Arama

Karaciğerimde 7-14 cm çapında hemanjiom var bunun bir tehlikesi var mı?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Ekim 2013 Gösterim: 62.748 Cevap: 14
rümeysa - avatarı
rümeysa
Ziyaretçi
10 Nisan 2009       Mesaj #1
rümeysa - avatarı
Ziyaretçi
SLM BENİM KARACİĞERİMDE 7*14CM ÇAPINDA HEMEJİOM BULUNUYOR BUNUN HEHANGİ BİR TEHLİKESİ VARMI VE TEDAVİ GEREKİYORMU ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
KARACİGERİMDE 2X1.5 ÇAPINDA 4.SEGMENTTE SUBKAPSÜLER SİLİK KONTURLÜ HİPODENS ALAN İZLENMEKTEDİR (MET? HEMOJENJİOM )rontgenimde böyle bir sonuç var ben meme ca hastasıyım 6 sene önce karacigerimde kedi köpek kisti vardı ameliyat oldum şimdi yine böyle sonuçla karşılaşmak beni üzdü ne önerirsiniz iyi çalışmalar
Sponsorlu Bağlantılar
DrEaMy - avatarı
DrEaMy
Ziyaretçi
10 Nisan 2009       Mesaj #2
DrEaMy - avatarı
Ziyaretçi
Hemangiomlar karaciğerin en sık görülen iyi huylu lezyonlarıdır.Ayrıca hepatosellüler adenom ve fokal nodüler hiperplazi de sıktır. Kontrol amacıyla veya bir başka nedenle yapılan ultrason, BT ve MR tetkiklerinde hemanjiomlara sıklıkla rastlanır. Tesadüfen bulunmaları daha sık olur. Karaciğerde altta yatan bir Hepatit hali, Hepatit B ve C gibi hastalıkları olmayan kişilerde ek bir şey yapmadan 6 aylık aralarla bir kaç kez ultrason takibi yapılır . Daha sonra takip aralığı giderek açılır. Hemanjiomda büyüme yoksa herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kavernöz Hemanjiom : En sık görülen iyi huylu karaciğer tümörü olan kavernöz hemanjiom, insanların %5-7'sinde bulunur. Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Aslında gerçek bir tümör olmayıp hamartamatöz bir malformasyon olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla belirti vermez ve rastlantısal olarak tesbit edilir. Dev lezyonlar karın ağrısına neden olabilir. Bebeklerde (lezyon büyükse) trombositopeni ve hipofibrinojenemi yapabilir. Tüm bu bulgular oldukça nadir görülür. Kavernöz hemanjiom tipik olarak yumuşak, kırmızı-mor renkli, çapı 2-4 cm'den küçük olan soliter bir lezyondur. Çapı 4-10 cm'den büyük ise buna "dev kavernöz hemanjiom" denir. Ultrason, BT ve MR tetkiklerinde kolaylıkla teşhis edilir. Lezyon bulgu vermediği için tanısı genellikle başka bir nedenle yapılan tetkik esnasında konulur. Lezyonlar büyük olmadıkça ve bir rahatsızlık oluşturmadıkça ileri tanı ve tedaviye gerek yoktur. Bazı hastalarda ameliyatla tümörün çıkartılması gerekebilir. Yakın döğüş sporları ile uğraşan kişilerde, vs durumlarda (ruptür tehlikesi nedeniyle) ameliyat gerekebilir. Kendiliğinden yırtılma (spontan ruptür) ve trombositopeni ender görülen komplikasyonlarıdır.

(Alıntıdır)

(Bilgi amaçlıdır. Yine de sağlık kuruluşlarının teşhis ve tedavisi önemlidir. Geçmiş olsun.)
bbekdik - avatarı
bbekdik
Ziyaretçi
21 Temmuz 2009       Mesaj #3
bbekdik - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

bu konu ile ilgili araştırma yaparken, bu tip lezyonlara sahip kişilerin iyi huylu olsada lezyonun rahatsızlık verip vermediği ve zaman ile çapında büyüme ve sayısında artış olup olmadığı konusunda düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi gerektiğini öğrenmiştim. Mümkün ise 6 aylık aralıklar ile kontrol ettiriniz. Geçmiş olsun.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
KARACİGERİMDE 2X1.5 ÇAPINDA 4.SEGMENTTE SUBKAPSÜLER SİLİK KONTURLÜ HİPODENS ALAN İZLENMEKTEDİR (MET? HEMOJENJİOM )rontgenimde böyle bir sonuç var ben meme ca hastasıyım 6 sene önce karacigerimde kedi köpek kisti vardı ameliyat oldum şimdi yine böyle sonuçla karşılaşmak beni üzdü ne önerirsiniz iyi çalışmalar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Kasım 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hocameşimde 20*17 mm boyutlarda hemanjiom görünmektedir bu durum eşime çok sıkıntı oldu kötü bir durum ve kafasını çok kurcaladı kitle büyürse sorun olurmu olursa ne yapılmalı yardımcı olurmusunuz lütfen yardımcı olurmusunuz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Aralık 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim de yiğenimin alnında doğdukıtan bir hafta sonra çıktı şu an yumurta büyükl
üğünde bunun bir tedavisi var mı yada tehlikesi var mı ?
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
31 Aralık 2009       Mesaj #7
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim de yiğenimin alnında doğdukıtan bir hafta sonra çıktı şu an yumurta büyükl
üğünde bunun bir tedavisi var mı yada tehlikesi var mı ?

Doktorunuza danışınız lütfen...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar size tavsiyem bunları gelip burda sorucağınıza gerçekten bilgi sahibi birine danışmanız hemanjiomlar belki iyi huylu olabilir fakat kötü huyluyada dönüşebilir lütfen sakınmayın bir doktora gidin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mayıs 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba
benim karaciğerimde hemanjium tespit edilmişti.
bunun karaciğer yetmezliğiyle alakası varmı
antibiotik(AMOKSİLİN)kullanabilirmiyim
karaciğer yetmezlii olanlar kullanamazmış
acil cevap bekliyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Eylül 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
karacigerde hemangiom 1:5 cm capında kızım 4 yaşında tehlikeli mi