Arama

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı

Güncelleme: 25 Haziran 2008 Gösterim: 13.998 Cevap: 0
eXcaLLaNT - avatarı
eXcaLLaNT
Ziyaretçi
25 Haziran 2008       Mesaj #1
eXcaLLaNT - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı TÜRÇEV, merkezi Ankara'da olan bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur.
Kısa adı Türçev olan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, 1993 yılında Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle Mavi Bayrak Programı'nın ülkemizde de başlatılabilmesi amacıyla kurulmuş olup, başta Antalya ve Muğla olmak üzere ülke çapında etkinlik göstermektedir. Vakıf, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) üyesidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Amacı

Sağlıklı yüzme suyu, donanımlı plaj ve iyi bir çevre yönetimi ile çevre bilinçlendirme etkinliklerini içeren Mavi Bayrak'ın turizm ve çevre açısından da önemli olduğu yaklaşımı bilincinin, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artması gerekliliği üzerine çalışmalar yapmak olan Türçev, nitelikli plaj ve marinalar oluşturmaya çalışmakta, temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevre oluşması yolunda etkinlikler göstermektedir.

Bazı etkinlikleri
  • Gerekli standartları taşıyan plajlara Mavi Bayrak ödülü/simgesi verilmesi, bunun duyurulması.
  • Temiz ve sağlıklı yüzülebilir denizler oluşturulması yolunda kamuoyu yaratmak, insanları bilinçlendirmek.
  • Sağlık Bakanlığı'yla işbirliği halinde deniz suyu analizleri yapmak.
  • Eko-Okullar Programı ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi verilmesi.
  • Okullarda, çöp - atık - geri dönüşüm, su, enerji, biyolojik çeşitlilik gibi temel çevre konularından başlangıçla iklim değişikliği, ulaşım, sağlıklı yaşam, gürültü kirliliği konularında öğrencilere eğitim verilmesi.
  • Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi hayata geçirildi.
  • Dünya çapındaki eko-okulları birbirleriyle sürekli bağlantı halinde tutmayı amaçlayan 'Bağlı Okullar Projesi' başlatıldı.
  • Seminerler düzenlendi.
Bazı onur üyeleri
  • Erdal İnönü
  • Korel Göymen
  • Yıldırım Aktuna
  • Özger Akad
  • Hayrettin Karaca
kaynak:vikipedi