizileri Cevap: 44
Son Mesaj: 12 Mart 2014 14:21
Merhamet ile ilgili ayetler nelerdir?
Kur-an'ı Kerim Bulunan Merhamet Ile Ilgili Ayetler Allah'a ve elçisine itaat edin, ki merhamet olunasınız. (AL-İ İMRAN SURESİ / 132) Kim kötülük işler veya nefsine zulmedip sonra Allah'tan bağışlanma dilerse Allah'ı bağışlayıcı ve merhamet edici olarak bulur. (NİSA SURESİ / 110) Ne...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Ağustos 2013 02:25
Sevgi ve merhamet konulu bir kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
arkadaşlar Sevgi ve merhamet konulu bir komposizyona ihtiyacım var eğer girişi yapabilen varsa yazsın oda yeter gerisin getirmeye çalışırım tşklr;)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 14
Son Mesaj: 14 Mayıs 2013 18:36
Merhamet ile ilgili yazı örnekleri verir misiniz?
merhamet konulu bir yazı acilenn
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 22 Kasım 2011 22:02
Güler Duman - Merhamet Kıl
Güler Duman - Merhamet Kıl Merhamet Kıl Kaşı Keman Ehli İmana Benzersin Sallanıp Gittiğin Zaman Servi Revana Benzersin Mah Yüzünden Nur Saçılır Gerdandan Zemzem İçilir
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Mayıs 2008 10:22
 
Sayfa 0.204 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu