Arama

Atatürk'ün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Kasım 2014 Gösterim: 269.216 Cevap: 124
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2010       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dil ve tarih - coğrafya fakültesi hakkında bilgi lazım yardım edin
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben Atatürk'ün kurmuş olduğu Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi hakkında bilgi istiyorum

Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Ankara Üniversitesi'nin fakülte olarak kurulan ilk yükseköğretim kurumu olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Büyük Önderimiz'in adını koyduğu ve özel bir misyon yüklediği bir bilim merkezidir.
Mustafa Kemal Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken, çağdaş Türkiye'nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de özgür düşünceli bireylerin yetişebilmesi için, Türk dilinin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye'de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan fakültenin kuruluş yasası TBMM'ce 14 Haziran 1935'te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ekim 2010       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dil ve tarih-coğrafya fakültesinin kuruluşu nedir
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
18 Ekim 2010       Mesaj #14
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

dil ve tarih - coğrafya fakültesi hakkında bilgi lazım yardım edin

Alıntı

dil ve tarih-coğrafya fakültesinin kuruluşu nedir

Alıntı

arkadaşlar bu benim ödevim herkez kısa bilgi yassın lütfen

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nin kuruluş amacı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından beyan edildiği şekliyle, dil yani Türk dili ve tarih konularında araştırma ve inceleme yapmak ve bu alanlarda Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na uzman ve bunun yanı sıra "muallim" (öğretmen) yetiştirmektir.

Fakültenin kuruluş gerekçesinde dile getirilen amaçlar doğrultusunda eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma yükümlülüğünü yerine getirilmektedir.

Kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk tarih kurumunun kuruluş amacı dil türk dili ve tarih konularında araştırma ve incelemek amcıyla kurulmuştuR
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün kurduğu akara üniversitesi var arkadaşlar 1932 de kurulmuş
gençlikk - avatarı
gençlikk
Ziyaretçi
1 Ekim 2011       Mesaj #17
gençlikk - avatarı
Ziyaretçi
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Ankara Üniversitesi'nin fakülte olarak kurulan ilk yükseköğretim kurumu olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Büyük Önderimiz'in adını koyduğu ve özel bir misyon yüklediği bir bilim merkezidir.
Mustafa Kemal Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken, çağdaş Türkiye'nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de özgür düşünceli bireylerin yetişebilmesi için, Türk dilinin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye'de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan fakültenin kuruluş yasası TBMM'ce 14 Haziran 1935'te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştı
___________________________________________________________________________ ____________
Türk tarih kurumunun kuruluş amacı dil türk dili ve tarih konularında araştırma ve incelemek amcıyla kurulmuştuR
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mustafa Kemal Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken, çağdaş Türkiye'nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de özgür düşünceli bireylerin yetişebilmesi için, Türk dilinin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye'de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan fakültenin kuruluş yasası TBMM'ce 14 Haziran 1935'te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
1935-1940 yılları arasında Evkaf Apartmanı'nda faaliyetini sürdüren fakültenin bugünkü binasının planı ünlü Alman mimarı Bruno Taut tarafından çizilmiştir.
1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, 13 Haziran 1946'ya kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet göstermiş, bu tarihten itibaren 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile Ankara Üniversitesi'nin bünyesinde yer almıştır.
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititce'den Latince ve Yunanca'ya, antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi çeşitli sosyal bilimlerin farklı alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur. Fakültede hem temel kaynaklara inen, hem de çağdaş dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen 18 bölüm ve 71 anabilim dalı mevcuttur. Bunlardan 17 bölüm ve 65 anabilim dalında eğitim öğretim yapılmaktadır.

Kaynak: Atatürk'ün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında bilgi verir misiniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa ben Atatürk'ün coğrafya alanında yaptığı uygulamalr veya calışmalar konusunu arıyorum...hiç bi yerde yok...dil war tarih war, coğrafya yoookkk :/:/:/Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ekim 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bencede lütfen bana yarına lazım.....