Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Plak Nedir?

Gösterim: 5399 | Cevap: 1 Plak Nedir? ne demek, anlamı, tanımı.
1
  • 1 Gönderen AndThe_BlackSky
Demir YumruK
3 Ocak 2008 16:35   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Plak - Plak Nedir - Plak Hakkında

plak -ğı
isim (l ince okunur) Fransızca plaque

1 .Sesleri kaydetmek ve kaydedilen sesleri yeniden pikap veya gramofonda dinlemek amacıyla hazırlanan plastik daire biçiminde yaprak:
"Tamburi Cemil Bey çalıyor eski plakta."- Y. K. Beyatlı.

2 .Metal nesne, plaka.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • plak bozulmak
Birleşik Sözler
  • taş plak
  • bakteri plağı
  • diş plağı
20 Ağustos 2011 21:00   |   Mesaj #2   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP >
İzmir

14265
9.126 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011

Plak - Plak Nedir - Plak Hakkında

Vikipedi, özgür ansiklopedi

45'lik plak
Plakların 33 ve 45'lik olmak üzere iki türü vardır. 40-50 yıl kadar önce ise 78'lik taş plaklar da bulunmaktaydı. Hem 33 hem de 45 lik plaklardaki rakamlar dakikadaki dönme hızını belirtir ve RPM olarak isimlendirilir (round per minute). Normal albümler 33'lüktür, bunlara Longplay (LP) adı verilir, 45'liklere göre daha yavaş dönerler ve daha fazla parça içerirler. 45'likler ise günümüzde halen daha üretilmektedir. Sadece yeni çıkmış bir parçanın diskoteklerde çalınması ve pikaplar (turntable) aracılığı ile ritm oturtulmak sureti ile miks edilip, kesintisiz bir müzik hedeflendiğinde 33'lük boyutundaki malzemeye 45'lik hızda dönen kayıt yazılır. Böylece diskolardaki ve radyolardaki DJ'ler, iki veya daha çok pikabı bir miksere bağlayarak, iki plaktaki ritmi birbirine parçaları biraz yavaşlatıp hızlandırarak tuttururlar ve bir parçadan diğerine geçerler. Buna da mix denir.
CD playerlerin çoğunda ise CD'nin dönüş hızına müdahale yoktur. CD playerlar CD'nin dönüş hızındaki düşme belli bir limitin altına düşünce, çalma olayını sona erdirecek şekilde tasarlanmıştır. CD'nin dönüş hızına müdahaleye izin veren CD playerler özel olarak üretilirler ve profesyonel amaçlıdırlar. Günümüzde DJ'ler aynı anda hem pikapları hem de CD playerleri miks işi için kullanmaktadırlar. Ancak, daha iyi ses verdiğinden ve kullanması daha esnek olduğundan, dolayı genelde DJ'ler sıklıkla plak kullanırlar. Ayrıca, kulüplerde çalınacak olan yeni parçalar önce hep plağa basılır.
Günümüzde CD'ye rağbet daha fazla olduğundan artık sadece DJ'ler ve radyolar için az miktarda üretilmektedir. Plağa kayıt edebilmek için temiz, clean room denen özel yerlerde ve fabrikalarda yapılır. Önce özel alaşımlı bir metal plağa, özel bir iğne ile audio kayıt yapılır. Bu kayıt esnasında genellikle kaynak olarak makaralı bant kullanılır. Günümüzde DAT'tan ya da CD'den plağa kayıt yapılmakta ise de, mastering olayları için son aşamada yine makaralı aletler kullanılmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun, elde edilen master plak erkektir. Bunun dişisi yapılır ve daha sonra bu dişiden presleme yöntemi ile seri üretime geçirilir. Plakların basımı sırasında hammadde olarak vinyl kullanılır. Fabrikada plağın her iki yüzü de aynı anda bir kerede basılır. Daha sonra etiket yapıştırılır.
tokiohotel bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Plak Nedir? Konusuna Benzer Konular

Voyager Altın Plak
Gönderen: _EKSELANS_ Forum: Uzay Bilimleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 29 Ağustos 2013 13:25
Kırık Plak Gibi Nedir?
Gönderen: _KleopatrA_ Forum: X-Sözlük
Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Şubat 2010 08:20
Taş Plak Nedir?
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: X-Sözlük
Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Ekim 2009 14:27
Rüyada Plak Görmek
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Rüya Tabirleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Haziran 2009 19:53
Çelik - Takılmış Plak Gibisin
Gönderen: KENCISii Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Mart 2008 23:42
Sayfa 0.198 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu