Arama

Öğrenci hakları hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Nisan 2014 Gösterim: 19.050 Cevap: 37
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
öğrenci hakları neler
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

öğrenci hakları neler

1- Öğretmen, beni sınava haksız yere almadı ne yapabilirim?
Cvp. İlk önce herhangi bir sağlık kuruluşundan rapor alın. yalnız alacağınız rapor aynı günü kapsasın ve eğer saat yazılacaksa rapora sınavdan önceki bir saati yazdırın.(raporu acil servislerden alın aksi halde okuldan sevk almanız gerekir) Daha sonra idareye bir dilekçe ile başvurun mazeret sınavı isteyin.Eğer talebiniz reddedilirse 60 gün içnde bulunduğunuz yer idare mahkemesine dava açarak" mazaret sınavına alnımamanıza dair olumsuz işlemin iptalini isteyin."
Sponsorlu Bağlantılar

2- Öğretmen haksız yere sınavda notumu kırdı ne yapabilirim?
Cevap,Sonuçlar açıklanır açıklanmaz 60 gün içinde (bu kadar süreyi beklemeyin 2-3 gün içinde itiraz edin) idareye bir dilekçe ile başvurarak itiraz edin.
Olumsuz cevap çıkar ve halen haklı olduğunuza inanıyorsanız 60 gün içinde bulunduğuz yer idare mahkemesinde "......... tarihli ..... dersi sınavından ... olumsuz not almama dair itirazımın reddine dair işlemin iptali" istemli dava açın.
Sınav kağıdınız mahkemecede okuldan istenilip bir başka bilirkişi olarak sifatlandırılan öğretmene incelettirilecektir. Onun sonucunda notunuz belirlenecektir.

3- Okul disiplin kurulu haksız yere beni okuldan uzaklaştırdı veya disiplin cezası verdi?

disiplin cezasınının verididiği tarihten itibaren 60 gün içinde bulunduğunuz yer idare mahkemesinde "....... okul/ünv. ..... tarih ve ..... sayılı (disiplin cezasının niteliği yazılacak) .... cezasının iptali" istemli dava açınız.

Unutmayın okul idarelerinin her yaptığı işlem dava konusu olabilir. Fakat ilk önce o işleme itiraz edin.İşlem üzerine ret edilen talebiniz üzerine İKİ ADET VE İŞLEMİNDE EKLENDİĞİ DAVA DİLEKÇELERİYLE İDARE MAHKEMELERİNDE dava açın.

Alıntı
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
18 Ekim 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

öğrenci hakları neler

1- Öğretmen, beni sınava haksız yere almadı ne yapabilirim?
Cvp. İlk önce herhangi bir sağlık kuruluşundan rapor alın. yalnız alacağınız rapor aynı günü kapsasın ve eğer saat yazılacaksa rapora sınavdan önceki bir saati yazdırın.(raporu acil servislerden alın aksi halde okuldan sevk almanız gerekir) Daha sonra idareye bir dilekçe ile başvurun mazeret sınavı isteyin.Eğer talebiniz reddedilirse 60 gün içnde bulunduğunuz yer idare mahkemesine dava açarak" mazaret sınavına alnımamanıza dair olumsuz işlemin iptalini isteyin."
Sponsorlu Bağlantılar

2- Öğretmen haksız yere sınavda notumu kırdı ne yapabilirim?
Cevap,Sonuçlar açıklanır açıklanmaz 60 gün içinde (bu kadar süreyi beklemeyin 2-3 gün içinde itiraz edin) idareye bir dilekçe ile başvurarak itiraz edin.
Olumsuz cevap çıkar ve halen haklı olduğunuza inanıyorsanız 60 gün içinde bulunduğuz yer idare mahkemesinde "......... tarihli ..... dersi sınavından ... olumsuz not almama dair itirazımın reddine dair işlemin iptali" istemli dava açın.
Sınav kağıdınız mahkemecede okuldan istenilip bir başka bilirkişi olarak sifatlandırılan öğretmene incelettirilecektir. Onun sonucunda notunuz belirlenecektir.

3- Okul disiplin kurulu haksız yere beni okuldan uzaklaştırdı veya disiplin cezası verdi?

disiplin cezasınının verididiği tarihten itibaren 60 gün içinde bulunduğunuz yer idare mahkemesinde "....... okul/ünv. ..... tarih ve ..... sayılı (disiplin cezasının niteliği yazılacak) .... cezasının iptali" istemli dava açınız.

Unutmayın okul idarelerinin her yaptığı işlem dava konusu olabilir. Fakat ilk önce o işleme itiraz edin.İşlem üzerine ret edilen talebiniz üzerine İKİ ADET VE İŞLEMİNDE EKLENDİĞİ DAVA DİLEKÇELERİYLE İDARE MAHKEMELERİNDE dava açın.

Alıntı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
HAK DEMEK:. Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı şey, kazanç DEMEKTİR. BİZİM ÖĞRENCİ OLARAK BAŞLICA HAKLARIMIZ:
1) ÖĞRENME HAKKI
2)OYUN OYNAMA HAKKI
2)BARINMA HAKKI
3)BESLENME HAKKI
4)SEVME HAKKI
5)TARAFTAR OLMA HAKKI VB. HAKLARDIR. SEVGİLERLE...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Kasım 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
okul idaresi derste arama izin belgesi olmadan onur kırıcı şekilde sınıfta arama(uyuşturucu,kesici alet,sigara,makyaj malzemesi vb.) yapıyor.bu konu hakkında ne yapabiliriz?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
size bir sorum olacak geçen pazartesi günü yazılı yaptık ve bizim sınıfın çalışkanlarından biri birkaç soru boş bırakmış cuma günü yine aynı ders vardı ve öğretmenimiz yazılı kağıtlarımızı okuyordı sıra o arkadaşa geldi ve öğretmen arkadaşımızı yanına çağırdı ve boş bıraktığın soruları hemen şimdi yap felan dedi ben bunu bize yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum ayrıca soru 18 puanlık yazılının en çok puan kazandıran sorularından biriydi sizce haklımıyım?????şimdiye kadar dalgınlığıma gelmiş ve boş bıraktığım sorular olmuştu ama hiç bir öğretmen 4-5 gün sonra beni yanına çağırıp gel boşluklarını şimdi doldur demedi ayrıca o arkadaşımın yerinde ben olsam ve ben boş bırakmış olsam eminim öğretmenim bana hiç acımadan direk 18 puan kırardı öğretmenimin yaptığı doğru mu????
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ocak 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
birşey sorcam ben öğrenciler ödev yapmaya zorlanamazlar değilmi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bir arkadaşım kitaplarımı sakladı ben sınıfa geçip kitaplarımı aramaya başladım sıraların altına bakıp buldum saklayan çocuk güldü ve bana vurdu bende ona vurdum öğretmen ikimizi dışarı attı biraz zaman geçtikten sonra kapıyı çaldım beni içeri alsın diye açmadı sonra yanımdaki çocuk kapıyı yumrukladı ve kantine kaçtı öğretmen çok sinirli bir şekilde kapıyı açtı yüzümün ortasına çok hızzlı bir şekilde vurdu sonra tokat atıp montumun şapkasındaan çekip arkadaşlarımın önünde de tokat attı babam müdüre dilekçe yazıp olayı bildirdi.Bunun üstüne öğretmen ve beni dinledi öğretmen dilekçeyi duyunca başka sınıfta bundan sonra 10 tokat atacam demiş bizimderste ödev kontrolü yapınca herkesin önünde bunun dersine bakmaya gerek yok dedi ayrıca arkadaşlarımın önünde bundan sonra ben bazılarına nasıl davranacağımı iyi bilirim diye tehdit etti.şimdi idare beniher ders çağırıp dilekçeni geri al diyor sende suçlanırsın zaten bişey yapamasınız diyorlar.bu durumda ben suçlanırmıyım ayrıca olaydan sonra müdür yardımcısı bana uyarı kağıdı imzalattı arkadaşım benden şikayetçi olmadığı halde teşekürler.ben 8. sınıf öğrencisiyim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
az önde size sorum oldu öğretmenden dayak yediyim için bunun cevabını nasıl alırım
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mart 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sana şunu söliyim eğer sonuna kadar qiderim diosan qit.Çünkü %100 haklısın anlattıklarına göre zaten sana tokat atması yeter .haksız yere atınca dahada büyük suç oluyor.Git dava aç ama açdıqın zamanda senden kanıt fln isticekler onun içinde elinden qeldiğince ßisiler yap örneğin qelip qeri almamı fln sölüolar dilekçemi diosun ona qöre ßisi hazırlıaßilirsin yada dier cocuqu şahid qöstereßilirsin.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Nisan 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN TÜRKÇE ÖĞRETMENİNDEN HAKSIZ YERE SÖZ İŞİTİYORUM TÜRKÇE DERSİNİN SINAVLARI İYİ OLMASINA RAĞMEN DERSİ DİNLEMİYORSUN BENİ DİNLEMİYORSUN DİYER AMA BEN 80-90 ALIYORUM YİNE BİR GÜN GEÇ KALDIM HOCA DAHA YOKLAMA ALMAMIŞ GİRDİM ÖZÜR DİLEDİM DERSE ALMADI SONRA BANA HAKARET ETTİ '''SANA AYI DİYEBİLİRMİYİZ''' AYNEN BÖYLE DEDİ BEN BİŞEY DEMEDİM AMA SINIFIN ÖNÜNDE BANA BÖYLE DEMESİ BENİ SINIFTA ALAY KONUSUDA YAPTI BEN BU ÖĞRETMENİ DAVA ETMEK İSTİYORUM BUNUN HAKARETLERİNİ DİNLEMEK ZORUNDA DEĞİLİM HERGÜN HAKARET EDİYOR ARTIK YETER LÜTFEN YOL GÖSTERİRMİSİNİZ
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.