Kur'an-ı Kerim ne zaman ve nasıl indirildi?

7,523 gösterim
29 Nisan 2012 misafir sordu
29 Nisan 2012 düzenledi
18 Şubat 2013 misafir yorumladı
Çok teşekkür ederim,çok işime yaradı.
27 Şubat 2013 misafir yorumladı
ödevime yaradı
27 Şubat 2013 misafir yorumladı
tşk ederim
27 Şubat 2014 misafir yorumladı
ödevime bunun sayeside yapabildim tşk ederim
27 Şubat 2014 misafir yorumladı
ödevime bunun sayeside yapabildim tşk ederim.bu arada kur,an-ı kerim nasıl kitap haline getirildi bunun cevabını alırsam size çok minnettar kalırım lütfen  tşk ederim
9 Şubat ilay eylül batmaz (100 puan) yorumladı
çok sağol

8 Cevap

+2 oy
29 Nisan 2012 misafir cevapladı
17 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
Kuran-ı Kerim Cebrail (a.s.) tarafından indirildi.Ama yazılı ve tamamen değil sözle ve bölüm bölüm indirildi.Eğer birden hepsi indirilseydi Peygamber Efendimiz(s.a.v.) in bunları insanlara örnek olarak göstermesi ve insanlarında bunu anlaması zorlaşırdı.Kuran-ı Kerim 610 yılının Kadir gecesinde nur dağındaki hira mağarasında indirildi.
23 Mayıs 2012 misafir yorumladı
tşk işime çok yaradı performans ödevi için
24 Ocak 2013 misafir yorumladı
teşekür ederim cok işime yaradı
21 Şubat 2013 fırtınazeka (100 puan) yorumladı
teşekkürler ödevimi yapmama yaradı.
20 Mart 2013 misafir yorumladı
17 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
kitap haline bu zamanda mı getirilmiş aynısını  yazdım performansımda
16 Mayıs 2013 misafir yorumladı
tşk işime çok yaradı performans ödevi için:P
17 Nisan 2014 YES yorumladı
SINAV İÇİN İDARE EDER
25 Aralık 2014 21505 yorumladı
25 Aralık 2014 düzenledi
HARİKAAAAAAAAAAAAA TAM ÖDEVİME
GÖREEEEEEEEEEEEE
+2 oy
30 Nisan 2012 misafir cevapladı
Kur'an-ı Kerim 610 - 632 yılları arasında,Cebrail adlı vahiy meleğiyle,ayet ayet indirilmiştir.
5 Mart İlayda♡ (100 puan) yorumladı
Teşekkürler ama çok kısa =/
+2 oy
23 Mayıs 2012 misafir cevapladı
17 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
Kuran-ı Kerim Cebrail (a.s.) tarafından indirildi.Ama yazılı ve tamamen değil sözle ve bölüm bölüm indirildi.Eğer birden hepsi indirilseydi Peygamber Efendimiz(s.a.v.) in bunları insanlara örnek olarak göstermesi ve insanlarında bunu anlaması zorlaşırdı.Kuran-ı Kerim 610 yılının Kadir gecesinde nur dağındaki hira mağarasında indirildi.
27 Şubat 2013 misafir yorumladı
çok işime yaradı teşekkür ederim :D
23 Şubat enes32 (310 puan) yorumladı
slm
+1 oy
3 Eylül 2012 misafir cevapladı
17 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
yıl 2012  Kur'an-ı Kerim indirildiği  tarih 610 yılı yani  = 1402 yıl önce kuran indirilmiş peki 610 yılından önce Kur'an ve din yoktu ölemi yani ? peki ozaman insanlar neye inanırdı veya günah işlemek diye bir kavram varmı-yokmuydu  artı yazılı olarak inmemiş yani şu anki Kur'anımız orjinalmi acaba yoksa aralara sayfalar eklendi mi çeşitli amaçlar için insanları oraya çekme amaçlı vaya menfaatler için buna cesaret eden olmuş mudur
28 Mart 2013 misafir yorumladı
KUR'AN-I KERİM indirildiğinden beri hiçbir harfi değiştirilmemiştir çünki onun koruyucusu ALLAH'dır
4 Mayıs 2014 hande nurr yorumladı
keşke biraz daha fazla olsaymış
+2 oy
6 Mart 2013 misafir cevapladı
hariha çok işime yaradı
+3 oy
17 Mayıs 2013 bloom22 (1,430 puan) cevapladı
Peygamber Efendimize (a.s.m.) vahiy nasıl geliyordu? Vahyin iniş anında Peygamberimizin hal ve hareketleri nasıldı? İşte bu ve diğer soruların cevabı:
Biliyorsunuz, bir zamanlar, bütün dünya insanı gibi Mekke halkı da cehaletin zifiri karanlığında, gaflet uykusuna dalmıştı. Kâbe’nin içini dışını 360 kadar cansız putla doldurmuş; o putlara tapıyor, onlardan medet umuyorlardı. İç dünyalarında şefkat, sadakat, fedakârlık gibi hiçbir erdem yoktu ve zulüm her yerde kol geziyordu. Gönlü boş, kafası boş, gece ve gündüzü boş insanlardı. Nereden geldiklerini, dünyadaki görevlerinin ne olduğunu ve nereye gideceklerini bilmeyen zavallı yığınlardı.
İşte böyle bir zamanda Cenâb-ı Hakkın rahmeti tecelli etti. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimize (a.s.m.) bir Ramazan günü Hira Dağında Cebrail (a.s.) geldi ve vahiy süreci başladı. İnsanlığın büyük bir kısmı onunla aydınlandı, gaflet perdeleri yırtıldı. Her türlü put, gönül dünyalarında paramparça oldu. Büyük insanlık olan İslâmiyet’le Cennet evine girdiler. Kederleri bitti, yerine iki dünyalı bir huzur ve mutluluk geldi.

Evet, Peygamber Efendimiz Hira’daki Nur Mağarasında kulluk şerbetini doyasıya içerken, insanlığın bu kara cehaleti kendisini fevkalâde üzüyordu. Belki kurtuluş yollarını düşünüyor, dualar ediyordu.

Tam o esnada Cebrail (a.s.) buyurdu ve “Oku” dedi. Titrek bir sesle, “Ben okumak bilmem” dedi Peygamber Efendimiz. Melek onu kucaklayıp takati kesilinceye kadar sıktı ve aynı tatlı sesle, “Oku!” dedi. Yine “Ben okumak bilmem.” diye cevap verdi. Melek aynı şekilde onu tepeden aşağıya tekrar sıktıktan sonra “Oku!” dedi. Üçüncü defasında “Ne okuyayım?” deyince, melek, “Yaradan olan Rabbinin adına oku…” dedi ve İkra Sûresinin ilk beş ayetini vahyetti. Efendimiz de o ayetleri tekrarladı.
Peygamber Efendimiz bu olayı şöyle anlatıyor:
O döndü gitti. Ben uykudan uyanır gibi oldum. Sanki kalbime bir kitap yazılmıştı. Mağaradan çıkıp dağın ortasına geldiğim zaman gökten şöyle bir ses geldi:
“Yâ Muhammed, sen Allah’ın Resulüsün, ben Cebrail’im…”
Böylece Kur’ân’ın ilk beş ayeti inmiş oldu. Orada “İkra!” yani “Oku!” diyordu. “Kâinat kitabını Rabbinin adına satır satır oku! İçindeki olayları Onun adına tahlil et! Mânâlarını öğren!” buyuruyordu.
“İkra!” aynı zamanda “Topla!” mânâsına da gelir. Yani, İnsanlar Allah’ın mülkünü putlara dağıttılar. Sahte güç odaklarına taksim ettiler. Sen Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur, diyerek, “Yaradan Rabbinin adına topla”, onları Rabbine ver.
Artık 23 yıl sürecek olan vahiy süresi böylece başlamış oldu ve bu zaman zarfında Kur’ân-ı Kerim ayet ayet tamamlandı.
Ayetler ilk inmeye başladığında, Peygamber Efendimizden yakın çevresini, aşiretini uyarması isteniyordu. Sonra tebliğ dalga dalga dünyaya yayıldı.
Peygamber Efendimize (a.s.m.) vahiy nasıl geliyordu? Vahyin iniş anında Peygamberimizin hal ve hareketleri nasıldı?
Vahiy, “Cenâb-ı Hakkın Peygambere şer’î bir hükmü bildirmesidir ve onun kalbine ilkâsıdır.” şeklinde tarif edilir. Vahiy sesle olduğu gibi, sözle, işaretle, remizle ve yazıyla da olur.
Şuarâ Sûresinde “O âlemlerin Rabbinin indirmesidir, sakındırıcılardan olasın diye Ruhu’l-Emin onu senin kalbine açık bir Arapça dil ile indirmiştir.” buyuruluyor. Bu ayetten anlıyoruz ki, vahiy, Cebrail (a.s.) vasıtasıyla doğrudan doğruya Peygamber Efendimizin kalbine indirilmiştir.
Peygamber Efendimiz bazen onun sesini işitir, bazen de insan suretine bürünmüş vaziyette onunla görüşür, vahyi ondan alırdı.
Şurâ Sûresinde ise vahyin keyfiyeti hakkında şöyle buyruluyor: “Vahiy ile veya perde arkasından, yahut elçi gönderip ona kendi izniyle dilediği şeyi vahyetmesinden başka bir suretle Allah’ın konuşması hiçbir insana müyesser olmaz. Yüce olan Hakîm Odur.”
İmam-ı Buharî de, Hz. Aişe’den vahyin keyfiyeti hakkında şu hadis-i şerifi rivayet ediyor:
“Hâris: ‘Ya Resulallah, sana vahiy nasıl geliyor?’ diye sordu. Resulüllah da buyurdu ki: ‘Bazen bana çıngırak sesi gibi gelir ki, bana en ağır geleni de budur. Benden o hâl zâil olur olmaz Meleğin bana söylediğini iyice bellemiş olurum. Bazen Melek bana bir insan olarak temessül eder. Benimle konuşur. Ben de söylediğini bellerim.’
H.z.Aişe der ki: Soğuğu pek şiddetli bir günde kendisine vahiy nâzil olurken görmüşlüğüm vardır: Kendisinden, o hâl geçtiği vakit şakaklarından ter akardı.”
Çeşitli ayet ve hadis-i şeriflerden anlıyoruz ki, vahyin 6-7 mertebesi ve şekli vardır.
a. Sâdık rüya şeklinde… Peygamber Efendimiz rüyalarını bir sabah aydınlığı kadar âşikar görürdü.
b. Uyanıkken Melek görünmeksizin Peygamber Efendimizin kalbine ilka edilmesi şeklinde…
c. Meleğin bir insan suretinde temessül etmesi şeklinde…
d. Meleğin bir çan sesi gibi hitap etmesi şeklinde…
e. Meleğin asıl suretinde görünmesi şeklinde… Efendimiz Cebrail’i vahyin ilk başlangıcında ve Miraçta olmak üzere iki defa böyle görmüştü.
f. Cenâb-ı Hakkın Miraç gecesinde Peygamber Efendimize doğrudan vahyetmesi şeklinde… Beş vakit namaz ve Bakara Sûresinin son ayetleri böyle vahyolundu.
Kur’ân’ın 23 senede indirilmesiyle ve ayetlerinin iniş sebepleri neyi ifade eder?
Kur’ân, Kadir Gecesi dünya semasına toptan indirildi.
Bu beyana dair açıklamalar;
Bir de, "Ramazan ayıdır ki Kur'ân onda indirilmiştir." (Bakara 2/185) buyurulmuştur. Ve çoğunluğun görüşüne göre Kadir gecesi Ramazan'dadır. Eğer dersen: Kur'ânın bu gecede indirilmesinin mânâsı nedir? Derim ki; Şöyle dediler: Yedinci semadan dünya semasına bir cümle olarak (toptan) Levh'te dünya semasına indirildi, ve Cebrail (a.s.) sefereye (yazıcı meleklere) imlâ etti, sonra da Peygamber'e yirmiüç senede kısım kısım indiriyordu.
...daha fazlası http://forumlord.net/misafir-soru-ve-cevaplari/74381-kuran-i-kerim-ne-zaman-nasil-indi.html
17 Aralık 2013 MİRA11 (400 puan) yorumladı
teşekkürler parformansım için  ideal
0 oy
21 Şubat misafir cevapladı
çok teşek kür ederim din ile alakalı başka şeyler varsa yararlanmak isterim

İlgili sorular

2 cevap 150 gösterim
27 Aralık 2012 alara_money (19,090 puan) sordu
3 cevap 69 gösterim
20 Mayıs 2014 reco sordu
2 cevap 687 gösterim
5 cevap 2,230 gösterim
5 Temmuz 2012 misafir sordu
3 cevap 141 gösterim
7 Şubat 2012 misafir sordu

10,917 soru

20,197 cevap

4,347 yorum

2,322 üye

10 Çevrimiçi
0 Üye ve 10 Ziyaretçi
...