Arama

Kaykay nasıl kullanılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Aralık 2015 Gösterim: 67.154 Cevap: 82
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kaykayın nasıl kullanıldığını bilmiyorum.yeni bir kaykay aldım.o kaykayı kullanım için lütfen yetkililer bana yardım etsin
EN İYİ CEVABI The Eniqmatic verdi
Kay kay kullanıcıları sürüşten önce gevşemiş,kırılmış yada çatlamış bölümleri ve lastikleri kontrol etmelidirler.Ciddi arızalar ise bir tamirci tarafından onarılmalıdır.
Koruyucu Kıyafetlerkaykay 1
Sponsorlu Bağlantılar
Kapalı,kaymaya dayanıklı ayakkabı,kask ve özel omuz koruyucu gibi koruyucu kıyafetler kaykaycıları kırık ve çıkıklardan tamamıyla koruyamayabilir fakat kullanımı kaza sayısını indirmesi açısından tavsiye edilir.Koruyuculu ceket ve şortlar da kalça koruyucu,dizlik,dirseklik,bileklik ve özel kay kay eldivenleri gibi mevcuttur.Bütün bu koruyucu kıyafetler düşmenin şiddetini azaltacaktır.Bu aksesuarlar kay kaycının hareketlerini,görüş açısını duymasını engellememelidir.
kaykay 2-Hiçbir zaman caddede kay kay sürmeyin.
-Zor hareketler özenli bir çalışma ve özel dizayn edilmiş alan gerektirir.
-Sadece bir kişi kay kayı kullanmalıdır
-Kaza halinde nasıl düşeceğinizi öğrenmek ciddi yaranlanma riskinizi azaltmaya yardım edecektir.
-Eğer dengenizi kaybediyorsanız kaykayın üzerinde çömelin.Böylecekaykay 4 düşme mesafenizi azaltmış olursunuz.
-Düşerken vücudunuzun et yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerin üzerine düşmeye çalışın.
-Düştüğünüzde şiddeti kollarınızla çekmek yerine yuvarlanmayı deneyikaykay 3n.

-Zor olsa bile düşme esnasında vücudunuzu kasmak yerine gevşetmeye çalışın. -Kaykayınızı merdivenlerde veya insanların üzerine basıp düşebileceği yerlerde bırakmayınız.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
25 Mayıs 2010       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kaykayın nasıl kullanıldığını bilmiyorum.yeni bir kaykay aldım.o kaykayı kullanım için lütfen yetkililer bana yardım etsin

NEREDE YAPILIR?
Bunun için kaykay çeşitlerine göre ayrım yapmak en iyisi...
Sponsorlu Bağlantılar
Sokak kaykayı(Street skate): Türkiye'de arnavut kaldırımı döşenmemiş, trafikle boğuşmak zorunda olmadığınız her yerde yapabilirsiniz. Beşiktaş ve Ataköy sayabileceğimiz isimlerden.
Rampa(Vert skate - Halfpipe): Vert skate, kaykay için özel dizayn edilmiş rampa ve eğimli yapıların bulunduğu alanlarda yapılır. Halfpipe ise yarım daire şeklinde, ortasında kısa bir düzlüğü bulunan rampadır. Bu iki tarz genelde kaykay parkı dediğimiz alanlarda yapılabiliyor. Türkiye'de ise bu tarz yerler bir elin parmaklarını geçmiyor. İzmir, Ankara ve Mersin'de bulunuyor. İstanbul'da bir zamanlar vardı bir tane. Kapandı sonra.
Havuz(Pool): 1960'lı yıllarda çok popüler olan, şu an vert skate içinde sayılabilecek bir tür. Türkiye'de köşeli havuz sistemi bu tarzın yapılmasını imkansız kılmakta. Ama yurtdışındaki skate parklarda bolca bulunabilir.
İniş (Downhill): Bu tarzı Türkiye'de yapan görmedik doğrusu. Bu türün tarzı iniş ve slalom. California'nın tenha yokuşlarında hala çok tutuluyor. Ama, bizde yokuş mu yok diyenler trafiksiz bir yolda deneyebilirler. Olmaz gibi geliyor ama... Neden olmasın?
Bilgisayar: Kaykaydan yeni döndün. Yorgunsun. Ama aklında hala o var. O zaman bunları dene. Gerçeği kadar olmasa da çok zevkli. Tony Hawk Pro Skater, Mtv skateboarding...
FAYDALI BİLGİLER:
1) Aklınızda bulunsun, zor hareketler özenli bir çalışma ve sabır ister. Yapamıyorum diye sakın vazgeçmeyin. Söylemesi kolay...
2) Asla trafik olan yerlerde kaymayın. Amaç eğlenmek, ölmek değil.
3) Kaza halinde, nasıl düşüleceğini bilmek yaralanma riskini azaltır.
4) Güvenlik malzemelerini es geçme, sonuç olarak extreme bir spor yapıyorsun.
5) Düşerken yükü ellerle karşılamamak gerekir, yuvarlanmak daha iyidir. Kaba etlerin olduğunu aklında bulundur ve kullanmaktan çekinme. Mor bir kalça, kırık bir bilekten çok daha hızlı iyileşir.

KAYKAY HAREKETLERİ

Ollie: Kaykayda temel harekettir. Kaykayın arkasına parmak uçlarınla bastıktan sonra, ön ayağını ön tekerleğin hemen arkasına koy. Dizlerini kırıp, arka ayağınla boardun ucuna vur. Arka kısım yere değdiğinde, diz ve kollarını yukarı doğru savur. O sırada havalanmış
olacaksın.(kimbilir kaç denemede?) Bu sırada kaykayı yere paralel indirmek için öndeki ayağını yavaşça öne bastır. Ve işte kaykayın temel hareketini yapmış oldun. Bunun ters sıralaması yani önce buruna vurup sonra arkayı dengelediğimize de Nollie deniyor.
Kickflip: Ollie hareketine başlayın. Bundaki fark ön ayağınızı biraz sürterek kaykayın kenarına bir darbe vurmak. Bu kaykayın yere paralel dönmesini sağlayacak. Tam turdan sonra, arka ayağınızla boardu yakalayın ve olliedeki gibi inin.

devamı için
Skate Board (Kaykay) Nedir? Kaykay
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yeni bi kaykay aldım sürmemiyorum yetkililer yardım edebilirmi ?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
saol arkadaşım kaykay aldım ama dengede duramıorum Msn Confused
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Mayıs 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ollie yapmaya çalışıyorum ama yapamıyorum Msn Grin
yapana kadar devam Msn Grin
The Eniqmatic - avatarı
The Eniqmatic
Ziyaretçi
8 Mayıs 2011       Mesaj #6
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kay kay kullanıcıları sürüşten önce gevşemiş,kırılmış yada çatlamış bölümleri ve lastikleri kontrol etmelidirler.Ciddi arızalar ise bir tamirci tarafından onarılmalıdır.
Koruyucu Kıyafetlerkaykay 1
Kapalı,kaymaya dayanıklı ayakkabı,kask ve özel omuz koruyucu gibi koruyucu kıyafetler kaykaycıları kırık ve çıkıklardan tamamıyla koruyamayabilir fakat kullanımı kaza sayısını indirmesi açısından tavsiye edilir.Koruyuculu ceket ve şortlar da kalça koruyucu,dizlik,dirseklik,bileklik ve özel kay kay eldivenleri gibi mevcuttur.Bütün bu koruyucu kıyafetler düşmenin şiddetini azaltacaktır.Bu aksesuarlar kay kaycının hareketlerini,görüş açısını duymasını engellememelidir.
kaykay 2-Hiçbir zaman caddede kay kay sürmeyin.
-Zor hareketler özenli bir çalışma ve özel dizayn edilmiş alan gerektirir.
-Sadece bir kişi kay kayı kullanmalıdır
-Kaza halinde nasıl düşeceğinizi öğrenmek ciddi yaranlanma riskinizi azaltmaya yardım edecektir.
-Eğer dengenizi kaybediyorsanız kaykayın üzerinde çömelin.Böylecekaykay 4 düşme mesafenizi azaltmış olursunuz.
-Düşerken vücudunuzun et yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerin üzerine düşmeye çalışın.
-Düştüğünüzde şiddeti kollarınızla çekmek yerine yuvarlanmayı deneyikaykay 3n.

-Zor olsa bile düşme esnasında vücudunuzu kasmak yerine gevşetmeye çalışın. -Kaykayınızı merdivenlerde veya insanların üzerine basıp düşebileceği yerlerde bırakmayınız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bnm 1 yıllık kaykayım var süremşiyom dengede duramıyom
Gece Prensesi - avatarı
Gece Prensesi
Ziyaretçi
14 Mayıs 2011       Mesaj #8
Gece Prensesi - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya bnm 1 yıllık kaykayım var süremşiyom dengede duramıyom

Bu dengede durma işi uzun zamanını alabilir ama sonunda öğrenince dengede durmak 2. safhaya atılırrve bu seferde en iyisini yapmaya çalışırsınn.. Sen denemelirini yap alışman kolaylaşacaktır .! Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Haziran 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bn kaykayı alır almaz dengede durdum ama hareketleri yapamıyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Haziran 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba,
ben kendime bir kaykay almayı planlıyorum.bulunduğum yerde düzlük alanlar az ve yokuş,eğim çoğunlukta. hangi çeşit bir kaykay olması gerektiğine bu nedenle bir türlü karar veremiyorum.bana en kısa zamanda cevap verin lütfen.yardımlarınızı bekliyorum.