IMF'nin açılımı nedir?

36 gösterim
2 Şubat 2013 francesco (63,400 puan) sordu
3 Şubat 2013 nötrino düzenledi

1 cevap

+1 oy
2 Şubat 2013 bilgilikonular (128,980 puan) cevapladı
2 Şubat 2013 francesco seçti
 
En İyi Cevap
1944 yılında Amerika’nın New Hampshire eyaletindeki "Bretton Woods"da kurulan ve 1947’de fiilen çalışmaya başlayan milletlerarası ekonomik meselelerle uğraşan bir teşkilat. IMF, İngilizce "International Monetary Fund"(Milletlerarası Para Fonu) kelimelerinin baş harflerinin kısaca yazılmasından meydana gelmiştir
Birinci ve İkinci Dünya Harplerinden sonra milletlerarası ekonomik meseleler karışık hale gelmiş, Birinci Dünya Savaşından sonra düşülen ekonomik buhranla savaş sonrası ekonomik depresyonlar da ekonomik ilişkileri tehdit eder bir vaziyet almıştı. Avrupa devletlerinin İkinci Dünya Savaşı sonrası bozuk ve depresyon içindeki ekonomik durumlarının aksine Amerika Birleşik Devletlerini(ABD) savaş boyunca ihracatının, altın stoklarının artması, ekonomik bakımdan yardım yapacak tek ülke durumuna gelmesine sebep oldu. ABD, Avrupa devletlerine doğrudan yardım yapmak yerine mali müesseseler kurarak yardım yapılması taraftarı oldu ve 1944 yılında Bretton Woods’ta 44 devletin iştirakiyle bir takım kararlar alındı. Bretton Woods antlaşmasında; birisi, "Milletlerarası Para Fonu", diğeri, "Milletlerarası İmar ve Kalkınma Bankası" (IBRD) yahut kısaca "Dünya Bankası" isimleriyle iki ekonomik müessesenin kurulması kararlaştırılmıştır.
IMF, Avrupa devletlerinin tediye bilançolarında ortaya çıkabilecek geçici (= kısa vadeli) ödeme güçlüklerinde kredi vererek milletlerarası ticaretin bu yüzden daralmasını önlemek; Dünya Bankası da uzun vadeli yatırım kredileri vermek suretiyle, Avrupa devletlerinin yeniden imarını sağlamak, tediye bilançolarındaki bünyevi dengesizlikleri gidermek için kurulmuştur.
Her iki müessesenin sermaye ve kaynaklarının önemli bir kısmı ABD tarafından temin edilmiştir. Bu müesseselere üye olan ülkelerin prensip olarak, içerde enflasyonu önleyici para politikaları takip etmeleri, dış ticareti ise tek taraflı develüasyonlar ve ithal tahditleri yüzünden daraltmamaları, bilakis bu tahditleri mümkün mertebe kaldırmaları gerekecekti. IMF’nin fonksiyonları şunlardır:
1. Dünya para meselelerinin çözülmesi için milletlerarası işbirliği sağlamak;
2. Milletlerarası ticaretin dengeli şekilde gelişmesini üye devletlerin tam istihdama ve yüksek büyüme hızına ulaşmasına imkan hazırlamak;

İlgili sorular

1 cevap 27 gösterim
20 Mart expresto sordu
2 cevap 33 gösterim
30 Ekim 2014 sema nur glsm sordu
1 cevap 48 gösterim
13 Nisan 2013 mavi (21,610 puan) sordu
1 cevap 36 gösterim
12 Nisan 2013 misafir sordu

10,983 soru

20,358 cevap

0 yorum

2,394 üye

21 Çevrimiçi
0 Üye ve 21 Ziyaretçi
...