Mikroskobik canlılar vücudumuza hangi yollarla girerler?

362 gösterim
13 Nisan 2012 misafir sordu
13 Nisan 2012 düzenledi
hastalık yapanmikroskobik canlılar var mıdır? vicudumuza hangi yollarla girerler?

3 Cevap

0 oy
14 Nisan 2012 misafir cevapladı
Yararlı bakteriler sütten yoğurt, peynir veya yağ yapılmasını, hamurun mayalanmasını, üzümden sirke yapılmasını, turşunun mayalanmasını sağlarlar. Ayrıca toprakta yaşayan bazı bakteriler hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.


Zararlı bakteriler ise hastalıklara yol açar. İnsanlarda üst solunum yolu enfeksiyonları, verem, kolera, zatürree, tifüs, tifo, ülser, veba, idrar yolu iltihabı, tetanos, difteri, cüzam, tüberküloz, şarbon, bel soğukluğu, frengi dizanteri gibi hastalıklara neden olur. Ayrıca bakteriler besinlerin küflenip çürümesine de sebep olurlar.

(Açıkta bırakılan sebze ve meyveler çürür, et kokar, yoğurt ve süt ekşir, ekmek küflenir).

İçtiğimiz suda, yediğimiz yiyeceklerde, soluduğumuz havada gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük mikroskobik canlılar bulunabilir. Çıplak gözle görülemeyen, tek hücreli mikroskobik canlılara mikroorganizma adı verilir. Yoğurt, peynir, sirke yapımında; bağırsaklarımızdaki B ve K vitamininin oluşmasında rol oynayan yararlı mikroorganizmaların yanında hastalık etkeni olan zararlı mikroorganizmalar, yani mikroplar vardır.

Kızamık, çocuk felci, kolera, grip, uçuk, Hepatit B, AİDS, verem gibi birçok hastalığın sebebi mikroplardır. Hastalığa yol açan zararlı mikroorganizmalar, virüs ve bazı bakterilerdir. Aşağıda bazı hastalıklara yol açan mikroorganizmaların elektron mikroskobu ile çekilmiş fotoğrafları yer almaktadır.

Bakteriler vücudumuza hangi yollarla girerler

Zararlı mikroorganizmalar vücuda;

su,
yiyecekler (ağızdan),
hava (burundan),
mikrop taşıyıcılar (böcekler, pire, veba, sivrisinek ?ıtma, karasinek, fare ,tüberküloz),
kan ve kirli ortamlar sayesinde (deri yaralanması ve göz ile kulak yoluyla) taşınabilir veya anne kanından bebeğe geçebilir.
0 oy
9 Mayıs 2012 misafir cevapladı
en güzel cevap bu
çok teşekkürler...  :)
0 oy
28 Şubat 2013 sınıfbirincisi (1,710 puan) cevapladı
Bi yol bulurlar girerler.

İlgili sorular

1 cevap 23 gösterim
1 cevap 25 gösterim
1 cevap 48 gösterim

10,983 soru

20,357 cevap

0 yorum

2,396 üye

18 Çevrimiçi
0 Üye ve 18 Ziyaretçi
...