Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Gösterim: 11.135 | Cevap: 2
3
  • 3 Gönderen bi quan
1 Nisan 2009 11:22   |   Mesaj #1   |   
bi quan - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Mersin

11.192
403 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 26-02-2009

Çekiç Kafalı Köpekbalığı

cekic kafali kopek baligi

Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Köpekbalığı türlerinin en garip biçimlisi olan bu türün kafa yapısı çekici andırdığı için bu adı almıştır. Burun delikleri ve gözleri, bu çekiç biçimindeki çıkıntıların üzerinde yer alır. Uzunlukları 4.50 m’ye yakındır. Bütün tropikal denizlerde bol miktarda bulunur; ayrıca kıyıya yakın, ya da az tuzlu sulara girdikleri görülür. Vatoz ve diğer küçük köpekbalıklarını yiyerek beslenirler. Kimi türleri deri ve yağları için avlanır. İnsana saldıran ender tehlikeli köpekbalıklarından biridir. Alçak sulara girdiğinde oltayla bile yakalanır.
sanar, Harry Kewell ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
ener
19 Mayıs 2011 11:58   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Çekiç Balığı

Çekiçbalığıgillerden bir cins köpekbalığı (Sphyrna Zygaena). Uzunluğu 4-5 m.dir. Doğurarak çoğalır. Adını çekiç biçimindeki başından almıştır.
10 Ekim 2012 16:41   |   Mesaj #3   |   
JawsKaan - avatarı
VIP هانيبال
Ankara
788
1.354 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 03-10-2012

Cvp: Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Çekiç balıkları bir tür köpek balığıdır ve balıklar arasında en ilginç kafalılardan birisidir.Başlarının yanında çekiç biçiminde 2 tane çıkıntı vardır ve gözleri kafalarının iki yanındaki bu geniş çıkıntıların ucunda bulunur.Boyu 4 metreye ulaşabilen çekiç balıkları sıcak denizlerde yaşarlar.
Doğurarak çoğalan çekiç balıkları döllenmeden 15 ay kadar sonra ilkbahar ve yaz aylarında doğururlar.Bir defada 25 kadar yavru dünyaya getirebilirler.
Yavrular yaklaşık yarım metre boyundadır ve doğum kolay olması için çekiçleri arkaya doğru yatık durumdadır.
Bu köpek balıkları oldukça iri olduklarından çok tehlikeli olabilirler.İnsanlara saldırdıkları da çok duyulmaktadır.Dişleri uzun keskin ve hemen hemen üçgen biçimindedir.Özellikle Birleşik Amerikanın Atlantik Kıyılarında ve Batı Hint Adalarında derileri ve karaciğerlerinin yağı için çok avlanırlar.
ekikafaCevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Çekiç Kafalı Köpekbalığı benzer konular

Çekiç kafalı köpekbalığı hakkında hikaye kitabı nasıl yazılır?
arkadaslar merhaba benim bu kopek baliklari hakkinda bi cocuk hikaye kitabi yazmam lazim okyanuslar dersim icin yardim edebilecek olan var mı?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Ekim 2012 20:35
Kalın Kafalı Nedir?
Kalın Kafalı TDK, Türk Dil Kurumu 1. sıfat, mecaz Geç veya güç anlayan, gabi "A, sen de ne kalın kafalı herifsin." - H. R. Gürpınar 2. Budala, aptal, anlayışsız
Forum: X-Sözlük Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Nisan 2012 23:38
Çekiç Atma Nedir? Çekiç Atma Hakkında Genel Bilgiler
Çekiç atma nedir? Çekiç atma genel kuralları nelerdir? MsXLabs.org & Vikipedi Çekiç atma, atletizmdeki atma branşlarından biridir. Diğer atmalı sporlar gibi amaç kurallar içinde çekiç olarak anılan malzemeyi olabildiği kadar uzağa atmaktır. Çekiç atmada kullanılan malzeme, bir tele bağlı...
Forum: Spor Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Kasım 2009 16:36
Mavi Kafalı Papağan (Amazona aestiva)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Amazona_aestiva.jpg/260px-Amazona_aestiva.jpg Mavi Kafalı Papağan Mavi kafalı papağan (Amazona aestiva), papağangiller (Psittacidae) familyasından ,anavatanı Güney Amerika olan, alnı açık mavi, tepe yanaklar ve gırtlağı sarı olan...
Forum: Zooloji Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Nisan 2009 10:52
Çekiç Kafalı Yarasa (Hypsingnathus)
http://www.wallpaperst.net/view_thumb/97079808/yarasa3.jpg ÇEKİÇ KAFALI YARASA (Hypsingnathus) Afrika'nın en iri yarasasıdır. Başı ile vücut uzunluğu 25 santim, açılmış kanatlarının eni ise 1 metredir. Şiş yüzlü ve sarkık üst dudaklı tuhaf bir kafası vardır. Siğilli burnu ile yarık alt...
Forum: Zooloji Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Kasım 2008 16:30
 
Sayfa 0.174 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu