• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar

Çalışkan olmak için ne yapmalıyız?

14,003 gösterim
lütfen söyleyin
25 Şubat 2012 misafir sordu
26 Şubat 2012 düzenledi
alışkan olmanın genel bir yöntemi felan yoktur

Çalışkan olmak için çalışılmaz..Başarılı olmak için çalışılır

Neden başarılı değilim ya da sizin tabirinizle neden çalışkan değilim diye kendinize bir sorun ?

Sizin diğer başarılı arkadaşlarınızdan farkınız ne diye bir düşünün..

Zeka mı - Hayır

Onlar üstün insanlar mı - Hayır

Sizin onlardan hiçbir farkınız yok.

Tek eksiğiniz belki de bir hedefinizin olmaması

Başarmayı istememeniz.. Kendinize güvenin.. Başarabiliceğinize inanın İnanmak başarmanın yarısı değil mi ?

İnsan birşeyin olmasını çok istiyorsa onun için deli gibi çalışır

Çalışkan insanların yaptığı şeyde budur

Onların bir amaçları vardır ve bu amaçları doğrultusunda hareket ederler
Bakın onların tek yaptığı şey bu

Sizin imkanlarınızı sizden iyi kimse bilemez

Size şunu yapın böyle çalışın diye tavsiyelerde bulunabiliriz ancak ..

Konularda ne kadar eksiğinin olduğunu bilen daha doğrusu durumunuzu sizden iyi bilen kimse olamaz

Kendinize bir hedef koyun.. ve bunu ne kadar istediğinizi düşünün kendinize uygun bir plan hazırlayın en önemlisi eve geldiğinizde o gün işlediklerinizi okuyun .. gözden geçirin
Unutmamak adına hergün tekrar edin..
ve EN ÖNEMLİSİ

DERSİ DERSTE DİNLEYİN..

çoğu çalışkanlar oturup ders çalışmaz.. çünkü dersi derste dinlemiş konuyu kapmıştır..

ama siz baştan beri dersi dinlemediyseniz mutlaka bundan sonra dinleyin

küçük notlar tutun sınavlara öyle çalışın..

size o konuyu hatırlatıcak şifre kelimeler bulun

aklınızda yer edicek şeylere benzetin unutmak istemediklerinizi ..

Şimdi oturun karar Verin..

Çalışkan olmak adına mı çalışmak..

Başarılı olmak adına mı çalışmak arkadaşlar, bence siz dediğimi yapın
çok saol benimde adım merve biliyormusun ama notlarım 55 64 72 77 bak berbat değilmi
bnce adam çok doğru sölüor sınuna kadar arkasındayım ve bunları uygulayacağım :D   çok saol
47 50 65 30 hep düşük çalışıom  arada ders çalşıom test çözüom ama notlarım düşük işte bazen bilgeseyar oynuyorum
sağol ama bu sene ben çok fena düşüşteyim hem de öyle böyle değil ilkokulda iken hiç heyecanlanmadan soruları yapabiliyordum ortaokula geçtiğim zaman 6. sınıftayım birden inmeye başladım 5. sınıfta 90 100 alırken şimdi 52 60 70 80 90 gibi geziniyorum ne oldu bilemiyorum hoca soru sorsa utanıyorum ne yapacağımı bilemiyorum sınavlarda ellerim titriyor heyecanlanıyorum birde genellikle hayata bağlı sosyal etkinliklerde bulunan kişiler iyi notlar alıyor çok ilginç
istediğim kadar  çalışayım    yine 50 ,60, 70 hep böyle
bence çook doğru söylüyör çalışmak için dersi dinlemeliyiz herkez bunu unutmasın çalışmak için önümüze hedef koymalıyız. vazgeçmeden çalışmalıyız başarabileceğimize inanmalıyız kimse bunu unutmasınnnnnnnnnnnnn...
ben çalışırsam hep 85-90 arası alırım sosyal dersini hiç sevmem onun için dersi dinlememde anlamamda sınavdan düşük aldığım için takdiri kaçırdım offfff bundan sonra çalıştığımın iki katını çalışıcam bu kendime sözüm olsun herkese çalışkanlık nasibiyle dualarınızı beklemek dileğiyle
85-90 kötü bir not değil arkadaşım idare eder ama kendine bir sor nie daha iyisini yapamıorum die biliorum ki bulursun cevabını
anladım da nasıl not bre
taktir ettim adamı
Bunu yazan kişi çok haklı.Ben dersi derste dinliyorum çok çalışıyorum ve Allahıma dua ediyorum.Allah hakkını verir.Bu sayede  notlarım hep takdir . Sizde çok çalışın arkadaşlar.
bence haklı
evet çok haklısın insan bu soruyu çok kez kendine sormalıdır
SINAVLARIM 90 /100 ÇOK TEŞŞEKÜR EDERİM DOKTOR OLMAK İsTİyorum

36 Cevap

+6 oy
 
En İyi Cevap
1. Ders çalışmadan önce ilk yapmanız gereken şey “Ben neden ders çalışmalıyım?” “Neden okulda başarılı olmalıyım?” sorularına cevap bulmalısınız. Yani bir amaç, bir hedef belirlemelisiniz.
2. Kendinizi tanımaya çalışın. Çünkü kendinizi ders çalışma alışkanlıkları ve öğrenme açısından ne kadar iyi tanırsanız çalışma düzeninizi buna göre en iyi şekilde planlayabilirsiniz.
3. Çalışma planı hazırlarken hangi dersin hangi saatte çalışılacağı kararlaştırılmalıdır. Zor olan veya öğrenirken zorlanılan dersler için verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır. Verimli çalışma saatleri, zihnin uyanık olduğu, konsantrasyonun en yüksek seviyede olduğu saatlerdir.
Bu saatlerin ortak bir standardı yoktur. Her öğrencinin verimli çalışma saatleri farklı olabilir. Öğrenci eğer verimli çalışma saatini bilmiyorsa kendini izleyerek bunu tespit edebilir.
Ancak uzmanların genel kanısı, verimli çalışma saatlerinin bedenin dinlenmiş ve dinç olduğu saatler olan sabah saatleri olduğu yönündedir.
4. Çalışma planında her ders için bir çalışma zamanı ayrılmalıdır. Çalışma zamanının standardı yoktur. Her öğrenci, ön bilgisine, dersi anlamamış olmasına vb. birçok kritik durumu dikkate alarak hangi derse ne kadar zaman ayırması gerektiğini planlamalıdır.
5. Çalışma planında, çalışma süreleri mümkün olduğunca aynı saatler olmalı. Böylece o saatte çalışma alışkanlığı kazanmış olursunuz.
6. Çalışma planında yer alan dersler, okulda veya dershanedeki ders programına uygun olmalıdır. Örneğin, Pazartesi günü sabah saat 8:00-10:00 arası, okulda matematik dersi varsa çalışma planında Pazartesi öğlenden sonraya matematik dersi konmalıdır.
7. Bilindiği gibi tekrar verimli çalışmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yine bildiğiniz gibi tekrar sürekli değil, aralıklı yapıldığı takdirde daha verimli olur. Burada tekrarın çalışma prensibinden çıkan sonuç şudur: “Öğrenme aralıklı yapılmalıdır.” Bu nedenle çalışma planı hazırlarken dinlenme aralarına da yer verilmelidir. Ancak bu aralar çok uzun olmamalı. Uzun aralarda tekrar derse dönmek zor olabilir. İdeal ders çalışma şöyle olmalıdır. 40 dakika ders çalışma, 5 dakika tekrar, 10 dakika dinlenme, daha sonra diğer saatin çalışmasına geçilir, bu şekilde ders çalışmaya devam edilir. Ancak özellikle sayısal derslerde eğer problem çözülmesi gerekiyorsa çözülmeden ara verilmemelidir.
8. Yapı ve işleyiş bakımından birbirine benzeyen iki ders üst üste çalışılmamalıdır. Örneğin fizik ve kimya dersleri üst süte çalışılmamalı. Eğer bu tür dersler üst üstte çalışılırsa bilgilerin birbirine karışması durumu meydana gelebilir. Bu derslere fizik, tarih, kimya şeklinde çalışma planında yer verilmelidir.
9. Çalışma planında hep derse yer vermek zorunda değilsiniz.  Arkadaşınıza, ailenize, sinemaya vb. birçok sosyal etkinliğe de çalışma planınızda yer verin. Bu ders dışı faaliyetleri planınıza mutlaka saati saatine yazın.

Ben Burada Ders Çalışmak İstemiyorum: Öyleyse Çalışma Ortamınızı Düzenleyin.
1. Ders çalışmak için kendinize evde bir ortam oluşturmaya özen gösterin. Maddi imkânlarınız ölçüsünde kendinize ait bir çalışma odası evde edinmeye çalışın.
2. Derslerinize sessiz bir ortamda ve mutlaka masa üzerinde çalışın.
3. Çalışma odanızda dikkatinizi dağıtacak poster, zamanınızı çalacak televizyon, bilgisayar gibi düşmanlardan uzak durmaya çalışın. Bunları ders çalışma sonrasında kendinize ödül olarak verin.
4. Çalışma ortamınızın ışığı, ısısı, gürültüsü derse olan dikkatinizi dağıtmayacak oranda ayarlanmış olmalıdır.
5. Ders çalışmak için odanızda ayırdığınız masada sadece ders çalışın. Eğer bu masanızda yemek yerseniz daha sonra ders çalışmak isterseniz inanınki çok acıkacaksınız.
6. Çalışma masanızda ders çalışırken ihtiyacınız olacak olan kalem, kitap, açacak gibi malzemeler hazır beklesin. Ders çalışırken bunları almak için masanın başından kalkarsanız bir daha o masaya oturamayabilirsiz.

Ders Denilen Bu Şeye Nasıl Çalışmalıyım?
7. Ders çalışmaya kendinizi psikolojik yönden hazırlayamadıysanız sakın ders çalışmayın. Örneğin sevgilinizle kavga etmişseniz, ilk önce sevgilinizle olan probleminizi çözün. Eğer bu problemi çözmezseniz ders esnasında durmadan onu düşünürsünüz. Bir de bakmışsınız ders sonrasında onun göz renginden başka hiçbir şey hatırlamıyorsunuz.
8. Çalışacağınız konu bitmeden hemen dersten kalkmayın. Kendinizi şöyle motive edin: “Hadi 10 dakika daha çalışmadan sakın kalkma sen bunu yaparsın.”
9. Ders çalışma sırasında kendinize sizi derse karşı motive        edecek olan küçük ödüller koyun. Örneğin: “35 soru çözünce şu sulu portakalı alıp zevkle yiyeceğim.” gibi.
10. Her şeyi hemen öğrenmeye çalışmayın. Öğrenmeyi aralıklarla yapmaya özen gösterin. Bu aralarda dinlenebilir, müzik dinleyebilir, gezinti yapabilirsiniz.
11. Sözel derslere çalışırken ana düşünceleri anlatan paragraflar, kelimeler tespit edilerek renkli kalemle çizilmelidir.
12. Derse girmeden önce mutlaka derse çalışarak hazırlıklı gidin. Anlayamadığınız yerleri öğretmene sormak için not alın. Ders sırasında öğretmene bu soruları sorun. Göreceksiniz dersi daha kolay anlayacak ve öğreneceksiniz.
13. Televizyon karşısında yatarak kesinlikle ders çalışmayın. Kendinizi uyumuş halde bulabilirsiniz.
14. Not tutma alışkanlığı edinmeye özen gösterin. Derslerde mutlaka düzenli not tutun. Ders çalışırken de bu özelliğinizden faydalanmayı unutmayın.
15. Ders çalışırken kesinlikle ezberlemeye çalışmayın. Konuyu anlamaya çalışın, problemin çözüm yollarını öğrenmeye çalışın.
16. Okula giderken kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.
17. Sınıfta dersi iyi dinleyin. Etkin dinleme yollarını mutlaka öğrenin. Ders sırasında arkadaşınızla uğraşmayın, tüm dikkatinizi öğretmene ve anlattıklarına vermeye çalışın. Anlamadığınız yeri mutlaka sorun.
18. Öğretmen tahtaya bir şeyler yazmışsa, anlatırken bir konu üzerinde çok duruyorsa, ses tonu artıyorsa bunu yazılıda soracaktır.
19. Derse devamsızlık yapmamaya çalışın. Eğer devamsızlık yapmışsanız o eksik konunuzu arkadaşınızdan veya öğretmeninizden mutlaka öğrenin.
20. Derslerinize mutlaka günü gününe çalışın. Daha sonra çalışırım diye düşünürseniz konuların biriktiğini, kaygı ve korku yaşadığınızı görürsünüz.
21. Günlük, haftalık ve aylık periyotlarla mutlaka genel tekrarlar yapın. Unutmayın, unutmayı önlemenin en etkili yolu tekrar yapmaktır.
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL seçti
bence çok güzel hazırlanmış devamını dileriz
notlarım 66 77 90 100 96 100 60 notlarım
+2 oy
DERSLERİNE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞMAN EVDE TEKRAR YAPMAN AKLINI DERSİNE VERMEN TEST ÇÖZMEN ARAŞTIRMALAR YAPMAN YETERLİDİR
25 Şubat 2012 misafir cevapladı
+4 oy
kesinlikkle tekrar yapmalısın....
25 Şubat 2012 misafir cevapladı
+4 oy
derste dersi sinlemek anlamadığın konuları öğretmenine utanmadan sormak  evde düzenli olarak ders çalışmak tabiki de kendini fazla da derse verme ödevlerini düzenli olarak da yap öğretmenlerin gözüne girmeye çalış bol bol test çöz zaten başarılı olursun...
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
dersteyken sadece öğretmenini dinle
+4 oy
24 saatin 6saati  zaten okulda geçiyor geriye kalıyor 18 saat bunun 12 sini uykuda 2 saati ödev ve tekrar 1 saati oyun(yarım saati bilgisayar yarım saati zeka geliştirici oyunlar) 1saati televizyon kalan bir saatinede istediğin şeyi yapabilirsin tabi annenin ve babanın izni ile
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
+1 oy
okuldan geldiğinde tekrar yapmalı ödevlerini aksatmamalı ve ders çalışmalısın.
4 Mart 2012 misafir cevapladı
bencede en önemlisi tekrardır.
–1 oy
oturup çalışmalıyız
28 Mart 2012 misafir cevapladı
+4 oy
eve geldin yemek ye 30 dk dinlen kitaplarını çıkar ve okulda yaptığın dersleri anlayarak tekrar et sonra 10 dk dinlen ev ödevlerini yap sonra 30 dk dinlen kitap oku yemek ye tekrar 1 saaat kitap oku akşam dizi izleyebilirsin ve öğretmenin sorduğu soruları biliyorsan cevap ver sakın korkma sana kızmaz yanlış söylesen bile öğretmenin gözüne girebilirsin
28 Mart 2012 misafir cevapladı
gerçektende yapmaya çalışıyorum ama beceremiyorum ama her dakika bu okduğum anı gözümün önüne getirdim zaman anlıyorum sonra der çalışıyorum ve hırs yapıp arkadaşlarımı geçemeye çalışıyorum...
EVET TEKRAR BOL BOL YAPIYORUM
0 oy
yapıyorum söylediklerinizi yinede olmuyor
28 Mart 2012 misafir cevapladı
sakince ve zorlamadan yaparsan ii olur bende senin gibiyim aslında ...
dogru söylüyorlar çalışıyok olmuyo bune kardeşim hocalara sesleniyom biras insaflı olun
arkadaşlar bizim en büyük hatamız isteksizlik bazılarımız çalışmak istemio hep bi arayış içinde önce kendini tanımıyo ... hemen pes etmeyn
bence insan istediği şeyi yapmak isterse yapabilir ama iki dakika derse baktığında yok olmuyor yapamam derse zaten o bitmiştir mesela ben eskiden 1. sınıfa giderken hep sınavlarda 63 alıyordum o günden sonra çok çalıştım ve her sınavda yalan söylemiyorum hep 100 aldım insan çalışınca her şeyi yapabilir.
–2 oy
sınavlardan yüksek not nasıl albilirim
28 Mart 2012 misafir cevapladı
lütfen cevap yazın
elbettteki sınavlardan iyi not almak için gününün tüm saatini bilgisayarda veya dua okuyarak geçirmemelisin :) ben liseye gidiyorum ve takdir aldım çünkü kendime göre bir çalışma planı yaptım ve o çalışma planına uymakla zorladım kendimi daha sonra ileride kendimi bir doktor olarak hayal ettim sen de ne olmak istiyorsan öyle hayal et eğer okursan ne kadar ün kazanacağını , örnek bir kişi olacağını falan hayal et daha sonra otur masana aç kitabını o gün ne işlediysen tekrar et o konuyla ilgili bolca test çöz dershaneye gidiyorsan anlamadığın konular için özel etüt al öğretmenine de bilmediğin soruları sor dersde sık sık not al öğretmenin basa basa söylediği cümle veya kelimeleri not al mutlaka sınavda çıkacaktır belki biraz zor geldi ama başarıyı yakalayabilmek için mutlaka biraz zorlanman gerekir öyle duayla internette gezinmeyle olmaz bu işler herşey kendinde biter ... hem eğer kendine bir hedef koyarsan başarının bir kısmını yakalamışsın demektir. hadi sınavına çalış :)
Tabiykide duayla olmuyor diyorsunuz ama Allah size o zekayı vermiş çalışmasanız dua etmeseniz belkide her sınava girerken duayla başlamazsınız Allah size yardımcı olurmu ve sonunda sıfır alır oturursunuz bence en güzeli hem çalışıp hemde dua edip tedbirini alıp taktiri Allah a bırakmalısın
herşey için saol bugünden sonra arttık söz veriyom derslerime calışacam tembel olmucam hep kendim olacam halil
bencede ben hep öyle yapıyorum ve başarılı oluyorum bunu sizde denemelisiniz
nasıl not
doğru solüyosun fakat ben ders calısmayı sevmıyorum artık calıscam dıyorum çalışmıyorum calıssam bıle bılgısayar oynamak ıstıyorum sıfrelı annem vermıyor bılgısayrı bılgısayarı unut dıyor artık annemı ve babamın guvenını kaybettım cok uzulüyorum ama calısmakta ıstıyorum :D Yardımmmmmmm babam yane artık azıma sıccak kusura bakmayın
–2 oy
Derste Ögretemeni dinlemeliyiz.Her Akşam Konu tekrarı yapıp test çözmeLiyiz Bi adam OLmaliyiz:) (Muratcan21)
24 Nisan 2012 misafir cevapladı
–1 oy
Saçma sapan işLerle uğraşmamLıyız(aşk,müzik,daLga geçmek)vb.DüzenLi ders çaLışmaLıyız.E tabi dinLenebiLirsiniz.Ödevinizi yapın.Yatarken bi 20 dakika kitap okuyun.Derste öğrendikLerinizi ve deftere yazdıkLarınızı okuyun.Benim bildikLerim bunLar.Çok tembel oLmasamda bunLarı yaptığom haLde başarısızım:(
5 Mayıs 2012 misafir cevapladı
+1 oy
bol bol kitap oku!!!!
5 Mayıs 2012 misafir cevapladı
tek çözüm kitap okumak deil  eğer çok zorlanıyosan ve sıkılıyosan belgesel izle işte benim hayat felsefem ; /ders çalış ödev yap oyun oyna kendine cevap ara ve belgesel izle:/
+1 oy
Saçma sapan işlerin içinde aşk,müzik,dalga geçmek değildir.Aşk insanı mutluluğa götürür,müzik çok önemlidir ama pek fazla bilinmemektedir(araştırın),dalga geçmemek ciddi olmaktır.Eğer çok ciddi olursan da belli bir süre sonra hayattan sıkılırsın.
7 Mayıs 2012 misafir cevapladı
–1 oy
1 - Amaç Belirleyin
Başarı için, öğrencinin hayattan ne beklediğini amacının ne olduğunu bilmesi gerekir.
Başarılı olmanın tek ve mutlak ölçüsü iyi bir üniversiteye girmek, herkesin gıpta ettiği bir mesleğe sahip olmak değildir. İnsan, yetenekli olduğu çok değişik alanlarda, severek yapabileceği çeşitli işlerde kendini ortaya koyabilmişse, yaşamdan zevk alan biri ise, başarılı olmuş demektir.

Planlı ve Programlı Çalışın
Amacınıza ulaşmak için hangi dersi ne kadar çalışacağınızı, ne zaman çalışabileceğinizi, ne kadar gayret göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz.
Zamanı israf etmemek, en sağlıklı şekilde değerlendirmek için, her etkinliği planlayarak yapmak gerekir. En kullanışlı çalışma planı, haftalık olandır.
Daha detaylı bilgi:http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/228619-basarili-olmak-icin-neler-yapilabilir.html
12 Haziran 2012 misafir cevapladı
ben deniyorum ama olmuyo ne yapmalıyım?
yeni  okududum  85-90-95-100alırım  3.  sınavlardan
...