• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar
Bu ayın en çalışkanları

  10,780 soru

  19,925 cevap

  4,626 yorum

  2,066 üye

  Teknolojik ürünlerin toplum hayatına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

  9,536 gösterim 16 Şubat 2012 misafir sordu
  16 Şubat 2012 düzenledi
  derdim

  7 Cevap

  +2 oy
   
  En İyi Cevap
  Olumlu Etkileri

  1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmektedir.

  2- Teknoloji sayesinde insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabul ve rahat yapabilirler. Örneğin; evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz.

  3- Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.

  4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Mesela; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.

  5- Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.

  6- Teknoloji ulaşım alanında da çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

  Olumsuz Etkileri

  Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin; cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5 dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5 dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

  Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir. Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.
  8 Mart 2012 misafir cevapladı
  8 Mart 2012 düzenledi
  süper olmuş elinize sağlık....
  TEKNOLOLOJİ OLUMLU OLARAK CAM YAPTIRIP GELİŞMİŞTİR ÇÜNKİ CAM HAYATIMIZDA BİZE ÇOK FAYDALIDIT.BUNLAR:
  1- PENCEREDE EĞER CAM OLMASAYDI EVLERE RAHTLIKLA HIRSIZ GİREBİLİRDİ VE GÜVENLİK AÇIMIZ KÖTÜLEŞİRDİ.
  2- DOLAPDA EĞER CAM OLMASAYDI KOYAMAZDIK VE ELİMİZDE BAYA BİR YÜK OLURUDU VE BUDA BİZİM RAHATSIZ OLMAMIZA YOL AÇARDI.
   SON EĞER BİR FAYDAM VARSA  BİR FAYDAM VARSA MUTLUYUM...
  mükemmel  bir çalışma olmuş.ödevimiz için çok faydalı oldu.teşekkür ederiz...
  iyide kısa hacı
  Banada kısa bilgi lazım ARKADAŞ...................
  buna çokklkkkkkkkk güze denilmez arkadaş. çok güzel denir arkadaş küsmüyesin arkadaş.....................
  tahdadan dolap yapılmı0mu mk
  çok güzel
  –1 oy
  ev dumanları ,araba egzozları çevreyi olumsuz etkiler.bir pili yere atmak çevre kirliliğine neden olmaktadır.ayrıca televizyonları ve bilgisayarları yakından izlersek göz sağlığımızı olumsuz etkiler.ve çok fazla izlemek spor aktiviteleri ve hatta yemek yememizi bile engellemektedir.
  21 Şubat 2012 misafir cevapladı
  –1 oy
  ev dumanları ,araba egzozları çevreyi olumsuz etkiler.bir pili yere atmak çevre kirliliğine neden olmaktadır.ayrıca televizyonları ve bilgisayarları yakından izlersek göz sağlığımızı olumsuz etkiler.ve çok fazla izlemek spor aktiviteleri ve hatta yemek yememizi bile engelle.mektedir.
  28 Şubat 2012 misafir cevapladı
  Teknolojik ürünlerin yararları nelerdir?
  0 oy
  ya böyle cevap mı olur açık açık anlatın kelimeleri niye sıkıştırıyonuz gardaş
  28 Şubat 2012 misafir cevapladı
  0 oy
  hiç bir bilgi yok kompozisyon yazcam y@aaa
  8 Mart 2012 misafir cevapladı
  0 oy
  çoooooooooook teşekürler bilginiz için
  21 Mart 2012 misafir cevapladı
  çok teşekürler ferııızzzzzzzzzzzzz
  0 oy
  Münazara ödevime hiç ama hiç yardımcı olmadı. İnsan yazarken güzel yazmalı değil mi? Daha yazmadığınızçok ama çok şey var.Saymakla bitmez yani.Ama yine de teşekkürler.
  6 Mayıs 2012 misafir cevapladı
  çok teşekkür ederim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ödevime  hiç yardımcı olmadı
  bana çok yardımcı oldu valla
  thank you very much ...
  ...