Arama

Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Aralık 2019 Gösterim: 238.679 Cevap: 117
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Nisan 2013       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye'de bulamadığım için Çin'den sipariş ettim. Birkaç günde elimde olacak. Benzer problemi olan varsa forumda iletişim bilgilerini paylaşırsa yardımcı olabilirim.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Temmuz 2013       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Yerini buldum ışıkların altında kalıyor, panel tırnaklı elinizle zorlarsanız biraz ve üst taraftan hafif tornavida yardımı alırsanız hemen sökülüyor. Parçalara da ulaştım, bendeki diyot gitmiş gibi duruyor, çevresi yanmış, birde kondansatorleri değiştireceğim, yandaki büyük role gibi parçalar nedir çakmadım ama onlarıda söktüm onlarada bir bakacağım. Teşekkürler.

Arkadaşım anakart tam olarak dolabın neresinde ben bulamadım lütfen yardımcı olun bana.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2013       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çalışmayıp led ışıkları yanıp sönen 12 yıllık bosch ksu 40600 no frost buzldolabının ana kart daki 2 adet kondansatör ve 10 volt 1 wat zener diyodu değiştirdim sorun kalmadı.triakları da değiştirmeyi düşünüyordum parça alırken bulamamıştım.iyi ki bulamadım,gereksiz masraf olacakmış.Yardım edenlere teşekkürler.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Temmuz 2013       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar. benim buzdolabının alarm düğmesi yanıyor ve soğutma yapmıyordu. servis çağırdım. servis ustası motor gitmiş 650 lira masraf var dedi. bu fiyat bana çok pahalı geldi .
bunun üzerine internetten araştırma yaparken bu foruma rastladım. arkadaşların yazdıkları yorumları okuyup buzdolabının kartını söküp baktım. kondansatör bir tane olarak gördüm. sağlam gibi duruyor. yalnız sağ tarafta el tırnağı büyüklüğünde siyah bir parça var adını bilmiyorum. üzerinde yazılar var. yazılar çok küçük okuyamadım. o parçanın etrafı hafif siyahlaşmış durumda. fişi takınca buzdolabının kompresörü 6-7 saniye ses gelip duruyor. 1 dakika kadar sonra tekrar 6-7 saniye çalışıp duruyor. bu şekilde devam ediyor. fan çalışıyor.
sizce sadece kart arızasımı yoksa servisin dediği gibi motor bozulmuşmudur?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Temmuz 2013       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bosh marka buzdolabının kontrol kartı üzerindeki ledler sinyal verir gibi yanmakta idi....bendede aynı arıza meydana geldi benim kontrol kartından değişen malzemeler sırayla ilk önce kartın tiryaklarına bağlı olan 2 adet kondensatörleri değiştirdim ama gene aynı sorun devam etmekte idi daha sonra kartın kenarında 2 adet kiprit kutusu benzeri kutupsuz kondensatörler değiştirince sorun falan kalmadı yaklaşık olarak 6 ay oldu ilk günki gibi çalışmaktadır.

NOT:kart buzdolabının üst öntarafındadır.
zafer baba - avatarı
zafer baba
Ziyaretçi
27 Temmuz 2013       Mesaj #16
zafer baba - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhabalar. benim buzdolabının alarm düğmesi yanıyor ve soğutma yapmıyordu. servis çağırdım. servis ustası motor gitmiş 650 lira masraf var dedi. bu fiyat bana çok pahalı geldi .
bunun üzerine internetten araştırma yaparken bu foruma rastladım. arkadaşların yazdıkları yorumları okuyup buzdolabının kartını söküp baktım. kondansatör bir tane olarak gördüm. sağlam gibi duruyor. yalnız sağ tarafta el tırnağı büyüklüğünde siyah bir parça var adını bilmiyorum. üzerinde yazılar var. yazılar çok küçük okuyamadım. o parçanın etrafı hafif siyahlaşmış durumda. fişi takınca buzdolabının kompresörü 6-7 saniye ses gelip duruyor. 1 dakika kadar sonra tekrar 6-7 saniye çalışıp duruyor. bu şekilde devam ediyor. fan çalışıyor.

işi takınca buzdolabının kompresörü 6-7 saniye ses gelip duruyor. 1 dakika kadar sonra tekrar 6-7 saniye çalışıp duruyor. bu şekilde devam ediyor. fan çalışıyor.

Kaynak: Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?
ending - avatarı
ending
Ziyaretçi
12 Ağustos 2013       Mesaj #17
ending - avatarı
Ziyaretçi
aynı sorun bendede vardı yıllardır özellikle yazın havalar ısındımı buzdolabının tepesindeki led ışıklar yanıp sönüyor kapağı açık bırakıyorum 1 dk. sonra kapatınca duruyorlar ama soğutma yapmıyordu.nette arama yaptım bu forum çıktı karşıma kondansatör değiştir tavsiyesini dinliyeyim ne kaybederim dedim.bosch marka buzdolabının en üstündeki plastik yapışkanı söktüm 50 cm. boyunda , panel çıktı sonra dış beyaz mikayı sökmek için alttan baktım iki uçta beyaz plastik tıpalar onlarıda çıkardım.yapışkanlı bölümlerini bışakla şöle bi kazıdım kapının bağlantı bölümü çıkmıyordu ama işimi görecek kadar açtım içinden led lamba kartı çıktı,bu cihazın ana kartı başka yerinde ,2 cm. eni 15 cm boyu olan bu kart ışık açma-kapama kartı sadece.neyse çok pratik tırnaklar var 3 plastik parça içiçe ,kartın üstünde iki adet kondansatör vardı,aynı anlatıldığı gibi.aldım kartı elektrikçiye götürdüm sağlam görünüyorlar bizde parçası yok şirinevlere bi bak dediler.tüh dedim şimdi onca yolu git bide bulama ...neyse bizim televizyoncu arkadaşa gittim dedim kondansator varmı varsa bunları sök yenilerini tak.vardı ama volt u çok yüksekti birazda büyüklerdi ama taktı.eve geldim 1 dk. almadı yerine yerleştirmem.Anında lambalar yandı ve motor çalıştı.elimle ışıkları söndürme yani kapak kapama tuşuna bi bastım soğuk hava üflemeye başladı.inanamadım halada şoktayım saat başı gidiyorum geliyorum kontrole tıkır tıkır.meğer sorun şuymuş;voltaj kontrolu yani kesintilerde devreye giren kondansatörler yanabiliyor.yandımı led ler doğru çalışmıyor ,çalışmayınca ana kartın kafası karışıyor doğru mesajı alamıyor kısa devre yapıyor.elektrik var ama soğutmuyor öylece bekliyor.bu kondansatörler arabada akü,telefondaki pil gibi bişey ...eğer başınıza bu gibi bi durum geldiyse nasılsa teknik servisin eline düşeceksiniz önce bu yolu bi deneyin en azından kazık yemeyin derim.Ama bu led lambalar yanıp yanıp sönüyorsa geçerli tabii.Ayrıca televizyon tamircisi benden para filanda almadı ama duamı aldı.burdan bu fikri bize verenlerden de Allah razı olsun.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen kompetankedi; 8 Mart 2017 15:32 Sebep: kırık link
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ağustos 2013       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KGN57PI34N DOLAB DAİMA ALARM ÇALIYOR VE SOĞUTMUYOR
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ağustos 2013       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
buz dolabımın dondurucu bölümü alt kısımda ve buz tutuyor.çekmeceleri açamıyorum buzu çözdürüyorum tekrar donuyor. sorun ne olabilir yardımcı olurmusunuz.
baykanbelirdi - avatarı
baykanbelirdi
Ziyaretçi
26 Ağustos 2013       Mesaj #20
baykanbelirdi - avatarı
Ziyaretçi
Bende de Vınnnn vınnnn problemi vardı. Buzdolabını bir süre fişte takılı bıraktığımda kapak kapalıyken bir süre sonra toparlıyordu. Kapağı kapatıp açıyordum arıza devam ediyor mu diye.

Derken bir gün hanım soğutmuyor bu dolapdedi. Baktım sol taraftaki derin dondurucu ledlerinin hiç biri yanmıyor. Derin dondurucuya derece koydum , -18 dereceye kadar soğutuyordu ama alt bölme soğutmuyordu. Sadece sağ taraf +4 derece ledi yanıyordu. Artık Vınnnnn vınnnn sesi de yok. Dolayısıyle arıza ilerledi artık vınn vınnnn deyip toparlayamıyor bile.

60 saat fişi çekili vaziyette bekledim. Tekrar çalıştırdım. İlk başta 1-2 gün 4 derece idi, derken 5-6 derece oldu, 12 dereceye kadar çıkınca buzdolabının değil ama benim sigortam attı, söktüm dolabı su giderine baktım. Tıkalı değildi ama az pislik çıktı doğrusu. Hava kanallarına baktım. Tıkalı değildi.

ve Google amcaya danıştım. Çok aradım ama sonunda burayı buldum. Az önce iş yerinde kondansatörleri daha yüksek voltajlı ama aynı microFarat olanları ile değiştirdim. Büyük kondansatörün yanındaki devre elemanının çevresinde kartın üstü biraz sararmıştı. Doğru yoldayım.

Eve gidince umarım çalışır. Meraktan öleceğim. Dua edeceğim. (Bosch servisi masraf 350 tl ye çıkabilir dedi)

Bu paylaşımları yapan herkese sonsuz teşekkürler.

Herkese sevgi ve saygılarımla
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen kompetankedi; 8 Mart 2017 15:33 Sebep: kırık link