Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Katır (Equus mulus)

Gösterim: 5691 | Cevap: 4
3
  • 3 Gönderen bi quan
27 Nisan 2009 17:40   |   Mesaj #1   |   
bi quan - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Mersin

11.192
404 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 26-02-2009

Katır (Equus mulus)

Katır (Equus mulus)

Katır , bir erkek eşekle dişi bir atın yavrusudur. Katırların her iki cinsi de kısırdır. Bu melezler ender olarak dörtnala koşarlar. Sesleri de ne atın kişnemesine ne de eşeğin anırmasına benzeyen hafif bir anırmadır. Erkek atla dişi eşekten olma katıra «bardo» (Equus hinnus) derler. Bu hayvan katırdan küçük olduğu gibi, onun kadar güçlü de değildir.
İnsanoğlu tarih öncesi çağlardan beri katır yetiştirmiştir. Bu hayvanlar bugün hâlâ askerî nakliye işlerinde kullanılmakta ve özellikle dağlık arazideki savaşlarda işe yaramaktadır. Katırlar atla eşeğin özelliklerini birleştirmiş hayvanlardır.. Hem ağır işe tahammüllüdür, hem de uzun süre yorgunluk nedir bilmeden çalışırlar. Tabiat bilgini Darwin, Güney Amerika'nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin tecrübeli ve yaşlı kısrakların idaresinde yol aldıklarını anlatır. «Madrina» olarak lâkaplandırılan bu kısrakların boynunda zil vardır. Katırlar «madrina» ya çok bağlandıklarından onları birbirinden ayırmak imkânsız gibi bir şeydir.

spit imagephp?sessionc73a70ab652149d4d22b81ffbdddb7fcda793fc144f3ddb05db42384852f9b095cbc05e50e71eb79b1cc63d85b607e21258f00297d04e0659b14bf
sanar, probLem girL ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
_KleopatrA_
3 Şubat 2010 06:30   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Katır (Equus mulus)

Katır

Vikipedi, özgür ansiklopedi


250px Mule
Katırlar kısır hayvanlardır.

Katır, erkek eşek (aygır) ile dişi at (kısrak) çiftleştiğinde meydana gelen çoğu kez kısır melezi'dir. Erkek at (aygır) ile dişi eşek (******) çiftleşirse bardo veya ester denen, at görünümünde ama eşek iriliğinde bir melez ortaya çıkar. Bardo attan çok katıra benzer ancak eşeğin bütün kusurlarını taşır. Bardo katırdan daha az dayanıklı olduğu için seyrek olarak yetiştirilir. Katırlar kısır hayvanlar olmalarına rağmen dünyada yaklaşık 60 katırın doğum yaptığı tespit edilmiştir.
Katırlar attan küçük, eşekten büyük, her ikisinden daha kuvvetlidir. Türkiye'de en çok Van'ın Başkale ilçesinde bulunup İran'dan kaçak mazot taşımakta kullanılmaktadırlar. Dişisinin erkeğine göre daha iri ve kuvvetli olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlar bilindiğinin aksine bozuk yollarda eşekten daha az kullanışlıdır. Başkale'de mazot kaçakçılığıyla uğraşan hemen her evde 100 katır olduğu ilginç bir bilgidir.

Katırın inatçı ve biniciye zorluk çıkarması ise efsanesi pek doğru değildir, katırların binicinin güvenliğini sağlayan reflekslerde bulunduğu görülmüştür.
DERUNİ
2 Haziran 2011 16:46   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Katır hakkında ansiklopedik bilgi

Katır
katir resimleri2

Katır Yaşadığı yerler: Evcil olarak insanla beraber her yerde. Özellikleri: Eşek ile kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden doğan bir melezdir. Uzun kulaklı, iri başlı, ince uzun ayaklıdır. Kanaatkar ve yük taşımada dayanıklıdır. Ömrü: 40-45 yıl. Çeşitleri: “Katır” ve “bardo” olmak üzere iki çeşidi vardır.

Erkek eşekle kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden meydana gelen melez. At büyüklüğünde olup, uzun kulaklı, iri kafalı, ince uzun ayaklıdır. Bitkisel besinlerle beslenir, geviş getirmez. Attan daha kanaatkar ve dayanıklıdır. Dağlık bölgelerde dar patikalardan rahatça tırmanır. Eskiden askeri alanlarda yük hayvanı olarak kullanılırdı.

Güney Amerika’nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin başında tecrübeli yaşlı bir kısrak bulunur. Madrina adı verilen bu kısrağın boynunda zil vardır. Katırlar zil sesini duyarak emniyetle kısrağı takip ederler.

Erkek eşekle kısrak (dişi at) eşleştirilirse katır (Equus mulus) elde edilir. Aygır (erkek at) ile dişi eşeğin eşleşmesinden Bardo (Equus hunus) denen katır çeşidi elde edilir. Katır, bardodan daha iri ve dayanıklıdır. Kişnemeleri at ile eşekten farklıdır. İnatçılığı Ünlüdur. Bu melez nesiller kısırdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
11 Ağustos 2012 01:41   |   Mesaj #4   |   
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Who cares?
1.922
4.122 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-10-2011

Cvp: Katır (Equus mulus)

Katır
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Erkek eşekle dişi atın (kısrak) birleşmesinden doğan melez hayvan (Equus mulus). Daha çok ata benzer. Erkek katırın her zaman kısır olmasına karşılık, dişisi çok seyrek olarak doğurabilir. Kuvvetli ve dayanıklı bir hayvan olduğundan, dağlık bölgelerde ağır yük ve koşum hayvanı olarak kullanılır.
20 Kasım 2012 15:26   |   Mesaj #5   |   
JawsKaan - avatarı
VIP هانيبال
Ankara
788
1.354 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 03-10-2012

Cvp: Katır (Equus mulus)

katrg
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Katır (Equus mulus) benzer konular

Katır Karı Nedir?
Katır Karı TDK, Türk Dil Kurumu isim, halk ağzında 1. isim, halk ağzında Çocuğu olmayan evli kadın 2. mecaz Kaba, görgüsüz kadın *Ayrıca bakınız: Katır - Katır Nedir - Katır Hakkında
Forum: X-Sözlük Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Nisan 2012 01:20
Katır Nedir?
Katır isim, hayvan bilimi Atgillerden, kısrak ile erkek eşeğin çiftleşmesinden doğan melez hayvan: "Otomobilimizi gören katırlar ejderha görmüşcesine kaçışıyorlar."- N. F. Kısakürek. 2 . sıfat, mecaz Kaba, bayağı, görgüsüz (kimse). Atasözü, deyim ve birleşik fiiller...
Forum: X-Sözlük Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Haziran 2009 12:05
Rüyada Katır Görmek
ESTER (Katır): Rüyada ester görmek, maddi ve manevi bütün enerjinizi kullandığınıza, bir çok sorumluluğunuzun da genişlediği­ne, çalışma hayatınızın başarılı geçmesi için biraz gayret harcama­nız gerekeceğine, hayatınızda bundan sonra önemli bazı değişiklik olacağına işarettir.
Forum: Rüya Tabirleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Haziran 2009 12:24
At (Equus caballus)
At (Equus caballus) Vikipedi, özgür ansiklopedi At, Atgiller (Equidae) familyasına dahil otçul bir memeli hayvan. Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang” ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezevalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar. En meşhur at...
Forum: Zooloji Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Haziran 2009 12:34
Malt - Katır
Katır Al şu ilacını inat etme Bana malum sondan bahsetme Ne öğrettiysen hepsini yaptım Biraz da sen beni dinle Yaşayan bilir, giden ne öğrenir Tamam, ama gelen erken gitmesin Bana olan sözlerin
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Mart 2008 14:42
 
Sayfa 0.261 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu