Arama

Çocuğun gelişiminde eğitim mi yoksa çevre mi önemlidir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ekim 2017 Gösterim: 44.697 Cevap: 18
levent şahin - avatarı
levent şahin
Ziyaretçi
6 Ocak 2010       Mesaj #1
levent şahin - avatarı
Ziyaretçi
Çocuğun gelişiminde eğitim mi yoksa çevre mi önemlidir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Çocuk gelişiminde, hem eğitimin hem de çevrenin önemi ve rolü vardır. Çünkü ikisi, birbirine sımsıkı bağlıdır. Çocuk önce en yakın çevresinden yani ailesinden eğitim alır. Bu eğitim başka çocuk ve büyüklerle ilişki kurmaya başladığında ise bu yeni kişilerin ve çevrelerin de etkisiyle devam eder. Okul ise eğitimin her alanda verildiği kurumlardır, çocuk bu yerlere eğitim almaya gelirken kocaman bir sosyal çevrenin de içine katılır. Öğretmen ve arkadaşları da okulda aldığı eğitimin bir parçasıdır. Bu yaşlarda kendi kimliği de şekillenecektir ve eğitimden yeterince yararlanmayı seçmesi ile başarısı artacak, başarısı arttıkça çevresiyle ilişkisi farklılaşacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 13 Ekim 2017 23:49
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
7 Ocak 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Çocuk gelişiminde, hem eğitimin hem de çevrenin önemi ve rolü vardır. Çünkü ikisi, birbirine sımsıkı bağlıdır. Çocuk önce en yakın çevresinden yani ailesinden eğitim alır. Bu eğitim başka çocuk ve büyüklerle ilişki kurmaya başladığında ise bu yeni kişilerin ve çevrelerin de etkisiyle devam eder. Okul ise eğitimin her alanda verildiği kurumlardır, çocuk bu yerlere eğitim almaya gelirken kocaman bir sosyal çevrenin de içine katılır. Öğretmen ve arkadaşları da okulda aldığı eğitimin bir parçasıdır. Bu yaşlarda kendi kimliği de şekillenecektir ve eğitimden yeterince yararlanmayı seçmesi ile başarısı artacak, başarısı arttıkça çevresiyle ilişkisi farklılaşacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 13 Ekim 2017 23:54
levent şahin - avatarı
levent şahin
Ziyaretçi
19 Ocak 2010       Mesaj #3
levent şahin - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
levent şahin adlı kullanıcıdan alıntı

çocuğun gelişiminde çevremi yoksa eğitim mi önemlidir. benim konum eğitim önemlidir.sağolun

.SONUNDA KENDİM YZDIM.TÜM CEVAP YAZANLARA TEŞEKKÜR EDERİM.BAYA YARDIMLARI OLDUMsn Happy)

Eğitim önemlidir çünkü: Toplumda yapılan bir hata sonrası yapılan tüm yorumlarda bu hataların temel sebebi olarak eğitim eksikliği olduğu tüm uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu eğitim eksikliğine çare olarak ta devletimiz 8 yıllık zorunlu eğitimi mecbur hale getirmiştir.Her akşam haberlere konu olan olumsuz davranışların temel sebebinin de eğitim eksikliğinin olduğu uzmanlar tarafından defalarca vurgulanmaktadır.Toplumda bugün ailelerin çocuklarını çevreye rahatlıkla salmamalarının sebebi eğitimsiz insanların kendilerine barınak olarak çevreyi, sokağı seçmelerinden kaynaklanıyor.Atalarımızın bu konuda söylediği çok güzel bir söz var; “CAHİL DOSTUM OLACAĞINA, AKILLI,EĞİTİMLİ DÜŞMANIM OLSUN DAHA İYİ”.Çünkü cahil ,eğitimsiz insanın ne yapacağı belli olmaz.Eğitimsiz insan iyilik yapıyorum diyerek dostunuz dahi olsa size istemeden kötülük yapabilir.Eğitim şart arkadaşlar.Çocuğun gelişimi dediğimizde ilk aile eğitimi sonra okul eğitimi gelir.Bakın eğitim diyorum.Çevre faktörü daha sonra gelir ki; çevreden eğitim alamazsınız.Ancak kendinize iyi yada kötü örnek olacak davranışlar kazanabilirsiniz.Çevrenin kötü olmasının sebebi zaten eğitimsizliktir arkadaşlar.Hazreti Mevlana nın bir sözü var;”BİR YILAN KÖTÜ ARKADAŞTAN, KÖTÜ ÇEVREDEN DAHA İYİDİR.”Yılan sadece canını alır,ama kötü çevre hem ahlakını, hem terbiyeni ,hemde canını alır,demiştir.Eğitimsiz bir anne ,baba cahil olduğu için bir çok çocuk yapıyor.Sonra bu çocuklarda dolayısıyla eğitimsiz kalıyor,daha sonra evden kaçmalar,sokakta yaşamalar,kötülük, hırsızlık ,madde bağımlılığı gibi bir çok kötülük çevreye yayılıyor.Bu nedenledir ki anne,babadan yani baştan başlayan eğitimsizlik doğal olarak çevreninde kötü olmasına sebep oluyor.Çevremizde örnek alınacak davranışlar yok mu?Var tabi ki ama;Çevrede örnek alınmayacak bir çok da kötü davranış var.Karşılaştırma yaparsak çevremizde örnek alınacak davranışlar çevrenin zarar verici davranışlarına nazaran çok ,çok daha az.Yani çocuğun gelişiminde çevresini örnek alması çok büyük bir RİSK. Neden; çünkü çevrede fazlasıyla kötü davranış var.Ama eğitim öyle değil arkadaşlar.Eğitimin kötüsü olmaz.Okulda bize hangi kötü davranış veriliyor. Hangi olumsuz ,gereksiz bilgi veriliyor.HİÇ ARKADAŞLAR HİÇ VERİLMİYOR. Okul ,eğitim bizim geleceğimiz.Gereksiz ,lüzumsuz ,zararlı hiçbir şey okulda yani eğitimde yok. Ama çevremizde fazlasıyla var……. Arkadaşlar unutmayın;
ÇEVREDE RİSK VAR, EĞİTİMDE ASLA RİSK YOK…
TEŞEKKÜRLER…
AYLİN ŞAHİN 4/A
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bizim münazaramız var biz okulu savunuyoruz ilk başlarda nasıl yapacağımızı belimiyorduk ancak düşündükçe okul ağır basıyor çünkü çocuğun kişiliğinin gelişmesinde kendini tanımasında zararlı şeylerden uzak durmasında okulun rolü daha büyük
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
GELİŞTİRDİM AMA OKULLA İLGİLİ
Çocuk gelişiminde, eğitimin her zaman öncelikliği olmuştur ve olacaktır da.Çünkü okulla çocuk birbirine sımsıkı bağlıdır. Çocuk önce en yakın çevresinden yani ailesinden eğitim alır. Bu eğitim ögretmenleri ve okulla beraber düzen alır.. Okul eğitimin her alanda verildiği kurumlardır, çocuk bu yerlere eğitim almaya geldiğinde dayanışma içinde büyür.Öğretmen ve arkadaşları da okulda aldığı eğitimin bir parçasıdır. Bu yaşlarda kendi kimliği de şekillenecektir ve eğitimden yeterince yararlanmayı seçmesi ile başarısı artacak, başarısı arttıkça zekasıda gelişecektir .Ve böylece kendini hayattan ne bekleyip beklemeyecegini ögrenecektir.kısacası okul her zaman çocugun gelişimi için en önde olmuştur
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bnce toplmsal çevre dha önemli çünkü eğer bir çocuğun toplumsal çevresi iyiyse o çevreyle kendini geliştirir ve iyi yerlere gelir ancak o çocuğun çevresinde hayır yoksa çck ztn arkadaşlarına özenir ve okulun bir değeri kalmaz okul o çocuğa işkence gibi gelir..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Eylül 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben öğrenciyim toplumsal çevreyi savunuyoruz bir grup olarak ödewimizde ve ben şöyle düşünüyorum:
Her ikiside önemli bir etkendir.fakat toplum daha önemlidir.çünkü;bir çocuğa okulda neyin doğru neyin yanlış olduğu öğretilir fakat o çocuğun dışarıdaki toplumda okulda öğretilen kuralla uymayan bir çevresi olursa burada okulda öğrendiklerini hiçe sayarak çevresine uyabilir.içinde bulunduğu toplum kötüyse mecburen onlara özenir çevresinde olan biten olaylara oda sürüklenir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Eylül 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
toplum üsal çevre daha etkilidir çünkü : okulu bir binayı benzetirsek aileyide tuğlaya benzetirsek eğer tuğlalar (aile) olmazsa binalar (okul)oluşmaz. her şeyin temelinde aile vardır...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aile ve cevre önemlidir neden biliyormusunuz ne okumus insanlar ne üniversite bitirmis insanlar var ama kendilerine saygilari yok topluma nasil olsun bizim en büyük cehaletimiz saygisizlik ki bu her yerde var futbolda trafikte v,s o yüzden ne kadaar egitim alirsan al aile ve cevre terbiyesi yoks gerisi bos saygilarimla
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence okul çünkü zaren sizin çevrenizin %75i okulda zaten okulda il once egitim sonra ogretim okulda ailenin ogretemicegi seyler war mesela matemetik hiç bir aile matemetiği ogretemez mesela fen daha hiç rastlamadım bu yüzden okuldur