• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar

Milli değer ve evrensel değer nedir?

2,570 gösterim
kısaca olup önemli bir bilgi olması
9 Şubat 2012 misafir sordu
10 Şubat 2012 düzenledi

31 Cevap

–1 oy
laga luga şeyler
12 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
milletimiz ile ilgili olan seylerdir yalaan yalan
14 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
yokkkkkkkkkkkk
18 Şubat 2012 misafir cevapladı
+1 oy
Milli değerlerimiz nelerdir?
Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlardan bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb sayılabilirBu eserde bizim üzerinde durmak istediğimiz millî değerler; İstiklâl Marşı’dır Ne zaman bir bayram yapsak, ne zaman bir millî heyecan duysak hemen İstiklâl Marşı söyleriz onu söylerken de tüylerimiz diken diken olurYapılan milletler arası karşılaşmalarda, sporcularımız birincilik kürsüsüne çıktıklarında İstiklâl Marşı’nın söylenişinin ne kadar gurur verdiğini hepiniz bilirsinizİstiklâl Marşı bizim millî gururumuzdurİstiklâl Marşı’nı incelerken, onun yazılmasına vesile olan olayları, Türk milletinin gösterdiği kahramanlık ve azmi, millî birliği, dayanışmayı; onu yazan ve yazdıran manevî gücü, millî ruhu da açıklamak durumundayız Çünkü İstiklal Marşı’nın anlaşılması bunların da anlaşılmasına bağlıdır.

 Evrensel değerlerimiz nedir

Evrensel değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:
“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet, bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.
Değer kelimesini, psikolojik açıdan ele aldığımızda, düşünce, eylem işlem yada nesnenin insan için taşıdığı önemi belirleyen, niteliğe ve niceliğe ilişkin inançlardır şeklinde tanımlayabiliriz.
Bir insan, diğer insanların, onlara ait özellikleri, niyetleri ve istekleri, davranışları hakkında hüküm verirken, kendisine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri, çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.
Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda, çeşitli olaylar, olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.
Anlaşılacağı üzere, kişi, çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda, kişi çevre tarafından, toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların, toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında, toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.
Fakat oluşan her kültür, sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise, sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.
Kişisel ve toplumsal, yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra, “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.
Doğaya baktığımızda, onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın, inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu, keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden, gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.
19 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
offf kısa bir şey lazım hem de çok kısa...lütfen arkadaşlar
21 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM EDİN HİÇBİR YERDE BULAMIYORUM :( :(
HEEEELP! :( :)
21 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
yaa türkçe çalışma kitabında ödev 2 satır boşluk var o kadar uzun şeyi nasıl sığdırıyıımmmmm
22 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
okuyun özetleyin yha ne gerek war iki saat aramaya kısasını
22 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
bence hepiniz delisiniz bu kadar cevap mı olur nasıl okuyalım lan:(
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
öğretmen bize deftere uzun yazın dedi o yüzden işime yaradı tşk :))
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
bizim kitapta geçiooo
23 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
Bir ulusun kendine özgü saydığı ve sahip olmakla övündüğü toplumsal ve kültürel ögelerdir.
24 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
ya kısa cevap istiyorum. anlamınuz mu. man kafa mısınız.kısa cevap verin lan
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
kafamın tasını atırmayın . bu siteye güvendim güvenmez olaydım
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
–1 oy
ya ne olur cevap verin eğer ödevi yapamazsam EKSİ alacam
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
...