Gösterim: 8.417|Cevap: 0|Güncelleme: 21 Şubat 2007

Fight Night Round 3 (Playstation 3)

21 Şubat 2007 02:17   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Fight Night Round 3fnr3x300b

EA Sports oyunlarının arasında rakipsiz olan bir kaç oyundan biridir Fight Night serisi. Sadece boks oyunu sevenlerin değil tüm spor tutkunlarının hayran kaldığı, bağımlılık yaratan Fight Night, serinin son oyunu Round 3 ile Xbox 360'a uzun zaman önce gelmişti ve şimdi yenilenmiş grafikleri ve eksikleri giderilmiş özellikleri ile PS3 sahiplerinin nabzını yokluyor. Bu gelmiş geçmiş en gerçekçi boks oyununun yeni versiyonunun ayrıntılı incelemesine başlayalım bakalım.

Fight Night: Round 3 başarılı bir boks similasyonu. Oyunda kendi karakterimizi yaratıp efsane haline getirmek için ringlerde bir araba sopa yiyebileceğimiz gibi aynı zamanda boks tarihinin ünlü simalarını seçip boks kariyerlerini yeniden yazabiliyoruz. Fraizer'dan Ali'ye, Jones Jr'dan Hopkins'e kadar bir çok ünlü karakteri oyunda bulabileceksiniz. Oyunun tek kişilik 'Kariyer' modunda çok fazla ayrıntı getirilmemiş malesef. Maç için kontrat imzalayabileceğiniz değişik boksörler olsa da seçenekler çok fazla değil. Fakat bazen değişik maçlar için kontratda değişik maddeler var. Mesela bazı maçlardan daha çok para kazanabilecekken aynı hafta oynayabileceğiniz başka bir maçda daha az para kazanıp popileritenizi arttırabilirsiniz. Bunun gibi değişik maçlar seçebiliyorsunuz kontrat kısmında. Kontratımızı imzaladıktan sonra çalıştırıcı tutabiliyoruz fakat çalıştırıcının yaptığı şeylerde pek ayrıntıya girilmemiş. Oyunu bir strateji oyununa benzetmemek için ellerinden geleni yapmışlar. Çalıştırıcınız size 3 değişik çalışma stilinden birinde arkadan psikolojik destek veriyor, o kadar. Çalıştırıcınız "Haydi koçum, yaparsın, edersin" naraları atarken kum torbası, ağırlık kaldırma veya yumruk atma modelinden birini seçip çalışma yapıyorsunuz. İşin saçma tarafı bunların üçünü birden çalışamıyorsunuz. Sadece birini seçip değişik özelliklerinizi yüzde olarak arttırabilirsiniz. Anlayacağınız oyun hızlı olsun ve hemen ringe atılalım diye stratejik öğelerden kaçınılmış ve ayrıntılar es geçilmiş. Neyse efendim daha açıklamanın başında oyunu yok yere tepelemeyelim. Oyunumuz çok güzel bir oyun. Artıları eksilerini kapatıyor diyebiliriz.

Ringe çıkalım artık

Çalıştırıcınızla işiniz bittiğinde tek seçenek ringe atılmak kalıyor. Ringe gelince bir anda herşey değişiyor. Şu ana kadar sizi rahatsız eden o küçük ayrıntıları unutuveriyorsunuz. Ekranda neredeyse kanlı canlı diyebileceğimiz kadar gerçekçi boksörleri görünce herkesin ağzının bir karış açık kalacağına garanti verebilirim. Grafikler o kadar iyi ki hiç oyun oynamayan insanları bile ekran başında tutup oyunu izlettirebiliyor. 360 versiyonunda olan grafikler zaten güzeldi adamlara bu yetmemiş daha da uğraşıp karakterlerin terlerinden, derilerine, kaslarina ve ışıklandırmaya kadar her şeyi geliştirmişler. Yumruk yediğinde boksörlerin suratlarındaki titreşimlere kadar ayrıntılara girilmiş ve çok iyi bir iş başarılmış. Sesler de gerçekten güzel. Değişik burun kırılma, çene yamultma sesleri ile oyuna büyük bir gerçekçilik eklemişler. Kendinizi ringde gibi hissediyorsunuz. Fakat maçları sunan spikerler insanın sinirlerine dokunmaya başlıyor bir kaç maçdan sonra. O kadar işi başarıyla halletmiş EA Sports spikerlere iki kelime daha ekleyememiş. Aynı yorumları duymaktan gına geliyor. Ayrıca oyun aralarındaki müzikler de güzel ama bu kadar az olmamalıydı. Şarkıları (ister istemez) ezberledikten sonra müzikleri tamamen kapadım. Aynı şarkıları duymaktan sıkılıyorsunuz.

Peki ya oynanabilirlik nasıl?

Oyunu oynamak sandığınızdan çok daha kolay. Ben o kadar tuşu nasıl kontrol edeceğim diye düşünüyordum fakat gördüm ki boşuna kafayı yormuşum. Oyunun kontrollerini ayarlar kısmından değişik konfigirasyonlardan birini seçerek değiştirebiliyorsunuz. Kısaca açıklamak gerekirse, sol analog ile karakteri yönetiyoruz sağ analog ile yumruklarımızı. Eğer L1 tuşuna basılı tutarsanız sol analog boksörü sabit tutup değişik yönlere eğilmesini sağlıyor. R1 tuşuna basılı tutarsanız yine sol analogla boksöre değişik yönlerden savunma yaptırabiliyoruz. Daha önce dediğim gibi sağ analog her çeşit yumruğu atmanızı sağlıyor. Saat yönünde ve saatin tersi yönünde dönüşlerle sol ve sağınızı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Tabi ana menüdeki Game Modları bölümünde 'training'e gidip tüm vuruşları öğrenip çalışmanızı tavsiye ederim. Ama hala bu sağ tuşla tüm yumrukları yünetmek zor ben bu kadar karışıklığa gelemem diyorsanız. Controller konfigrasyonunu 'Config 3' ile değiştirin, X ve kare tuşları sol yumruklarınız üçgen ve çember sağ yumruklarınız olsun ve dertleriniz bitsin. Özellikle antrenör ekranlarında 'Config 3' kullanmak aşırı kolay oluyor.

Tüm seçeneklere göz atalım

Oyunu ilk koyduğumuzda ekrana 'Yeni Oyun Yarat' , 'Kaydedilmiş oyunu yükle' ve 'Kaydetmeden devam et' şeklinde üç seçenek çıkıyor. İstediğiniz seçeneği seçip ana ekrana geldiğimizde karşımıza şu seçenekler çıkıyor...


ea sports fight night round 3 20060227015721907


Get in the Ring (Ringe çıkmak)

Daha önceki hiç bir versiyonunda bulamayacağınız PS3'e özel bir bölüm. Oyunu içten görünüş oynuyorsunuz. Özellikle ekranı ikiye bölerek arkadaşlarınızla oynadığınızda çok zevkli oluyor. Suratınızın belirli bir yerine çok yumruk yediğinizde yavaş yavaş ekranın o tarafı kararmaya veya kandan kızıla dönmeye başlıyor. Artık hallaç pamuğuna dönmüşseniz görüntünün çoğu bulanıklaşıyor ve son dakikalarınızda artık neredeyse rakibinizi göremeyecek raddeye geliyorsunuz. Ayrıca yumruk yediğinizde ekrandaki parlamalar ve efektlerle 'Get in the Ring' modu oyuna bambaşka bir lezzet katmış. Karakterinizi yan açıdan görmüyor olsanız bile kontroller diğer görüntü modu ile tamamen aynı. Oyunun ayarlar kısmında kamera açısını değiştirip 'Kariyer' bölümünü tamamen bu şekilde oynamak mümkün.Play Now (Şimdi Oyna)

Buradan istediğiniz siklette istediğiniz karakterle, tek kişilik veya iki kişilik oyun oynayabilirsiniz. Eğer 'Şampiyon Yarat' kısmında yarattığınız karakterleriniz varsa onları da burada seçmek mümkün.

ESPN Classics (ESPN Klasikleri)

Burada tarihe geçmiş mükemmel maçları oynama şansına sahipsiniz. Örnek vermek gerekirse, boks tarihinin en güzel maçlarından biri olan Muhammed Ali ve Frazier kapışmasını kendiniz yaşayabilirsiniz. Tabii kimin yere düşeceği sizin ellerinizde.

Career Mode (Kariyer Modu)

Bu başta kısaca anlattığım kısım olan 'Kariyer' bölümü. Oyundaki bir çok kilitli özellikleri açmak için bu bölümü bitirenen kadar oynamanızı tavsiye ederim. Burada kendinize istediğiniz siklette bir karakter yaratabilir veya ünlü boksörlerden birini seçip onun kariyerini sizin kabiliyetinize ve başarınıza başlayabilirsiniz. Bu bölümde amatör bir boksör olarak başlıyorsunuz. Fakat oynadıkça popüleriteniz artıyor ve yavaş yavaş profösyonel boksa atılıp oradan dünya şampiyonluğuna kadar gidebilirsiniz. Oyunudaki tüm kemerleri kazanıp bitirdiğinizde karakterinizi değişik bir siklete geçirip yeniden oynayabilirsiniz veya 'Efsane' olarak spor hayatınıza son verebilirsiniz. Ayrıca Efsane olarak oyunu bitirdiğinizde ESPN Klasikleri bölümünde sizin de maçınız oluyor. Ee artık efsanesiniz ya tarihe geçtiniz.

Kontrakt İmzala (Gelecek maçınız için kontrakt)imzalıyorsunuz. Kontrakt imzaladıktan sonra bu seçenek Antronör seçeneği haline geliyor. O kısmı da bitirdiğiniz zaman maça çıkma seçeneği oluveriyor.)

Dövüş Mağazası (Boksörünüze eldivenden, şorta kadar onlarca değişik şeyi alabileceğiniz yer. 'Şampiyon Yaratma' kısmında burayı daha ayrıntılı anlatacağım.)

Ödüller (Aldığınız plaket, kupa ve kemerleri görebileceğiniz yer)

Boksörü Değiştir (Boksörünüzün özelliklerini değiştirebileceğiniz yer. Burayı da 'Şampiyon Yaratma' kısmında anlatacağım.)

Seçenekler (Oyunun seçeneklerini değiştirmek için. Ana menüdeki seçenekler kısmı ile aynı.)

Game Modes (Oyun modları)

Online: Burada online bağlantı ile dünyanın dört bir yanından rakipler bulup, boks becerinizi gösterebilirsiniz. Online moduna girdiğinizde aynı zamanda ESPN haberler diye bir bölüm göreceksiniz. Buradan ESPN'den hangi haberleri canlı göremek istediğinizi seçebilirsiniz. Mesela Fifa futbol haberlerini ayarlayıp Fight Night oynarken altta Maç skorlarını alabilrsiniz. Ayrıca ESPN radyoyuda fon müziğine alternatif olarak açabilir ve son haberleri dinleyebilirsiniz. ESPN haberleri harika bir yenilik. Aynı zamanda online oyunu bir çok oyunda olduğu gibi 'Ranked' veya 'Unranked' olarak oynayabiliyorsunuz.

Hard Hits: Puan sistemi olmayan bu oyun modunda, her round birisi yere düşene kadar oynuyorsunuz. Eğer oyun hakem iptalı ile veya nakavt ile bitmemişse tüm raundların sonunda kim daha çok rakibini yere indirmişse o kazanıyor.

Training: Burada oyuna alışabilir ve yumruk tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Create a Champ (Şampiyon Yarat)

Bu bölümde Kariyer modunda olduğu gibi karakter yaratıyoruz. Kariyer modunda gerek karakterinizi yaparken, gerek karakteriniz üzerinde değişiklikler yaparken çıkacak olan ekranlar buradaki ile tamamen aynı. O yüzden bu bölümü ayrıntılarıyla anlatacağım. Unutmamanız gereken çok önemli bir husus şu ki, burada yarattığınız karakter Kariyer modunda kullanılmıyor. O yüzden sakın ola yanılgıya düşüp Kariyer modu için burada uğraşıp karakter yapmayın. Burada istediğiniz kadar karakter yaratabilir ve Get in the Ring veya Play Now kısmında bu karakterleri seçebilirsiniz. Burada karakter yaratırken karşınıza çıkacak tüm seçenekleri şöyle bir açıklayayım...


new fight night round 3 screens 20060109115851787

Bilgi

1. İsim
2. Soyisim
3. Takma Adı (Oyunda spikerler sizden bu takma adınızla bahsediyorlar.)
4. Doğum Yeri (Boksörleri ile ünlü bazı şehirler seçenek olarak koyulmuş)

Stil

1. Sol-Sağ (Hangi yumruk önde ringte duruyorsunuz)
2. Duruş Şekli (Ringte duruş şekliniz, rakibinize karşı posizsiyonunuz)
3. Yumruk Şekli (Yumruğunuzu savuruş şekliniz)
4. Defans Şekli (Defans yaparken kollarınızı dikey mi yatay mı tutuyorsunuz)

Genetik

1. Ten rengi
2. Göz Rengi

Fizik

1. Siklet
2. Ağırlık (Şişman veya kaslı olmak sizin elinizde)

Kafa

Kafatası ayarları ve gözünüz, kulağınız gibi karakterinizin kafasında olan her şeyi burada hassas ayarlarla değiştirip istediğiniz karaketeri rahatlıkla yaratabilirsiniz. Bu kısım çok zevkli oturup tüm arkadaşlarınızı yaratabilir ve daha eğlenceli kendinize özel maçlara hazırlanabilirsiniz.

Surat Ekleyici

Bu kısımda saç, kaş ve sakal gibi suratınızdaki ekstra kısımları ayarlıyorsunuz.

Yüzdeler

Burada ise karakterinizin özelliklerini yüzdeler ile ayarlayabiliyorsunuz.

1. Güç (Yumruk gücünüz)
2. Hız (Yumruk hızınız)
3. Çeviklik (Hareket ve savunma hızınız)
4. Dayanıklılık (Enerji kaybetme-kazanma oranı)
5. Surat (Suratınıza gelen yumruklara karşı dayanıklılığınız)
6. Vücut (Vücudunuza gelen yumruklara karşı dayanıklılığınız)
7. Enerji (Ne kadar hızlı enerji yenilediğiniz)
8. Kesikler (Suratınızda açılacak yırtıklar ve morluklara karşı savunma yüzdesi)

Tüm bu ayarları bitirdiğinizde karakterinizi Hard Disk'e kaydediyorsunuz. Daha sonra yine 'Şampiyon Yarat' kısmına gelip başka bir karakter yaratabilirsiniz veya daha önce kaydettiğiniz karakteri seçip, üzerinde değişiklikler yapabilir veya 'Dövüş Mağazası'ndan yarattığınız karakterinize şorttan eldivene bir çok şey alabilirsiniz. Eğer 'Dövüş Mağazasına' Kariyer modunda girerseniz aldığınız şeylere oyunda kazandığınız paraları harcıyorsunuz. Fakat 'Şampiyon Yarat' kısmında her şey bedava.


currentgen3


Dövüş Mağazası

Mağazadan boksörünüzün aksesuarlarını istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bazı aksesuarlar kilitli. Oyunun 'Kariyer' modunda ilerledikçe her şey yavaş yavaş açılıyor. Mağazadan şort, eldiven, ayakkabı, diş koruyucu, bellik gibi dövüş yüzdelerinizi arttırabilecek onlarca çeşit aksesuar alabileceğiniz gibi, size özel imzalı yumruk tarzından, kural dışı vuruşlara kadar ringde oyununuzu etkileyecek bir çok ekstraya kavuşabilirsiniz. Ayrıca Vücudunuza dövme yaptırma şansına da sahipsiniz. Bazı şeyler karakterinizin ringteki performansını etkilerken bazı şeyler (dövme gibi) sadece görsellik açısından oyuna zenginlik katıyor.

Fight Night Round 3 4

Eksiler ve artılar

Oyunda 'Kariyer' modu inanılmaz kolay yapılmış. En zor seviyede bile oynasanız rakipler çok kolay dayak yiyorlar. Tabii son maçlarda biraz daha zorluk çekseniz bile genel olarak oyunun kariyer modu kolay. Bir çok ayrıntı atlanmış ve bir sonraki maçınızdan başka ne tablolar ne de skorları gösteren bir düzen hazırlanmış. Yani sadece biz ve o haftaki rakiplerimiz varmış gibi hissediyorsunuz oyunda. Ses efektleri güzel ama ara şarkılar çok az ve spikerler daha önce de dediğim gibi aynı şeyleri tekrarlıyorlar ve bir yerden sonra sıkıcı olmaya başlıyorlar. Grafik olarak tek eksisi arka plandaki izleyicilerin kocaman pixellerden oluşması. Oyunu oynarken sizi rahatsız edecek bir eksi olmamasına rağmen düzeltilebilir bir problemi atlamışlar. Oyun Xbox 360 versiyonundan aylar sonra çıkmasına rağmen bu gibi eksiklikleri düzeltmeden karşımıza çıktı ne yazık ki. Eğer hali hazırda Xbox 360 versiyonuna sahipseniz listenize girmese de olur diyebiliriz.

Oyunun artıları ise her şeyi değiştiriyor. Grafikler harika. Görebileceğiniz en güzel karakter ten, kas ve ter efektleri bu oyunda. Görsel açıdan tüm diğer konsollardan daha iyi grafiklere sahip ve gördüğüm en gerçekçi spor oyunlarından birisi. Oyunu arkadaşlarınızla oynarken bağımlılık yapıyor. Hatta bazı arkadaşlarım bizim oyunlarımızı izleyip bahis koymaya başlamışlardı, siz düşünün ne kadar başarılı bir oyun yapmışlar. Fight Night: Round 3, PS3'ün en iyi iki kişi oynanabilen oyunu bence şu anda. Çok zevkli ve doyurucu bir oyun. Ayrıca ESPN eklentisi ve 'Get in the Ring' modu ile bazı can alıcı değişiklikler sunuyor biz oyun severlere. Sadece boks sevenlerin değil, spor oyunlarından hoşlanan herkesin mutlaka denemesi gereken bir oyun Fight Night: Round 3. Ekran karşısında cipslerinizi alıp bir kaç arkadaşınızla uzun saatler geçirebileceğiniz kaçırılmaması gereken bir oyun.