Arama

Açık öğretim ortaokul sınavında toplam kaç kredi gereklidir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Temmuz 2018 Gösterim: 86.601 Cevap: 5
SENEM - avatarı
SENEM
Ziyaretçi
14 Aralık 2010       Mesaj #1
SENEM - avatarı
Ziyaretçi
Açık öğretim ortaokul sınavında toplam kaç kredi gereklidir?
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Sınıf Geçme ve Mezuniyet: Açık İlköğretim Okulu'nun yönetmeliği 16.03.2009 Tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yeni yönetmelik gereği bir öğretim yılında 3 dönem sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler bu dönem sınavlarında başarılı olarak sınıf geçme şartlarını yerine getirmesi durumunda 1 yılda ilköğretimlerini bitirebileceklerdir. Açık ilköğretim Okulu'nda bir öğretim yılında I.Dönem, II.Dönem ve III.Dönem sınavı olmak üzere üç ayrı sınav yapılmaktadır. Her dönem sınavında alınan puan o döneme ait "Yıl Sonu Başarı Puanı" olarak hesaplanır.
Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur;

• Doğrudan Geçme
  • Yıl Sonu Başarı Puanına göre
  • Ortalama İle Geçme
Doğrudan Geçme:
Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

Ortalama İle Geçme:
Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50,00 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının ortalaması 50,00 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders "Ortalama ile Geçti" sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık İlköğretim Okulu'nda en az bir kez katılmış olmak gerekir.

Sorumlu Olarak Geçme Kaldırıldı:
Yeni Yönetmelik gereği sorumlu geçme uygulaması kaldırılmıştır. Bir sınıfta herhangi bir dersten başarısız olan öğrenci üst sınıftan ders seçme hakkına sahiptir. Üst sınıftan seçtiği derslerden başarılı olsa bile alt sınıftaki başarısız aynı ders, başarılmak zorundadır.

Daha detaylı bilgi için bulunduğunuz il veya ilçede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde Açık Öğretim Bürosuna Başvurunuz.

Son düzenleyen Safi; 9 Mayıs 2018 18:46
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
20 Ekim 2011       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sınıf Geçme ve Mezuniyet: Açık İlköğretim Okulu'nun yönetmeliği 16.03.2009 Tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yeni yönetmelik gereği bir öğretim yılında 3 dönem sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler bu dönem sınavlarında başarılı olarak sınıf geçme şartlarını yerine getirmesi durumunda 1 yılda ilköğretimlerini bitirebileceklerdir. Açık ilköğretim Okulu'nda bir öğretim yılında I.Dönem, II.Dönem ve III.Dönem sınavı olmak üzere üç ayrı sınav yapılmaktadır. Her dönem sınavında alınan puan o döneme ait "Yıl Sonu Başarı Puanı" olarak hesaplanır.
Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur;

• Doğrudan Geçme
  • Yıl Sonu Başarı Puanına göre
  • Ortalama İle Geçme
Doğrudan Geçme:
Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

Ortalama İle Geçme:
Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50,00 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının ortalaması 50,00 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders "Ortalama ile Geçti" sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık İlköğretim Okulu'nda en az bir kez katılmış olmak gerekir.

Sorumlu Olarak Geçme Kaldırıldı:
Yeni Yönetmelik gereği sorumlu geçme uygulaması kaldırılmıştır. Bir sınıfta herhangi bir dersten başarısız olan öğrenci üst sınıftan ders seçme hakkına sahiptir. Üst sınıftan seçtiği derslerden başarılı olsa bile alt sınıftaki başarısız aynı ders, başarılmak zorundadır.

Daha detaylı bilgi için bulunduğunuz il veya ilçede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde Açık Öğretim Bürosuna Başvurunuz.

Son düzenleyen Safi; 9 Mayıs 2018 18:47
..
zalım - avatarı
zalım
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2016       Mesaj #3
zalım - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ben ilkokul mezunuyum. 33 yaşındayım.Yıllar sonra ortaokulu bitirmeye karar verdim. İş gereği. Ortaokulu dışardan okumak istyorum. 6.7.8. Sınıfları 1 yılda bitirip mezun olma durumumuz varmı

Toplamda 195 krediniz olması gerekli her dönem 3 sınav olur ve 35 kredi alabilirsiniz bir sınavda en fazla yani bir yılda mezun olmanız imkansız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Temmuz 2018       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ortaokul 3 geçtim bıraktım ne kadar zamanda kaç sınavla mezun olurum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Temmuz 2018       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
195 puan 3 donem yaptıgımız sınavların toplam puanım yanı 3 donem sınava gırıp toplamda 195 puan alıp bıtrebılıyomuyuz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2018       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben 6. Sınıfta bıraktım ve açıktan okumak istiyorum orta okul belgesi almak için kaç kredi toplamak gerekiyor