MsXLabs
2005-2016
Zooloji forumunda yer alan BrookLyn tarafından açılmış Bayağı Alakarga (Garrulus glandarius) konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Bayağı alakarga Vikipedi, özgür ansiklopedi Bayağı alakarga (Garrulus glandarius), kargagiller (Corvidae) familyasından kanat lekeleri mavi ...

Bayağı Alakarga (Garrulus glandarius)

Gösterim: 1.988 | Cevap: 1
26 Kasım 2008 17:47   |   Mesaj #1   |   
BrookLyn - avatarı
VIP
Style King
Ankara

34.561
1.947 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005
Bayağı alakarga
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Garrulus glandarius 1 Luc Viatour


Bayağı alakarga (Garrulus glandarius), kargagiller (Corvidae) familyasından kanat lekeleri mavi ve beyaz, kuyruk sokumu beyaz, kuyruğu siyah bir kuş türü.

Uçuşta beyaz kanat paneli, kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu ile hemen tanınır. Genellikle tek başına ya da küçük gruplar halinde bulunur, ilkbahar gösterilerinde daha büyük gruplar oluşturabilir. Ormanlar, meyve ve zeytin bahçeleri, büyük parklar, bahçeler, bazen de şehir parklarında gözükür.

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
Familya: Corvidae (Kargagiller)
Cins: Garrulus
Tür: G. glandarius
Binominal adı: Garrulus glandarius Linnaeus, 1758
Son düzenleyen asla_asla_deme; 4 Mayıs 2010 11:57
27 Mayıs 2015 22:50   |   Mesaj #2   |   
Finn and Jake - avatarı
VIP Adventure Time
İzmir

9.716
10.316 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010
ALAKARGA
MsXLabs & Büyük L.

ALAKARGA a. 1. Avrasya ve Kuzey Afrika ormanlarında yaşayan ve meşe palamuduna düşkünlüğüyle tanınan kuş. (Bil. a. Oarrulus glandarius; kargagiller familyası.) (Bk. ansikl.böl —2. Yeni Dünya alakargası, Amerika'da yaşayan cyanocitta ve cyanocorax cinsinden kuşların genel adı. Yer alakargası, Orta Asya' nın çölsü bozkırlarında yaşayan alakarga (podoces cinsi).
—ANSİKL. Alakarga kızılsan karnı, mavi omuzları, kara bıyığı ve beyaz kuyruğuyla tanınır. iyi uçamadığından, ağaçlık yerlerden hiç ayrılmaz, böylece yırtıcı kuşlardan da korunmuş olur. Meyvelerle, özellikle meşe palamuduyla ve çeşitli böceklerle beslenir. Tüm Avrasya'nın yerleşik kuşudur, ama kışın açlık çekerse batıya ve güneye doğru göçer. 40 kadar alakarga türünden 30'dan fazlası, özellikle mavi olanları Amerika’da yaşar.


Garrulusglandarius

Garrulus glandarius albipectus

Bayağı Alakarga (Garrulus glandarius) benzer konular