• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar
Bu ayın en çalışkanları

  10,780 soru

  19,925 cevap

  4,626 yorum

  2,066 üye

  Dünyamız ve uzay hakkında bilgi paylaşır mısınız?

  9,691 gösterim
  dünyamız ve uzay ile ilgili yazı kafadan atılmasın ve lütfen çok uzun olmasın biraz kısa olsun
  14 Mart 2012 misafir sordu
  14 Mart 2012 düzenledi
  iğrenç bilgi mal mal şeyler ben niye girdimki buraya zaten mk. :P :S
  Güzel!
  Teşekkürler çok işime yaradı.Siz olmasaydınız ödevimi yapamıcaktım .Valla çok işime yaradı.

  Rabia KOÇ
  Vala sana katılıyorum bu sayfaya kötü diyenler ilk önce şunu düşünsünler biliosa bu sayfaya bakmazdı şimdi bulup da beyenmiyo hah güleyim bari kapak olsun buda onlara!

  2 Cevap

  –1 oy
   
  En İyi Cevap
  Dünya

  Dünya, Güneş Sistemi'nin 9 gezegeninden biridir ve Güneş'e olan uzaklığı bakımından 3. Sırada bulunur. Dünya'yı incelemek için bazı kavramların bilinmesi gerekir: Eksen, Kutup Noktası, Ekvator, Paralel, Meridyen, Dünya, Kutup Noktaları'nda basık, Ekvator'da şişkindir. Dünya'nın kendisine özgü bu şekline geoid denir. Geoide en yakın geometrik şekil elipsoiddir. Verilen boyutlar "Hayford Elipsoidi" ne aittir.

  Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/317808-dunya-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html#ixzz1p7jeZlU3

  Uzay

  Uzay, Dünya'nın atmosferi dışında evrenin geri kalan kısmına verilen isimdir. Uzay'ın sınırları asla kesin değildir ve Uzay hep büyür. Atmosfer ile uzay arasında kesin bir sınır bulunmamaktadır, fakat Dünya'nın atmosferi yukarı doğru çıkıldıkça incelmektedir. Uzayda milyonlarca gökada bulunmaktadır. Bu gökadalar içinde milyonlarca güneş sistemleri, gezegenler ve gök taşları bulunmaktadır.

  Uzay çok eski dönemlerden beri insanların büyük ilgisini çekmiş, sonu olup olmadığı; varsa, sınırlarının nereye kadar uzandığı bilginleri ve felsefecileri yakından ilgilendirmiştir. Uzayda yer alan gökcisimlerinin incelenmesi, bunların hareketlerinin diğer gökcisimlerinin davranışlarına yaygınlaştırılması, uzay hakkında çok az da olsa kimi fikirlerin ortaya atılmasını sağladı. Çağlar geçtikçe insanların daha güçlü teleskoplarla uzayı incelemesi uzay hakkındaki bilgileri artırdı. Uçan cisimlerin ortaya çıkmasıyla Dünya'yı çevreleyen yakın uzay hakkındaki bilgiler, daha da artmaya başladı. Nihayet, güçlü füzeler, yapma uydular, Ay'a insanlı ya da insansız araçlar gönderilmesi, Güneş Sistemi içinde yolculuk yapacak yapma uyduların geliştirilmesi, çok güçlü radyoteleskoplarla uzayın derinliklerinin araştırılması, 20. yüzyılın ikinci yarısında insanlığın uzay hakkındaki bilgilerini önemli ölçüde genişletti. Bu arada teorik fizik ve astronomi konusunda devrim yapacak görüşler ortaya atan Einstein gibi bilginlerin uzay konusunda ortaya attıkları pek çok kuram, gözlemcilerin uzay üzerine verdikleri bulguların mantıklı bir şekilde açıklanmasını sağladı. Uzay konusundaki ilk sağlam bilgiler, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında, özellikle kuzey ülkelerinde kurulan gözlemevleri sayesinde alındı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Palomar Gözlemevi, Dünya'da mevcut gözlemevlerinin en büyüğüdür.

  Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/uzay-bilimleri/88051-uzay-nedir-uzay-hakkinda-genel-bilgiler.html#ixzz1p7jCxVEl
  14 Mart 2012 misafir cevapladı
  14 Mart 2012 düzenledi
  –1 oy
  siz de bana yardım edin
  21 Şubat 2013 misafir cevapladı
  Teşşekkür ederimde ne konuda yardım bekliyorsunuz?Öğrenebilirmiyim aceba ?
  aman boşver. değmez uğraşmaya. bu güzel paylaşımın için saol
  bişi sorcam burda aradığım bilgileri pek bulamadım daha net yazarmısınız ? MALLAR xD
  valla mı daha net nasıl olur mk. :D
  thenk you
  çok güzellllllllllllllllllllllllll
  32222heyyyyyyyyyyyyy   banaaaaaa  yardımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm    edin  ben  buseeee
  Salakmısınız kerizekalılar
  ...