PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Yabancı Rock > Sting
«Önceki KonuSonraki Konu»
Blue Blood23:06, 23 Eylül 2006 
Every breath you take
And every move you make
Every bond you break, every step you take
I'll be watching you

İğnesinin zehri müziğinde
Sting
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  sting.jpg
Gösterim: 89
Boyutu:  12.5 KB

Asıl adı Gordon Sumner olan Sting 1951 yılında İngiltere'de sütçü bir baba ile kuaför bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kuaförlüğünün yanısıra aldığı klasik piyano eğitimi ile Sting'in müzikkal kariyerinde önemli isimlerden biri olan annesi aynı zamanda onun ilk öğretmeni. Müziğe ilgisini farkeden annesinden aldığı klasik piyano eğitimi sayesinde kazandığı müzik bursuyla aynı alanda eğitimine okullu olarak devam etti.. Ama gözü hep gitardaydı. Yine de piyano eğitiminin üretkenliğinde ve yarattığı müzikal çeşitlilikteki etkisi yadsınamaz. Eğitimini tamamladıktan sonra Londra yollarına düşen Sting burada tanıştığı baterist Stewart Copleand ve gitarist Andy Summers ile birlikte ünlü The Police grubunu kurdu. 1977 yılında kurdukları Police'i 1983 yılına kadar sürdüren grup yaptıkları birçok parçayla müzik listelerini altüst etti: ‘Every Breath You Take’, ‘King of Pain’, ‘Roxanne’ gibi hitlerle çoktan unutulmaz olmuşlar, beş Grammy kazanmışlardı.
Keskin duruşları ve şarkılarının içerdiği sözler nedeniyle dönem dönem BBC tarafından çalınması yasaklanan parçalara imza attılar. Tüm bu sürece ve Police grubunun gördüğü ilgiye rağmen Sting'in solo kariyerinde aldığı başarılar bu yıllardaki popülaritesiyle dahi ölçülemez. Grup müziğinden solo albümlere geçen birçok müzisyenin eski başarısını yakalayamadığı müzik piyasasında Sting adeta yeniden doğdu:
Sting, ilk solo albümü (müzik dünyasında buna debut denir) “Dream of the Blue Turtles”ı 1985’te çıkardı. Arkasından “Bring On The Night” (1986), “Nothing Like The Sun” (1987), “The Soul Cages” (1991), “Ten Summoner's Tales” (1993), “Mercury Falling” (1996), “Brand New Day” (1999), “All This(2001)” ve “My Funny Valentine - At The Movies” (2005) albümleri çıktı. Bu arada 12 Grammy, 2 Brit, 1 Golden Globe, 1 Emmy, 3 Oscar (En İyi Soundtrack) cebe indirdi. 10 tane filmde oynadı, hatta Broadway oyunlarında bile sahneye çıktı.
The Police'le yollarını ayırdıktan sonra engellenemez bir yükselişe geçen sanatçı daha sonra yaptığı albümlerle müzik listelerinde her zaman istikrarlı bir duruş sergiledi ve ciddi bir hayran kitlesi edindi. Müzik dünyasının COOL starlarından olan Sting bu dönemde yaptığı "Eglishman In New York, Shape of my heart, Mad About You" gibi artık klasikleşmiş bir çok parça ile müzik dünyasında hatırı sayılır bir yer edindi. Çok yönlü kişiliği rock'çı çevreci, politik eylemci, tantrik yogacı gibi bir çok sıfatın üzerine yapışmasına neden olsa da Sting'in özellikle son yıllarda meditasyon ile olan içli dışlı ilişkisi müziğini de derinden etkiliyor. Özellikle Brand New Day albümünde New Age'ın rock'la bağlantısını yakınlaştıran, hip hop'la caz, country'le dub gibi türlerin akrabalıklarını sorgulayan Sting farklı sesinin yarattığı buğulu atmosfer ve zengin içeriğiyle bizi kendine hayran bırakmıştı.
The Phoenix Jazmenn grubunda çalarken giydiği sarı-siyah çizgili kostümü nedeniyle tromboncu arkadaşı Gordon Salomon'un kendisini arıya benzetmesi Stinger lakabını almasına neden oldu. Ünlü şarkıcı daha sonra bu lakabı biraz daha kısaltarak kullanmaya başladı. O gün bugündür Sting adını kullanıyor. Gün geçtikçe duyma yetisini kaybeden kulaklarının müzik yapmasına engel olmadığını söyleyen şarkıcının piyano, saksafon, flüt, mandolin ve armonika gibi birçok entrümanı çalıyor olması sanıyorum albümlerindeki müzikal çeşitliliği nasıl yakaladığını merak edenlere iyi bir cevap olur. The Police 'e solist olmadan önce bir süre ingilizce ve futbol öğretmenliği de yapan şarkıcının iki de fahri doktorluk ünvanı var. 1982 yılında Pinochet sonrası isyanlarını dünyaya duyurmaya çalışan Şili halkının sesine kulak veren Sting şimdi gelecekten, hayallerden ve yağmurdan bahsediyor. Ve hala 50'sini deviren bir müzisyen olarak kendisine yakışan şarkılar yapıyor.
Sting’in yağmur ormanı savaşçısı durumunu da bilmek gerek. Birçok dernek ve yardım kuruluşu için de sahne aldı, eşi Teudie Styler ile 1989'da Yağmur Ormanları Vakfı'nı kurdu ve yağmur ormanlarını ve yerlilerini korumak için birçok konser düzenledi. Bugün Sting'in kurduğu vakıf 18 ülkede çalışmalarını devam ettiriyor.

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  stingkonser_04.jpg
Gösterim: 92
Boyutu:  96.2 KB
Benzer Konular:
Etiketler:
  • sting hakkinda
  • sting kim
  • sting nereli
Cevap
KisukE UraharA23:09, 23 Eylül 2006 
Asıl adı Gordon Matthew Sumner olan Sting, 1951 yılında İngiltere'de dünyaya geldi. Müziğe ilgisini farkeden annesi, sanatçının kariyerinde önemli bir yere sahip. İngilizce ve futbol öğretmenliği yapan Sting, müzikten daha fazla uzak kalamadı ve 1977'de baterist Stewart Copleand ve gitarist Andy Summers ile birlikte unutulmaz The Police grubunu kurdu. 1983 yılında dağılan grup "Roxanne", "Every Breath You Take", "King of Pain" ve "Every Little Thing She Does Is Magic" gibi İngiltere ve Amerika'da hit olmuş birçok şarkıyı hafızalara kazıdı. Bu başarılar gruba beş Grammy Ödülü getirdi. The Police Grubu'ndan ayrılan ve müzik kariyerine tek başına devam eden Sting, 1985'deki Dream of the Blue Turtles adlı solo albümüyle adeta yeniden doğdu. Bring On The Night(1986), Nothing Like The Sun(1987), The Soul Cages(1991), Ten Summoner's Tales(1993), Mercury Falling(1996), Brand New Day(1999) ve All This(2001), My Funny Valentine - At The Movies(2005) albümleri Sting'i dünyanın en sevilen pop-rock şarkıcılarından biri haline getirdi.

Yüksek sahne performansıyla her konserinde hayranlıkla izlenen Sting, kısa sürede ciddi bir hayran kitlesine sahip olmayı başardı. Englishman In New York, Shape of my Heart, Mad About You, Desert Rose şarkıcının unutulmaz eserleri arasında. Müzik kariyerini aldığı ödüllerle pekiştiren şarkıcı 12 Grammy, 2 Brit, 1 Golden Globe, 1 Emmy, 3 Oscar (En İyi Soundtrack), Billboard Magazine Century Ödülü ve MusiCares 2004 Yılın Müzik Adamı ödüllerine sahip. 10 dan fazla filmde rol alırken 1989'da "Threepenny Opera" isimli Broadway sahnesinde de yerini aldı.
Yardımsever yönüyle de dikkat çeken şarkıcı, birçok vakıf, dernek ve yardım kuruluşu için de sahne aldı. Sting, yağmur ormanlarının korunması için verdiği mücadeleyle çevre örgütlenmesinde haklı bir ün sahibi oldu. Karısı Teudie Styler ile 1989'da Yağmur Ormanları Vakfı'nı kuran yıldız, yağmur ormanlarını ve yerlilerini korumak adına birçok konser düzenledi. Bugün Sting'in kurduğu vakıf 18 ülkede çalışmalarını devam ettiriyor.
6 çocuk babası Rock efsanesi, piyano, gitar, bateri ve saksafon gibi birçok müzik enstrümanı çalabiliyor, yoga yapıyor, şarkılarında yağmuru anlatıyor ve Broken Music Tour konserleri ile tüm hayat hikayesini paylaşıyor.

Cevap
KrYpToNiTe21:55, 14 Ocak 2008 
An Englishman in NewYoRk
Cevap
king nothing12:44, 14 Ağustos 2008 
Cevap
kyle22:05, 25 Ağustos 2010 

Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Yabancı Rock Konuları
Benzer Konular
Sting - Until
Sting - Next To You
Sting - It's Probably Me
Sting - If You There
Sting - De Do Do Do De Da Da Da