• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar

10,778 soru

19,917 cevap

4,618 yorum

2,047 üye

''Değirmenden Mektuplar'' kitabının kısaca özetini yazar mısınız?

5,965 gösterim 24 Ocak 2012 misafir sordu
13 Kasım 2012 My sassy girl düzenledi

9 Cevap

0 oy
Bu kitap yazdıklarımın arasında benim en çok sevdiğimdir. Şüphesiz ki, edebi acıdan bir şaheser olduğundan değildir bu yorumum; gençliğimin en güze! günlerini, katıla katıla güldüğüm sorumsuz dakikalarımı, pişman olmaksızın geçirdiğim sefahat saatlerimi, bir daha asfa yeniden karşılaşma fırsatını yakalayamayacağım yüzleri, dostlukları bana yeniden ve yeniden hatırlattığı içindir."
-Alphonse Daudet

İlk baskısı 1869 yılında yapılan "Değirmenimden Mektuplar", Fransız yazar Alphonse Daudet'nin en çok bilinen ve okunan eseridir. Kitap taşrada yer aian eski bir değirmende yazılan, her birine bir öykü yerleştirilmiş anı-mektuplardan oluşur.

Yazar : Alphonse Daudet
Yayınevi : İş Bankası Yayınları
Sayfa Sayısı : 167
Etiket Fiyatı : 3,00 YTL
Basım Tarihi : Temmuz 2008
24 Ocak 2012 misafir cevapladı
+1 oy
DEĞİRMENİMDEN MEKTUPLAR (Özet)

Geçenlerde bana gelen bir mektup çok dokundu bu mektubu sizinle de paylaşmak isterim. Kimden mi geldi? Fifreci var ya işte ondan, ya canım şu bizim yaşlı fifreci.
Bu köyün etrafını saran baya bir değirmen var. Bu köyde değirmencilik çok işlek, insanlar her sabah içi buğday dolu çuvalları eşeklerine, katırlarına yükleyip değirmenlerin yollarını tutarlar. Aralarında Cornell Usta diye bir adam var işini çok sever işi onun için bir sanattır çırakların deh, çüş deyişi bile onun için bir mutluluktur. Her şey güzel giderken bu köye bir fabrika açılır. Tüm değirmencilerin içlerini kurutur çünkü fabrika un fabrikası Cornell Usta bunu duyunca deliye döner köyün içinde bir oraya bir buraya koşar, ama nafile yapacak hiç bir şey yok. Vatandaşa : ‘Fabrika malından almayın oradaki unlar buharla yapılıyor, buhar şeytan işidir. Benim malım ise poyrazla ve rüzgârla yapılır, Poyraz ve rüzgâr ise ALLAH’HIN nefesidir.’ Diyor ve değirmenin kurtarmak için çok da güzel sözlerdi bunlar ama kulak asan kim? Artık değirmenlerin pervaneleri dönmez oldu. Belediye bu haberi duyunca harabeleri yıktırdı yerine zeytin ve asma ağaçları diktirdi. Cornell Usta bu sinirle değirmenine geri döndü kudurmuş bir şekilde orada yaşadı hiç kimseyle konuşmuyor, görüşmüyor ve 10 yaşındaki yetim torununu bile yanına almıyordu. Torunu da zeytin ağaçlarının diplerini eşeliyor köyde ve tarlalardan mal alıyordu. Cornell Usta’nın değirmeninin pervanesi hala dönüyordu ama boşa dönüyordu. Cornell Usta sırtına çuvalları yüklemiş köyün içinden bir yerlere gidiyordu bir adam surdu: ‘‘Bu çuvalla nereye gidiyorsun Cornell Usta.’’dedi Cornell Usta: ‘‘Şiş sakın kimseye söyleme dış ticaret yapıyorum’’dedi. Cornell Usta gibi eskiden bu işi sanat olarak yapan bir adam onun ziyarete geldi. Cornell Usta içeride yoktu kapıda açıktı içeri girdi ve baktı üste unun yapıldığı yer, altta eski küçük bir yatak yanı dada içi çimento dolu çuvallar. Cornell Usta eve gelince ortalın karıştırıldığı gördü sırrının açığa çıktığını anlayınca çimento dolu çuvalların üstüne oturdu elleriyle yüzünü kapatarak ağlıyordu o sırada köy halkı elinde buğday çuvallarıyla Cornell Ustanın kapısına geldiler çuvalları değirmene taşıdılar fabrika kapandı değirmenler baştan yapıldı ve Cornell Ustada öldü

::::::::::BİTTİ::::::::::
25 Ocak 2012 misafir cevapladı
kısa bir şey olması gerek adı üstünde özet
heryerde aynı şey yazıyo kitap bu kadar değillllllllllllllll
bence elinize sağlık çok güzel olmuş kısalıgıda güzel ayrıca çok bilmeyin
heryerde aynı yazılar var kitap 160 sayfa özet var 1 sayfa bile değil :( :( :( :( :/
ya evet ya her yerde aybı yazı yazooo
Evet kitap bu kadar değil neden sadece ilk bölümü yazıyorsunuz???!?!
allah razı olsun valla yaa kısa da olsa olsun işime yaradı :D.
çok güzell :D
ya kitabın yazarı alphonse daudet 142 sayfa yayın evi timaş ama itap bu kadar deyilki yinede teşekkürler
0 oy
çok teşekkür ederim bu bana çok lazımdı :D
5 Şubat 2012 misafir cevapladı
0 oy
tam da araadığım gibi
5 Şubat 2012 misafir cevapladı
0 oy
çok teşekkürler işime çok yaradı
18 Ekim 2012 misafir cevapladı
0 oy
ya ama bunun basımı farklı yinede teşekkürler
30 Ekim 2012 misafir cevapladı
0 oy
Sırtını Alpler'e vermiş bir değirmenden yazılan anı ve mektuplar içeren Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet'in en çok bilinen ve okunan yapıtı olmuş; bugün bile canlı bir ilgiyle okunabilecek bir edebi değere kavuşmuştur.

Sakin kırları, sisli denizleri, yıldızlı gökleri özleyen her okurun bir değirmenden yazılmış bu mektuplarda bulacağı çok şey var.
13 Kasım 2012 Mavi Peri (60,510 puan) cevapladı
çok iğrenç bi şey benm istedim bu deil her yerde aynı yazı
ben bunun bu kadarını okudum ki bana çokkkkkkkk ilerleri lazım 100 den sonra yani am yinede elinize saglık:((((((((((((
0 oy
esn onlara bakma kolaysa keni yapsınlar
26 Aralık 2012 misafir cevapladı
0 oy
hacı 6 oluyo
3 Ocak 2013 misafir cevapladı
madem kitabı arıyorsunuz gidin kırtasiyeden alın pis cimriler
cok  tsk odevıme yardımcı oldunuz tsk
...