Arama

Uzay aracının özellikleri nedir, nasıl hareket eder? - Sayfa 4

Güncelleme: 13 Şubat 2014 Gösterim: 90.173 Cevap: 46
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Kasım 2011       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Uzayda hava yoktur. Bu yüzden uzay araçları normal taşıtlar gibi sürtünmeyi kullanarak hareket etme imkanına sahip değildirler. Bunun yerine momentumun korunumunu kullanırlar!...
Peki nedir momentum ve bu şahs-ı muheteremin korunumu?! Momentum bir cismin hızı ile kütlesinin çarpımıdır. Bu sayının önemi ise ne olursa olsun (dışarıdan bir kuvvet etki etmedikçe!) sabit kalmak zorunda olmasıdır!... Böyle olunca da mesela bir sistemin kütlesi değiştiğinde hızı da değişmek zorunda kalır momentumu korumak için.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir örnekle meseleyi daha da küçük lokmalara bölelim ki yutulması kolay olsun: Buz patenini hepiniz seyretmişsinizdir. Çiftlerde erkek, eşini ittiğinde kız kendin uzaklaşırken kendi de geriye doğru hareket eder. İşte vakt-ü zamanında bilim adamları düşünmüşler taşınmışlar ve uzay araçlarını bu şekilde tasarlamışlar.

Yakıt tankında yakılan sıvı yakıt yüksek hızla ve devamlı olarak dışarı püskürtülür! Bu da uzay aracına ileriye doğru bir hız kazandırır.

Ayreten uzay araçları belli bir hıza ulaştıktan sonra o hızla hızlarına devam etmek için devamlı yakıt kullanmalarına da gerek yoktur. Çünkü uzayda hava, dolayısı ile sürtünme olmadığından hızınızı bir gezegenin çekim alanına girene kadar problemsizce koruyabilirsiniz. Bu yüzden uzay uçuşlarında azami yakıt tasarrufu için gezegenlerin çekim kuvvetleri kullanılır. Mesela şu anda hala plan safhasında olan Mars'a insanlı yolculuk için Jüpiter'in çekim kuvveti kullanılması hesaplanıyor!!..

Kaynak: Uzay aracının özellikleri nedir, nasıl hareket eder?
merdovic - avatarı
merdovic
Ziyaretçi
29 Kasım 2011       Mesaj #32
merdovic - avatarı
Ziyaretçi
uzay araçları nasıl haraket ediyorlar uzayda Msn Grin ?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2011       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
OOOOOOOOOOOooooooooooooooooOOOOOOOOOOO Böyle olmazki düzgün bir cevab verin yha.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2011       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Uzayda hava yoktur. Bu yüzden uzay araçları normal taşıtlar gibi sürtünmeyi kullanarak hareket etme imkanına sahip değildirler. Bunun yerine momentumun korunumunu kullanırlar!...
Peki nedir momentum ve bu şahs-ı muheteremin korunumu?! Momentum bir cismin hızı ile kütlesinin çarpımıdır. Bu sayının önemi ise ne olursa olsun (dışarıdan bir kuvvet etki etmedikçe!) sabit kalmak zorunda olmasıdır!... Böyle olunca da mesela bir sistemin kütlesi değiştiğinde hızı da değişmek zorunda kalır momentumu korumak için.
Bir örnekle meseleyi daha da küçük lokmalara bölelim ki yutulması kolay olsun: Buz patenini hepiniz seyretmişsinizdir. Çiftlerde erkek, eşini ittiğinde kız kendin uzaklaşırken kendi de geriye doğru hareket eder. İşte vakt-ü zamanında bilim adamları düşünmüşler taşınmışlar ve uzay araçlarını bu şekilde tasarlamışlar Yakıt tankında yakılan sıvı yakıt yüksek hızla ve devamlı olarak dışarı püskürtülür! Bu da uzay aracına ileriye doğru bir hız kazandırır.
Ayreten uzay araçları belli bir hıza ulaştıktan sonra o hızla hızlarına devam etmek için devamlı yakıt kullanmalarına da gerek yoktur. Çünkü uzayda hava, dolayısı ile sürtünme olmadığından hızınızı bir gezegenin çekim alanına girene kadar problemsizce koruyabilirsiniz. Bu yüzden uzay uçuşlarında azami yakıt tasarrufu için gezegenlerin çekim kuvvetleri kullanılır. Mesela şu anda hala plan safhasında olan Mars'a insanlı yolculuk için Jüpiter'in çekim kuvveti kullanılması hesaplanıyor!!..

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2011       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben de fen ödevimi araştırıyorum dadaha kısa bir şey lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2012       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya atmosferden çıkana kadar yakıt harcıyor çıkıncada bulunduğu hızla aynı yönde ilerliyor (çünkü uzayda sürtünme kuvveti yok). ama başka bir gezegenin çekim alanına girince çalışıyor mu roketler nasıl oluyorsa orayı ben de bilmiyorum.

7. sınıfa gidiyorum, uzmanlık alanım göz yanılmaları.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ocak 2012       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzay araçlaarıda uçaklar gibi jet motoru kullanırlar moturun çalışması için 3 ana etkeni ihtiyacı vardır yanıcı yakıcı ve ateş bunu uçakların jet motorları ön taraftan aldıkları havayı sıkıştırıp yakıtla ateşliyip bir itme güzü sğlar ama uzayda hava olmadığı için hava (oksijen) tüpleri de yakıt tankı gibi içerdediler bu karışımı içerde yapar ve jetin tirübününe havayı basınçlı bir şekilde veriri ve yakıtı kompresöre veriri ve ateşleme yaparak ileri gitmesini sağlar durmakiçin ise uzay aracının önünde altında yada kanadında ters iticileri vardır ana motorlar dururu ters iticiler çalışırı yani geri vites gibi düşünün bu sayede durur dönüş işlemlerinide sağında ve solunda basınçlı hava ile yapar atmosfere gitdiğinde ise kanatlardaki hava sürtünmesi ile yapar aynı uçak mantığı ama uzayda hava olmadığı için kanatlarla yön veremez

Engin KELEŞ.
enginkeles@msn.com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Şubat 2012       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzay araçlarıyla taşıt araçlarının farkı nedir acaba yazınız Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mart 2012       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Bir örnekle meseleyi daha da küçük lokmalara bölelim ki yutulması kolay olsun: Buz patenini hepiniz seyretmişsinizdir. Çiftlerde erkek, eşini ittiğinde kız kendin uzaklaşırken kendi de geriye doğru hareket eder. İşte vakt-ü zamanında bilim adamları düşünmüşler taşınmışlar ve uzay araçlarını bu şekilde tasarlamışlar.

Yakıt tankında yakılan sıvı yakıt yüksek hızla ve devamlı olarak dışarı püskürtülür! Bu da uzay aracına ileriye doğru bir hız kazandırır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2012       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzay araçları ile taşıt araçlarının benzerlikleri nelerdir