Arama

Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Nisan 2017 Gösterim: 159.891 Cevap: 33
Clarice - avatarı
Clarice
Ziyaretçi
13 Aralık 2015       Mesaj #31
Clarice - avatarı
Ziyaretçi
Bu konu geçen sene benim münazara konumdu ve biz başarılı olâbilmek için çalışmanın önemli olduğunu savunmuştu.Neyse ben sorunu cevaplayım.
Öncelikle en temel noktayı belirlemek için şu soruları sormak gerekir:
Sponsorlu Bağlantılar

1. Zeka olmazsa başarı olur mu?
2. Çalışmak olmazsa başarı olur mu?

Soruyu biraz daha değiştirelim:

1. Zekası hiç olmayan biri çalışsa da başarılı olabilir mi?
2. Çalışma isteği hiç olmayan biri zeki olsa da başarılı olabilir mi?

Ben bunlardan birini seçmek zorunda kalsaydım tabiki 2. seçeneği seçerdim. Zeki olursam zekam beni başarılı olmak için çalışmaya götürürdü. Ya zekam hiç olmasaydı nasıl çalışıp da başarılı olabilirdim ki? Zekası olmayan birinin çalışması amaçsızca çırpınan bir hayvandan ya da okyanusun ortasında rastgele kürek çeken birinden farksızdır.
Hele günümüzde zeka ve vizyon sahibi insanlar çalışmıyor çalıştırıyor ve böyle başarılı oluyor.

Prensip şudur zeki insanlar için: Ben 1 günde 24 saat çalışamam ama 24 kişi günde 1'er saat, benim için günde 24 saat çalışabilir.Umarım sana yardımcı olabilmişimdir..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Kasım 2016       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sorusunun cevabına çalışarak dersiniz. Fakat arılar bir hayvandır ve onların aklı,zekası yoktur. Sadece ALLAH-U TEALA onları da öyle bir düzen içinde yaratmıştır , o yüzden çalışırlar. Bu sonuçtan dolayı ortaya zekanın daha önemli olduğu çıkar. Bir de arılar balı yaparlar çünkü öyle görevlendirilmiştir. Fakat balın kıymetini bilmez. Biz insanlar zeki bir varlık olduğumuz için de o balın ne işe yaradığını, şifalı olduğunu, tatlı olduğunu biliriz. Ve balı alır değerlendiririz.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Nisan 2017       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bencede zeka çünkü zekâ olmadan çalışmanın faydası olmaz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Nisan 2017       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kesinlikle zeka çünkü herkes futbol oynayabilir ama çoğu kişi USAIN BOLT gibi oynayamaz. Peki soylesenize hangimiz çok çalışarak bu kişilerin kapasitesini geçebiliriz??