Çalışkan olmak için ne yapmalıyız?

15,195 gösterim
25 Şubat 2012 misafir sordu
26 Şubat 2012 düzenledi
lütfen söyleyin
17 Nisan 2014 aferin adama aferin aferin yorumladı
taktir ettim adamı
1 Eylül 2014 duygu yorumladı
Bunu yazan kişi çok haklı.Ben dersi derste dinliyorum çok çalışıyorum ve Allahıma dua ediyorum.Allah hakkını verir.Bu sayede  notlarım hep takdir . Sizde çok çalışın arkadaşlar.
15 Kasım 2014 berkay 24 yorumladı
bence haklı
8 Aralık 2014 misafir yorumladı
evet çok haklısın insan bu soruyu çok kez kendine sormalıdır
23 Ocak hasan yorumladı
SINAVLARIM 90 /100 ÇOK TEŞŞEKÜR EDERİM DOKTOR OLMAK İsTİyorum

36 Cevap

+6 oy
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL seçti
 
En İyi Cevap
1. Ders çalışmadan önce ilk yapmanız gereken şey “Ben neden ders çalışmalıyım?” “Neden okulda başarılı olmalıyım?” sorularına cevap bulmalısınız. Yani bir amaç, bir hedef belirlemelisiniz.
2. Kendinizi tanımaya çalışın. Çünkü kendinizi ders çalışma alışkanlıkları ve öğrenme açısından ne kadar iyi tanırsanız çalışma düzeninizi buna göre en iyi şekilde planlayabilirsiniz.
3. Çalışma planı hazırlarken hangi dersin hangi saatte çalışılacağı kararlaştırılmalıdır. Zor olan veya öğrenirken zorlanılan dersler için verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır. Verimli çalışma saatleri, zihnin uyanık olduğu, konsantrasyonun en yüksek seviyede olduğu saatlerdir.
Bu saatlerin ortak bir standardı yoktur. Her öğrencinin verimli çalışma saatleri farklı olabilir. Öğrenci eğer verimli çalışma saatini bilmiyorsa kendini izleyerek bunu tespit edebilir.
Ancak uzmanların genel kanısı, verimli çalışma saatlerinin bedenin dinlenmiş ve dinç olduğu saatler olan sabah saatleri olduğu yönündedir.
4. Çalışma planında her ders için bir çalışma zamanı ayrılmalıdır. Çalışma zamanının standardı yoktur. Her öğrenci, ön bilgisine, dersi anlamamış olmasına vb. birçok kritik durumu dikkate alarak hangi derse ne kadar zaman ayırması gerektiğini planlamalıdır.
5. Çalışma planında, çalışma süreleri mümkün olduğunca aynı saatler olmalı. Böylece o saatte çalışma alışkanlığı kazanmış olursunuz.
6. Çalışma planında yer alan dersler, okulda veya dershanedeki ders programına uygun olmalıdır. Örneğin, Pazartesi günü sabah saat 8:00-10:00 arası, okulda matematik dersi varsa çalışma planında Pazartesi öğlenden sonraya matematik dersi konmalıdır.
7. Bilindiği gibi tekrar verimli çalışmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yine bildiğiniz gibi tekrar sürekli değil, aralıklı yapıldığı takdirde daha verimli olur. Burada tekrarın çalışma prensibinden çıkan sonuç şudur: “Öğrenme aralıklı yapılmalıdır.” Bu nedenle çalışma planı hazırlarken dinlenme aralarına da yer verilmelidir. Ancak bu aralar çok uzun olmamalı. Uzun aralarda tekrar derse dönmek zor olabilir. İdeal ders çalışma şöyle olmalıdır. 40 dakika ders çalışma, 5 dakika tekrar, 10 dakika dinlenme, daha sonra diğer saatin çalışmasına geçilir, bu şekilde ders çalışmaya devam edilir. Ancak özellikle sayısal derslerde eğer problem çözülmesi gerekiyorsa çözülmeden ara verilmemelidir.
8. Yapı ve işleyiş bakımından birbirine benzeyen iki ders üst üste çalışılmamalıdır. Örneğin fizik ve kimya dersleri üst süte çalışılmamalı. Eğer bu tür dersler üst üstte çalışılırsa bilgilerin birbirine karışması durumu meydana gelebilir. Bu derslere fizik, tarih, kimya şeklinde çalışma planında yer verilmelidir.
9. Çalışma planında hep derse yer vermek zorunda değilsiniz.  Arkadaşınıza, ailenize, sinemaya vb. birçok sosyal etkinliğe de çalışma planınızda yer verin. Bu ders dışı faaliyetleri planınıza mutlaka saati saatine yazın.

Ben Burada Ders Çalışmak İstemiyorum: Öyleyse Çalışma Ortamınızı Düzenleyin.
1. Ders çalışmak için kendinize evde bir ortam oluşturmaya özen gösterin. Maddi imkânlarınız ölçüsünde kendinize ait bir çalışma odası evde edinmeye çalışın.
2. Derslerinize sessiz bir ortamda ve mutlaka masa üzerinde çalışın.
3. Çalışma odanızda dikkatinizi dağıtacak poster, zamanınızı çalacak televizyon, bilgisayar gibi düşmanlardan uzak durmaya çalışın. Bunları ders çalışma sonrasında kendinize ödül olarak verin.
4. Çalışma ortamınızın ışığı, ısısı, gürültüsü derse olan dikkatinizi dağıtmayacak oranda ayarlanmış olmalıdır.
5. Ders çalışmak için odanızda ayırdığınız masada sadece ders çalışın. Eğer bu masanızda yemek yerseniz daha sonra ders çalışmak isterseniz inanınki çok acıkacaksınız.
6. Çalışma masanızda ders çalışırken ihtiyacınız olacak olan kalem, kitap, açacak gibi malzemeler hazır beklesin. Ders çalışırken bunları almak için masanın başından kalkarsanız bir daha o masaya oturamayabilirsiz.

Ders Denilen Bu Şeye Nasıl Çalışmalıyım?
7. Ders çalışmaya kendinizi psikolojik yönden hazırlayamadıysanız sakın ders çalışmayın. Örneğin sevgilinizle kavga etmişseniz, ilk önce sevgilinizle olan probleminizi çözün. Eğer bu problemi çözmezseniz ders esnasında durmadan onu düşünürsünüz. Bir de bakmışsınız ders sonrasında onun göz renginden başka hiçbir şey hatırlamıyorsunuz.
8. Çalışacağınız konu bitmeden hemen dersten kalkmayın. Kendinizi şöyle motive edin: “Hadi 10 dakika daha çalışmadan sakın kalkma sen bunu yaparsın.”
9. Ders çalışma sırasında kendinize sizi derse karşı motive        edecek olan küçük ödüller koyun. Örneğin: “35 soru çözünce şu sulu portakalı alıp zevkle yiyeceğim.” gibi.
10. Her şeyi hemen öğrenmeye çalışmayın. Öğrenmeyi aralıklarla yapmaya özen gösterin. Bu aralarda dinlenebilir, müzik dinleyebilir, gezinti yapabilirsiniz.
11. Sözel derslere çalışırken ana düşünceleri anlatan paragraflar, kelimeler tespit edilerek renkli kalemle çizilmelidir.
12. Derse girmeden önce mutlaka derse çalışarak hazırlıklı gidin. Anlayamadığınız yerleri öğretmene sormak için not alın. Ders sırasında öğretmene bu soruları sorun. Göreceksiniz dersi daha kolay anlayacak ve öğreneceksiniz.
13. Televizyon karşısında yatarak kesinlikle ders çalışmayın. Kendinizi uyumuş halde bulabilirsiniz.
14. Not tutma alışkanlığı edinmeye özen gösterin. Derslerde mutlaka düzenli not tutun. Ders çalışırken de bu özelliğinizden faydalanmayı unutmayın.
15. Ders çalışırken kesinlikle ezberlemeye çalışmayın. Konuyu anlamaya çalışın, problemin çözüm yollarını öğrenmeye çalışın.
16. Okula giderken kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.
17. Sınıfta dersi iyi dinleyin. Etkin dinleme yollarını mutlaka öğrenin. Ders sırasında arkadaşınızla uğraşmayın, tüm dikkatinizi öğretmene ve anlattıklarına vermeye çalışın. Anlamadığınız yeri mutlaka sorun.
18. Öğretmen tahtaya bir şeyler yazmışsa, anlatırken bir konu üzerinde çok duruyorsa, ses tonu artıyorsa bunu yazılıda soracaktır.
19. Derse devamsızlık yapmamaya çalışın. Eğer devamsızlık yapmışsanız o eksik konunuzu arkadaşınızdan veya öğretmeninizden mutlaka öğrenin.
20. Derslerinize mutlaka günü gününe çalışın. Daha sonra çalışırım diye düşünürseniz konuların biriktiğini, kaygı ve korku yaşadığınızı görürsünüz.
21. Günlük, haftalık ve aylık periyotlarla mutlaka genel tekrarlar yapın. Unutmayın, unutmayı önlemenin en etkili yolu tekrar yapmaktır.
5 Ağustos 2014 SEZGİN ÖZKAN yorumladı
bence çok güzel hazırlanmış devamını dileriz
30 Kasım 2014 asiler yer (110 puan) yorumladı
notlarım 66 77 90 100 96 100 60 notlarım
+2 oy
25 Şubat 2012 misafir cevapladı
DERSLERİNE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞMAN EVDE TEKRAR YAPMAN AKLINI DERSİNE VERMEN TEST ÇÖZMEN ARAŞTIRMALAR YAPMAN YETERLİDİR
+4 oy
25 Şubat 2012 misafir cevapladı
kesinlikkle tekrar yapmalısın....
+4 oy
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
derste dersi sinlemek anlamadığın konuları öğretmenine utanmadan sormak  evde düzenli olarak ders çalışmak tabiki de kendini fazla da derse verme ödevlerini düzenli olarak da yap öğretmenlerin gözüne girmeye çalış bol bol test çöz zaten başarılı olursun...
29 Temmuz 2012 misafir yorumladı
dersteyken sadece öğretmenini dinle
+4 oy
26 Şubat 2012 misafir cevapladı
24 saatin 6saati  zaten okulda geçiyor geriye kalıyor 18 saat bunun 12 sini uykuda 2 saati ödev ve tekrar 1 saati oyun(yarım saati bilgisayar yarım saati zeka geliştirici oyunlar) 1saati televizyon kalan bir saatinede istediğin şeyi yapabilirsin tabi annenin ve babanın izni ile
+1 oy
4 Mart 2012 misafir cevapladı
okuldan geldiğinde tekrar yapmalı ödevlerini aksatmamalı ve ders çalışmalısın.
19 Mayıs 2013 misafir yorumladı
bencede en önemlisi tekrardır.
–1 oy
28 Mart 2012 misafir cevapladı
oturup çalışmalıyız
+4 oy
28 Mart 2012 misafir cevapladı
eve geldin yemek ye 30 dk dinlen kitaplarını çıkar ve okulda yaptığın dersleri anlayarak tekrar et sonra 10 dk dinlen ev ödevlerini yap sonra 30 dk dinlen kitap oku yemek ye tekrar 1 saaat kitap oku akşam dizi izleyebilirsin ve öğretmenin sorduğu soruları biliyorsan cevap ver sakın korkma sana kızmaz yanlış söylesen bile öğretmenin gözüne girebilirsin
5 Ocak 2013 misafir yorumladı
gerçektende yapmaya çalışıyorum ama beceremiyorum ama her dakika bu okduğum anı gözümün önüne getirdim zaman anlıyorum sonra der çalışıyorum ve hırs yapıp arkadaşlarımı geçemeye çalışıyorum...
17 Mayıs 2013 misafir yorumladı
EVET TEKRAR BOL BOL YAPIYORUM
0 oy
28 Mart 2012 misafir cevapladı
yapıyorum söylediklerinizi yinede olmuyor
4 Aralık 2012 misafir yorumladı
sakince ve zorlamadan yaparsan ii olur bende senin gibiyim aslında ...
21 Ocak 2013 misafir yorumladı
dogru söylüyorlar çalışıyok olmuyo bune kardeşim hocalara sesleniyom biras insaflı olun
8 Şubat 2013 misafir yorumladı
arkadaşlar bizim en büyük hatamız isteksizlik bazılarımız çalışmak istemio hep bi arayış içinde önce kendini tanımıyo ... hemen pes etmeyn
27 Nisan 2013 misafir yorumladı
bence insan istediği şeyi yapmak isterse yapabilir ama iki dakika derse baktığında yok olmuyor yapamam derse zaten o bitmiştir mesela ben eskiden 1. sınıfa giderken hep sınavlarda 63 alıyordum o günden sonra çok çalıştım ve her sınavda yalan söylemiyorum hep 100 aldım insan çalışınca her şeyi yapabilir.
–2 oy
28 Mart 2012 misafir cevapladı
sınavlardan yüksek not nasıl albilirim
28 Mart 2012 misafir yorumladı
lütfen cevap yazın
11 Mart 2013 misafir yorumladı
elbettteki sınavlardan iyi not almak için gününün tüm saatini bilgisayarda veya dua okuyarak geçirmemelisin :) ben liseye gidiyorum ve takdir aldım çünkü kendime göre bir çalışma planı yaptım ve o çalışma planına uymakla zorladım kendimi daha sonra ileride kendimi bir doktor olarak hayal ettim sen de ne olmak istiyorsan öyle hayal et eğer okursan ne kadar ün kazanacağını , örnek bir kişi olacağını falan hayal et daha sonra otur masana aç kitabını o gün ne işlediysen tekrar et o konuyla ilgili bolca test çöz dershaneye gidiyorsan anlamadığın konular için özel etüt al öğretmenine de bilmediğin soruları sor dersde sık sık not al öğretmenin basa basa söylediği cümle veya kelimeleri not al mutlaka sınavda çıkacaktır belki biraz zor geldi ama başarıyı yakalayabilmek için mutlaka biraz zorlanman gerekir öyle duayla internette gezinmeyle olmaz bu işler herşey kendinde biter ... hem eğer kendine bir hedef koyarsan başarının bir kısmını yakalamışsın demektir. hadi sınavına çalış :)
19 Mayıs 2013 misafir yorumladı
Tabiykide duayla olmuyor diyorsunuz ama Allah size o zekayı vermiş çalışmasanız dua etmeseniz belkide her sınava girerken duayla başlamazsınız Allah size yardımcı olurmu ve sonunda sıfır alır oturursunuz bence en güzeli hem çalışıp hemde dua edip tedbirini alıp taktiri Allah a bırakmalısın
5 Aralık 2013 halil bakır yorumladı
herşey için saol bugünden sonra arttık söz veriyom derslerime calışacam tembel olmucam hep kendim olacam halil
20 Mart 2014 misafir yorumladı
bencede ben hep öyle yapıyorum ve başarılı oluyorum bunu sizde denemelisiniz
14 Nisan 2014 Hacı Güle (100 puan) yorumladı
nasıl not
8 Ekim 2014 emir yorumladı
doğru solüyosun fakat ben ders calısmayı sevmıyorum artık calıscam dıyorum çalışmıyorum calıssam bıle bılgısayar oynamak ıstıyorum sıfrelı annem vermıyor bılgısayrı bılgısayarı unut dıyor artık annemı ve babamın guvenını kaybettım cok uzulüyorum ama calısmakta ıstıyorum :D Yardımmmmmmm babam yane artık azıma sıccak kusura bakmayın
–2 oy
24 Nisan 2012 misafir cevapladı
Derste Ögretemeni dinlemeliyiz.Her Akşam Konu tekrarı yapıp test çözmeLiyiz Bi adam OLmaliyiz:) (Muratcan21)
–1 oy
5 Mayıs 2012 misafir cevapladı
Saçma sapan işLerle uğraşmamLıyız(aşk,müzik,daLga geçmek)vb.DüzenLi ders çaLışmaLıyız.E tabi dinLenebiLirsiniz.Ödevinizi yapın.Yatarken bi 20 dakika kitap okuyun.Derste öğrendikLerinizi ve deftere yazdıkLarınızı okuyun.Benim bildikLerim bunLar.Çok tembel oLmasamda bunLarı yaptığom haLde başarısızım:(
+1 oy
5 Mayıs 2012 misafir cevapladı
bol bol kitap oku!!!!
17 Eylül 2012 misafir yorumladı
tek çözüm kitap okumak deil  eğer çok zorlanıyosan ve sıkılıyosan belgesel izle işte benim hayat felsefem ; /ders çalış ödev yap oyun oyna kendine cevap ara ve belgesel izle:/
+1 oy
7 Mayıs 2012 misafir cevapladı
Saçma sapan işlerin içinde aşk,müzik,dalga geçmek değildir.Aşk insanı mutluluğa götürür,müzik çok önemlidir ama pek fazla bilinmemektedir(araştırın),dalga geçmemek ciddi olmaktır.Eğer çok ciddi olursan da belli bir süre sonra hayattan sıkılırsın.
–1 oy
12 Haziran 2012 misafir cevapladı
1 - Amaç Belirleyin
Başarı için, öğrencinin hayattan ne beklediğini amacının ne olduğunu bilmesi gerekir.
Başarılı olmanın tek ve mutlak ölçüsü iyi bir üniversiteye girmek, herkesin gıpta ettiği bir mesleğe sahip olmak değildir. İnsan, yetenekli olduğu çok değişik alanlarda, severek yapabileceği çeşitli işlerde kendini ortaya koyabilmişse, yaşamdan zevk alan biri ise, başarılı olmuş demektir.

Planlı ve Programlı Çalışın
Amacınıza ulaşmak için hangi dersi ne kadar çalışacağınızı, ne zaman çalışabileceğinizi, ne kadar gayret göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz.
Zamanı israf etmemek, en sağlıklı şekilde değerlendirmek için, her etkinliği planlayarak yapmak gerekir. En kullanışlı çalışma planı, haftalık olandır.
Daha detaylı bilgi:http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/228619-basarili-olmak-icin-neler-yapilabilir.html
16 Eylül 2014 bilinmeyen yorumladı
ben deniyorum ama olmuyo ne yapmalıyım?
30 Kasım 2014 cabbar yorumladı
yeni  okududum  85-90-95-100alırım  3.  sınavlardan

İlgili sorular

7 cevap 174 gösterim
1 cevap 220 gösterim
1 cevap 24 gösterim
23 Ekim 2013 antuen (5,490 puan) sordu
2 cevap 237 gösterim
3 cevap 79 gösterim

10,916 soru

20,194 cevap

4,341 yorum

2,315 üye

39 Çevrimiçi
0 Üye ve 39 Ziyaretçi
Bu ayın en çalışkanları
  1. mavi
  2. Hayrun Nisa Örs
  3. ayhan
  4. sudur
  5. NeutralizeR
...