Milli ve evrensel kültür değerlerimizin hayatla ilişkisi nedir?

2,351 gösterim
7 Şubat 2012 misafir sordu
8 Şubat 2012 düzenledi
bu kadar

15 Cevap

0 oy
29 Şubat 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Dünya tarihine baktığımızda milli kültüre sahip olmanın önemi daha iyi anlaşılır. Tarihe gözatıldığında milli kültüre sahip halkların her türlü zorluğa karşı varlıklarını korudukları görülecektir. İkinci Dünya Savaşı'ndan enkaz halinde çıkmalarına rağmen kısa sürede önili birer güç haline gelen Almanya ve Japonya bunun en güzel örneğidir.

Aynı şekilde İstiklal Savaşı'nda Türklere yeni zaferler kazandıran Türk Milletinin Atatürk milliyetçiliği ile tamamlanan milli kültürünün sağlamlığıdır. Milli kültür milli ve manevi değerlerin öğretildiği eğitim kurumlarında oluşmaya başlar. Eğitim kurumlarında milli ve manevi değerleri öğrenen gençler ise bu değerlere sahip çıktıkları ölçüde devleti milli birliği ve beraberliği güçlendirirler. Atatürk'ün sözleri ortak bir kültür oluşturan eğitimin milli birlik ve beraberlik açısından öniini açıkça ortaya koyar: "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri öğrenimin sınırları ne olursa olsun ilk önce ve herşeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına kendi benliğine milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada uluslararası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişiler ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur. Çocuklarımızı aynı eğitim derecesinden geçirerek yetiştireceğiz. Kesinlikle bilmeliyiz ki iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır hastadır. Çocuklarımıza vereceğimiz öğrenim sınırı ne olursa olsun onlara esas olarak şunları öğreteceğiz: Milletine Türkiye Devleti'ne TBMM'ne düşman olanlarlarla mücadele; bu mücadelenin sebep ve vasıtaları ile donatılmayan millet için yaşama hakkı yoktur."
0 oy
14 Şubat 2012 misafir cevapladı
bu ne biçim bişi yaaa açılmıyo valla bu bnm için çok kötü olmuş burda böle olursa kmse araştıramaz ki
24 Mart 2012 misafir yorumladı
bence sikten bişey
0 oy
14 Şubat 2012 misafir cevapladı
aynen hiç cix deil
0 oy
17 Şubat 2012 misafir cevapladı
yha bu neyha kardeşim bu böyleyse sayfa hiç açılmasın kapansın  :(:(:(
0 oy
19 Şubat 2012 misafir cevapladı
bilmiyorum ama kitaplarda veya ansiklobedilerde bulabilirsiniz.
0 oy
21 Şubat 2012 misafir cevapladı
varya mümkünse  böle saçma siteler açlmasın  soru soruyoruz cevap yok adamlara bak ya:((((
0 oy
21 Şubat 2012 misafir cevapladı
okullarımzda duyulması ve görülmesi bayramlarmızda duyulması ve görülmesi ve marşlarn okunması
0 oy
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
ARAŞTIRMAK YERİNE  BİZ CEVAP  VERİYORUZ. BEN BUNUN KADAR APTALCA Bİ SİSTEM GÖRMEDİM
0 oy
27 Şubat 2012 misafir cevapladı
5 gün önce gönderen arkadaşım senin dediğin evrensel mi yoksa kültürel değerler miydi lütfen bizleri aydınlatır mısın okulda çalışma kitabı sayfa 128 i ödev verildi öğretmenimiz de bunu mutlaka bulunuz dedi lütfen cevaplarınızı bekliyorum çoooooooooook ihtiyacım var
0 oy
29 Şubat 2012 misafir cevapladı
Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlardan bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır. Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur. Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir. Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar. Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar. Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır. Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler. O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır. Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb. sayılabilir.Bu eserde bizim üzerinde durmak istediğimiz millî değerler; İstiklâl Marşı’dır. Ne zaman bir bayram yapsak, ne zaman bir millî heyecan duysak hemen İstiklâl Marşı söyleriz. onu söylerken de tüylerimiz diken diken olur. Yapılan milletler arası karşılaşmalarda, sporcularımız birincilik kürsüsüne çıktıklarında İstiklâl Marşı’nın söylenişinin ne kadar gurur verdiğini hepiniz bilirsiniz. İstiklâl Marşı bizim millî gururumuzdur.İstiklâl Marşı’nı incelerken, onun yazılmasına vesile olan olayları, Türk milletinin gösterdiği kahramanlık ve azmi, millî birliği, dayanışmayı; onu yazan ve yazdıran manevî gücü, millî ruhu da açıklamak durumundayız. Çünkü İstiklal Marşı’nın anlaşılması bunların da anlaşılmasına bağlıdır.

bu sadece milli değerdir...
0 oy
6 Mart 2012 misafir cevapladı
varya bu sitenn sahibi kimse gelsi yav bişi bulamıomm yyaaa biz cevaplıyoruz resmen haklı değil miyim arkadaşlar
0 oy
21 Mart 2012 misafir cevapladı
haklısn arkadaim aynn sana katılıyom.
0 oy
9 Nisan 2012 misafir cevapladı
Doğru düzgün bi cevap verin ya off.
0 oy
9 Nisan 2012 misafir cevapladı
Aynen lan düzgün bi cevap verin harbi sıkıldım aramaktan .
0 oy
9 Nisan 2012 misafir cevapladı
Böyle cevaplar yazıcaksanız hiç yazmayın mk.

İlgili sorular

1 cevap 2,033 gösterim
1 cevap 758 gösterim
16 Şubat 2012 misafir sordu
11 cevap 12,352 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
1 cevap 37 gösterim
1 cevap 58 gösterim

10,840 soru

19,954 cevap

4,344 yorum

2,152 üye

9 Çevrimiçi
1 Üye ve 8 Ziyaretçi
MsXLabs:
Bu ayın en çalışkanları
  1. neva bekar
...