• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar
Bu ayın en çalışkanları

  10,780 soru

  19,925 cevap

  4,626 yorum

  2,066 üye

  Ahi Evran'ın Anadolu'nun Türk yurdu olmasına yaptığı katkı nedir?

  1,796 gösterim 14 Kasım 2012 misafir sordu
  14 Kasım 2012 Mavi Peri düzenledi

  1 cevap

  0 oy
   
  En İyi Cevap
  Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan Türkiye Büyük Millet Meclisinde Ahilik Haftası ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  Değerli Milletvekilleri
   
  Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerler arasında, sosyal hayatı her yönüyle kavrayan bir sivil yapılanma kurumu olan Ahilik önde gelir.
   
  Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük emeği geçen Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda kurulan Ahilik Teşkilatı toplumsal yaşamın ortak paydası olan "insan"ı esas almaktadır. Toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli rol oynayan Ahilik Teşkilatı gerektiği zaman vatan savunmasında da görev yapan bir birliktelik ve dayanışmanın ortak adıdır.  
   
  Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkan bu sosyo-ekonomik sistem Osmanlı Devletinin kuruluşunda da etkin ve aktif görevler üstlenmiştir. Osmanlı Devletinin en önemli yapı taşlarından biri olan Ahilik, 700 yıl Anadolu'da esnaf ve sanatkârlar için başarı ile uygulanmış, izleri bugüne kadar süregelmiştir. O günlerden kurulan sağlıklı toplum yapısının yüzyıllar boyunca sürdüğünü hepimiz biliyoruz.

   
  Değerli Milletvekilleri
   
  Ahilik Teşkilatı başarısını üretim felsefesine borçludur. Ahilik Teşkilatında insan bir üretim aracı değildir. İnsan üretimin merkezindedir. Ahilik sisteminde insan amaçtır! Araç değildir!
   
  Ahilik değerlerine göre üretim; insana rağmen değil, ancak insan mutluluğuna hizmet ettiği sürece değerlidir. Üretici daima kontrol edilmiş, tüketicinin hakları korunmuştur.
   
  Saygıdeğer Milletvekilleri
   
  Ahilik kültürünü tarihimizin derinliklerine hapsetmek ve sadece belli gün ve haftalarda kutlamak bir anlam ifade etmemektedir. Atalarımız tarafından kurulan ve uygulanan sistemleri anlamak, anlatmak ve hep beraber yaşamak hepimizin ortak amacı olmalıdır. Yüzyıllar önce uygulanan bu sistemi günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırarak, ekonomimizin hizmetine sokmak, toplumumuzun gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır.
   
  Ahiliğin merkezi olan Kırşehir'in Milletvekili olarak, bu konuyu gündeme taşımanın sorumluluğunu hissediyorum.
   
  Ahilik değerleri yeniden toplumumuza hizmet eder hale gelmelidir.  
   
  Medeniyetimizin dünya medeniyetine armağan ettiği bu sistem, yeniden Türk toplumuna katkı sağlamalıdır.
   
  Bu konuda yaptığımız çalışmalar hızla devam etmektedir.
   
  Hükümetimizin Ahilik sistemine sahip çıkması gerçekten ülkemiz için çok önemli bir adım olmuştur. Bu konuda desteğini esirgemeyen ve Ahilik Teşkilatına sahip çıkan Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bugüne kadar ülkemiz genelinde değişik etkinlikler ile her ilde yapılan Ahilik Haftası kutlamalarının merkezi, bu yıldan itibaren Kırşehir olacaktır. Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran'ın türbesinin bulunduğu Kırşehir, Ahilik kutlamalarına ev sahipliği yapacaktır.
   
  Ahiliğin anlaşılması ve anlatılması noktasında gerekli tüm bilimsel çalışmalar yine Ahi Evran Üniversitemiz ve Ahilik Araştırma Merkezimiz tarafından yapılmaktadır. Bu yıl düzenlediğimiz uluslararası sempozyuma 110 bilim insanı katılmaktadır.
   
  Değerli Milletvekilleri
   
  Ahilik Türk kültürünün ürettiği; sosyal, ekonomik ve kültürel değerler bütünüdür.
   
  Ahilik sisteminin değerleri, günümüz koşullarına uyarlanmalıdır.
   
  Ahilik sisteminin sağladığı verimlilikten, uyguladığı kalite kontrol sisteminden, yetiştirdiği kalifiye iş gücünden ve üretim sistemine getirdiği etik değerlerden Türk ekonomisi yararlanmalıdır.
   
  Her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan birliği ve dayanışmayı yüzyıllar önce atalarımız nasıl başarmış ise biz de her zaman bir olmayı, diri olmayı ve güçlü olmayı başaracağız. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlâkına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini uygulamayı bugün de tam anlamı ile başarabilirsek yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
   
  Hükümetimizin ve siz değerli milletvekillerimizin desteği ile bunu başaracağımıza ve Ahilik sistemini, uluslararası kültür ve ekonomi dünyasına bir Kırşehir ve Türkiye markası olarak sunacağımıza inanıyorum.
   
  Değerli Milletvekilleri
   
  Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız himayesinde gerçekleştirilen ve TESKOMB, TOBB, TESK ve HALKBANK gibi kuruluşlarında da desteklediği Ahilik Haftası kutlamaları geçtiğimiz Pazartesi günü başlamıştır. Hafta boyunca düzenlenecek olan halk oyunları gösterileri, yarışmalar, konserler, konferanslar ve sempozyum ile hem esnafımız Ahilik ve Esnaf Bayramını kutlayacak hem de Ahilik kültürünü anlamaya yönelik önemli çalışmalar yapılmış olacaktır. 18 Ekim Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile kutlamalar sona erecektir.
   
  Değerli Milletvekilleri
   
  Bu yıl 21. düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları için 18 Ekim Cumartesi günü hepinizi Kırşehir'e davet ediyor, sözlerime Ahi Evran'ın sözü ile son veriyorum:
   
  Hak ile sabır dileyip bize gelen, bizdendir,
  Akıl-ahlâk ile çalışıp bizi geçen, bizdendir.
  14 Kasım 2012 misafir cevapladı
  ...