Milli değer ve evrensel değer nedir?

2,604 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
10 Şubat 2012 düzenledi
kısaca olup önemli bir bilgi olması

31 Cevap

–1 oy
12 Şubat 2012 misafir cevapladı
laga luga şeyler
–1 oy
14 Şubat 2012 misafir cevapladı
milletimiz ile ilgili olan seylerdir yalaan yalan
–1 oy
18 Şubat 2012 misafir cevapladı
yokkkkkkkkkkkk
+1 oy
19 Şubat 2012 misafir cevapladı
Milli değerlerimiz nelerdir?
Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlardan bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb sayılabilirBu eserde bizim üzerinde durmak istediğimiz millî değerler; İstiklâl Marşı’dır Ne zaman bir bayram yapsak, ne zaman bir millî heyecan duysak hemen İstiklâl Marşı söyleriz onu söylerken de tüylerimiz diken diken olurYapılan milletler arası karşılaşmalarda, sporcularımız birincilik kürsüsüne çıktıklarında İstiklâl Marşı’nın söylenişinin ne kadar gurur verdiğini hepiniz bilirsinizİstiklâl Marşı bizim millî gururumuzdurİstiklâl Marşı’nı incelerken, onun yazılmasına vesile olan olayları, Türk milletinin gösterdiği kahramanlık ve azmi, millî birliği, dayanışmayı; onu yazan ve yazdıran manevî gücü, millî ruhu da açıklamak durumundayız Çünkü İstiklal Marşı’nın anlaşılması bunların da anlaşılmasına bağlıdır.

 Evrensel değerlerimiz nedir

Evrensel değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:
“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet, bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.
Değer kelimesini, psikolojik açıdan ele aldığımızda, düşünce, eylem işlem yada nesnenin insan için taşıdığı önemi belirleyen, niteliğe ve niceliğe ilişkin inançlardır şeklinde tanımlayabiliriz.
Bir insan, diğer insanların, onlara ait özellikleri, niyetleri ve istekleri, davranışları hakkında hüküm verirken, kendisine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri, çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.
Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda, çeşitli olaylar, olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.
Anlaşılacağı üzere, kişi, çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda, kişi çevre tarafından, toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların, toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında, toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.
Fakat oluşan her kültür, sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise, sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.
Kişisel ve toplumsal, yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra, “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.
Doğaya baktığımızda, onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın, inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu, keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden, gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.
–1 oy
21 Şubat 2012 misafir cevapladı
offf kısa bir şey lazım hem de çok kısa...lütfen arkadaşlar
–1 oy
21 Şubat 2012 misafir cevapladı
ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM EDİN HİÇBİR YERDE BULAMIYORUM :( :(
HEEEELP! :( :)
–1 oy
22 Şubat 2012 misafir cevapladı
yaa türkçe çalışma kitabında ödev 2 satır boşluk var o kadar uzun şeyi nasıl sığdırıyıımmmmm
–1 oy
22 Şubat 2012 misafir cevapladı
okuyun özetleyin yha ne gerek war iki saat aramaya kısasını
–1 oy
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
bence hepiniz delisiniz bu kadar cevap mı olur nasıl okuyalım lan:(
–1 oy
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
öğretmen bize deftere uzun yazın dedi o yüzden işime yaradı tşk :))
–1 oy
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
bizim kitapta geçiooo
–1 oy
24 Şubat 2012 misafir cevapladı
Bir ulusun kendine özgü saydığı ve sahip olmakla övündüğü toplumsal ve kültürel ögelerdir.
–1 oy
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
ya kısa cevap istiyorum. anlamınuz mu. man kafa mısınız.kısa cevap verin lan
–1 oy
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
kafamın tasını atırmayın . bu siteye güvendim güvenmez olaydım
–1 oy
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
ya ne olur cevap verin eğer ödevi yapamazsam EKSİ alacam

İlgili sorular

1 cevap 420 gösterim
17 Şubat 2012 misafir sordu
1 cevap 81 gösterim
1 Mart 2012 misafir sordu
3 cevap 67 gösterim
4 Mart 2012 misafir sordu
1 cevap 114 gösterim
26 Şubat 2012 misafir sordu
11 cevap 12,928 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu

10,983 soru

20,357 cevap

0 yorum

2,396 üye

15 Çevrimiçi
0 Üye ve 15 Ziyaretçi
...