Bilgi ve iletişim teknolojileri hangi işlerde ve alanlarda kullanılır?

12,631 gösterim
11 Mayıs 2012 misafir sordu
14 Mayıs 2012 düzenledi
19 Aralık 2013 alican keko yorumladı
bu ne be

6 Cevap

–1 oy
11 Mayıs 2012 misafir cevapladı
ilgi teknolojileri olarak adlandırılan konu, sürekli hayatımızda, karşımıza çıkmaktadır. Peki bilgi teknolojileri nedir, bu konuda, bilgi teknolojilerini kullandığımız kadar bilgi sahibi miyiz? Eğer bu soruya cevabınız ”Hayır” ise, gelin hep birlikte, bilgi teknolojileri nedir, bunu bir öüğrenelim:
Bilgi teknolojileri nedir? Bilgi teknolojileri, bilginin ortaya çıkartılması, ortaya çıkartılan tüm bilgilerin toparlanması, toparlanan bilgilerin biriktirilmesi, biriktirilen bilgilerin, gerekli şekillerde işlenmesi, bir araya gelen bilgilerin işlenmesinin ardından elde edilen bilgi bütününün yeniden kontrolden geçirilerek toparlanması, toparlanan bilginin gerekli yerlere yayılması, yayılan bilgilerin korunması ve, tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde kullanılan araçların tamamına bilgi teknolojileri adı verilmektedir.
Oldukça karmaşık bir dünyada yaşadığımızı; ve karşımıza çıkan şeylerin anlamlarını yorumlamakta zorlandığımızı düşünecek olursak, bilgiye ulaşmamızın, ulaştığımız bilgiyi kullanmamızın; ve kullanacağımız bilginin bize ne gibi getirileri olacağını bilmenin gereksinimini her zaman yaşıyoruz. Ve biz insanlar olarak, bu bilgileri nasıl elde edeceğimizi, ne şekilde dağıtacağımızı kolay kolay anlayamıyoruz. Bu nedenle de bilgi teknolojilerinin hızlı gelişimini daha kolay algılayabiliyoruz. Ve günümüzde geliştirilmiş olan pek çok bilgi teknolojisi olduğunu biliyoruz. Bilgi teknolojileri nelerdir diyecek olursanız,
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplardan ilki, video kamera, televizyon, kaset çalar ve uydu sistemleridir diyebiliriz. Bu saydığımız bilgi teknolojilerini şöyle bir düşünecek olursanız, bu araçlar sayesinde, bilgi elde edebileceğinizi; ve elde ettiğiniz bilgileri de yine bu araçlar ile dağıtabileceğinizi kavrayabilirsiniz.
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da, veri tabanı uygulamaları, elektronik arşivler; ve optik disklerdir. Bu araçları da kullanmayanınız yoktur; ne amaçla kullanıldığını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. Bu saymış olduğumuz araçlar, bilginin depolanmasında kullanılan araçlardır. Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara veri taşımak da bu belirtilen araçlar sayesinde oldukça kolay hale gelmektedir.
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun son cevabı ise bilgisayarlardır elbette. Bilgisayarların olmadığı bir bilgi teknolojisi düşünülmemektedir. Bilgisayar ile bilgi, her türlü işlenebilme özelliğine sahip olacaktır.
Bilgi teknolojileri nedir, bilgi teknolojileri nelerdir sorularının cevabını bulduktan sonra, bilgi teknolojilerinin amaçlarına da kısaca göz atacak olursak, bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, bilgi teknolojilerini tanımlarken bahsetmiş olduğumuz kavramlar bulunmaktadır. Bilgi edinmek amacı ile kullanılan bilgi teknolojileri, elde edilen bilgiyi dağıtmak amacı ile de kullanılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında yer alan bir diğer etken de bilgiyi işleme amacıdır elbette. Elde edilen bilgiden pek çok sonucun çıkartılması amacı ile de bilgi teknolojileri kullanılabilmektedir. Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, kullanıcılarının mantıklı davranmasını sağlamak; ve eğitime destek vermek de vardır elbette…
Bilgi Teknoojilerinin Amaçları

Konu etiketleri:bilişim teknolojileri nerelerde kullanılır, bilgi teknolojisi nedir, bilgi edinmek için hangi araçları kullanırız, bilği teknolojilerı nelerdir, bilgi teknolojilerini hangi amaçla kullanırız, bilişim teknolojileri nerelerde ve nasıl kullanılır, bilişim teknolojisi nerelerde kullanılır, bilgi teknolajisi ödevi, bilgi teknolojileri hangi amaçla kullanılır, bilişim teknolojileri nerelerde nasıl kullanılır
0 oy
14 Mayıs 2012 misafir cevapladı
YAAA  LÜTFEN  YARINA  ÖDEVİM  VAR  HEMEN   YAPMAM  LAZIM  6  TANE   BULUNMASI  GEREKEN  BİLGİ  VE  İLETİŞİM  TEKNOLOJİLERİNDEN  4  TANE  BULDUM  2  TANE  KALDI
30 Nisan 2013 misafir yorumladı
BEN SANA CEVABINI VEREYİM

Günlük Yaşamda Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Hangi İş Kollarında Ve Hangi Amaçlarla Kullanılmaktadır

 v Hastanelerde :Hasta kayıtlarının tutulması,tahlillerin sonuçları

v Eczanelerde : İlaç stoklarının tutulması, online olarak hastaların aldığı ilaçların görülmesi

 v Laboratuarlarda : Sonuçların değerlendirilmesi ve tutulması

v Mühendislik : Çizim yapılması

v Ulaşımda : örneğin uçakların kule ile haberleşmesi

 v Bankacılıkta : Kişiler ait bilgiler, havale, eft , fatura ödeme

 v Eğitimde : Öğrenci bilgilerinin kaydedilmesi, bu bilgilere istenildiği anda ulaşılması, e - okul
17 Nisan 2014 oğusan deniz yorumladı
hay amk bu sitede hiç bir bok yok
29 Mayıs 2014 Lale Teorisi yorumladı
20 tane iletişim teknolojisi nerde kullanılır ve ne amaçla kullanılır lazim lütfen!
0 oy
23 Mayıs 2012 misafir cevapladı
tidfrtgtrugjtrugjrthuyjtrekojhjjoerjhgjrhgjfhgjekejdhjfghjethjghjfuhyrjryhrhyfguhturuyrhıtuıttyhtrrrruıhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhu5tyıortjqwruj34rtyhuyrtrh4yruuthyrhu. ben iyiyim siz yazılı çalış.
0 oy
1 Haziran 2012 misafir cevapladı
Eğitim alanında :

kitaplar dolusu bilgi bellekler ve disklerle küçücük alana taşınabilmektedir . bu sayede ortamdan bağımsız eğitim anlayışı gelişecektir ve online eğitim kurumları artacaktır . artık yavaş yavaş uzaktan eğitimin önü açılacaktır . hatta online sınavlar bile düzenlenebilecektir .

Sağlık alanında :

artık muayene olmak için sabah erkenden sırada bekleyip fiş alma derdi bitmektedir . bilgisayar ortamında ya da telefonla kolaylıkla muayene için randevu alınabilmektedir . tüm hasta bilgileri sadece tc kimlik numara ile edinilebilmektedir .

Ulaşım alanında :

online bilet alımları ile artık bir bilet için otogara gitme derdi bitmiştir . ayrıca gps ler sayesinde bir adrese gideceğin yolu bilmesen bile adresi gps ile işaretleyip bulunduğun noktadan o adrese ulaşmak mümkün artık . bununla birlikte  trafik yoğunluğu vs artık an an bilinebilmektedir .

Güvenlik alanında :

artık tüm şehir , bankalar , dükanlar vs her biri güvenlik kameraları ile izlenebilmekte bir olay olduğunda olaya dahil olanaların kimlikleri tesbit edilebilmektedir .

Bankacılık alanında :

artık bankalardaki neredeyse tüm bilgiler bilgisayarlara tutulmakta ve işlemler online olarak gerçekleşebilmektedir .  dünyanın çok uzak yerinden yatırılan para kısa sürede elimizde olmaktadır . bankamatikler ile istediğimiz saatle para çekebilmekte , banka kartları ile para taşıma derdi olmadan her yerden alışveriş yapabilmekteyiz.

Gazetecilik alanında :

Online gazeteler ve dergiler yavaş yavaş yerini online gazetelere bırakmıştır . shiftdelete gibi dergiler tamamen online ortama taşınmış ve basılı yayınlarını durdurmuşlardır . ayrıca online gazetecilik sayesinde haberlere bir gün sonra değil anında ulaşabilmekteyiz.

Sosyal medya alanı :

Sosyal medya ile aynı anda yüzlerce arkadaşımız ile iletişime geçebiliyoruz . ne düşündüğümüzü tüm çevremize yayabiliyoruz .

Alışveriş alanı :

Online alışveriş siteleri ile yüzlerce km uzaklıkta merkezi bulunan ya da ülkemizde bulunmayan bir ürüne dahi kolaylıkla ulaşabiliyoruz .

Telekomunikosyan alanı :

Mobil telefonlar ile birlikte artık ortamdan bağımsız şekilde artık sevdiklerimizle rahatlıkla iletişim kurabiliyor , işlerimizi telefon ile halledebiliyoruz .

Ve daha birçok alan ..
0 oy
1 Şubat 2013 misafir cevapladı
tmm
23 Mayıs 2013 misafir yorumladı
ananı sikim
29 Mayıs 2013 misafir yorumladı
benden senin piç
23 Eylül 2013 misafir yorumladı
bilgiler için teşekkürler çok lazım oldu
29 Aralık 2013 yelda yorumladı
teşekkür ederim de küfür edenlere sesleniyorum bende ediyorum ama gerektiği zaman ;)
22 Mayıs 2014 eylül yorumladı
sensin piç
7 Ekim 2014 elif yorumladı
niye hep küfür ediyorsunuz
0 oy
30 Eylül 2013 asddsa cevapladı
malsınız
11 Mayıs 2014 Irmakcik yorumladı
guzeldi begendim4

İlgili sorular

10,904 soru

20,165 cevap

4,329 yorum

2,294 üye

9 Çevrimiçi
0 Üye ve 9 Ziyaretçi
Bu ayın en çalışkanları
  1. Flut
  2. Joswox
...