Yazdır
Güncelleme: 25 Eylül 2012  Gösterim: 18.552  Cevap: 25

ÖSS sınavında meslek liseleri 2. bölüm sorularını cevaplayacak mı?

Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Ayetullah
5 Mart 2009 21:16       Mesaj #3
Ayetullah - avatarı
Ziyaretçi
slm ben meslek lisesi son sınıfında okuyorum ve bu sene öss ye haırlık yapıyorum öss de benim sorumlu olduğum dersleri yazarsaanız sevinirim örnek: matematik 1 falan tümünü yazarsanız sevinirim
SEDEPH
5 Mart 2009 21:18       Mesaj #4
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Sorunuzun cevabı sanırım bu kısımda yazılı..

Sorumlu Oldukları Soruların Niteliği

Meslek liselilerin sorumlu olduğu, sınavın birinci bölümündeki ilk 4 testte sorulacak sorular tüm öğrencilerin ilköğretim ya da ortaöğretimde okuduğu ortak müfredatla ilgili olacaktır. Özellikle 9. sınıf müfredatı ağırlıklı olacak, düz liselilerin sorumlu olduğu ağır matematik, edebiyat ve diğer ders konularından meslek liseliler muaf olacaklardır.
gerilla223
23 Mart 2009 03:46       Mesaj #5
gerilla223 - avatarı
Ziyaretçi
mrb arkadaşlar meslek liselerinin ilk 4 testten sorumlu olduğu yazıyor ben elektrik bölümü mezunuyum ilk dört testten sayısaldan veya sözelden aynı puanımı alacağım yoksa lisedeki bölümüme göre sayısaldan fazla puan alıp sözel sorularından az puanmı alacağım bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun
gerilla223
26 Mart 2009 20:27       Mesaj #6
gerilla223 - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar aramızda yokmudur şu konu hakkında bilgi sahibi birisi Msn Thinking
SEDEPH
26 Mart 2009 21:55       Mesaj #7
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen inceleyiniz.

Alıntı
SEDEPH adlı kullanıcıdan alıntı

Sorunuzun cevabı sanırım bu kısımda yazılı..

Sorumlu Oldukları Soruların Niteliği

Meslek liselilerin sorumlu olduğu, sınavın birinci bölümündeki ilk 4 testte sorulacak sorular tüm öğrencilerin ilköğretim ya da ortaöğretimde okuduğu ortak müfredatla ilgili olacaktır. Özellikle 9. sınıf müfredatı ağırlıklı olacak, düz liselilerin sorumlu olduğu ağır matematik, edebiyat ve diğer ders konularından meslek liseliler muaf olacaklardır.

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Meslek Liseleri Gözüyle ÖSS


gozuyleMeslek liselerinin genel amaçları, iş yerlerinin çeşitli alanlarda ihtiyaç duyduğu ara elemanları yetiştirmek, bunun yanında bir üst yükseköğretim kurumları için öğrencileri hazırlamaktır. Öğrenci yerleştirme sisteminde yapılan değişikliklerle meslek liselerinin, mesleki alanlarda öğrenci yetiştirdikleri vurgulanmış bu nedenle de üniversiteye yerleştirmede bazı kıstaslar konulmuştur. Öğrencilerimizin bu durumla ilgili bilgi edinmesi ve üniversiteye hazırlıkta kendine bu yönde bir yol çizmesi faydalarına olacaktır. ÖSS’de bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumu mezunlarının Y-ÖSS puanları, kendi alanlarını seçmeleri durumunda, ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının (AOBP) 0,8 ile çarpılması ve ÖSS puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme sırasında Y-ÖSS puanlarına,ilgili aobp’nin 0,24 ile çarpılmasından elde edilecek ek puanlar katılacaktır.
Meslek lisesi öğrencileri kendi alanlarının devamı niteliğindeki yükseköğretim lisans programlarını seçtikleri taktirde avantajlı olacaklar. Bu avantajlar:
Ek Puan
Meslek lisesi mezunlarına sağlanan birinci olanak kendi alanlarına uygun bir yükseköğretim programına yerleştirilirken, ek puan almalarıdır. Y-ÖSS puanları, ilgili Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının (AOBP) 0,8 ile çarpılması ve ÖSS puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca yerleştirme sırasında Y-ÖSS puanlarına, ilgili AOBP’ nin 0,24 ile çarpılmasından elde edilecek olan ek puanlar katılacaktır. Örneğin; bir düz lise ile meslek lisesi okul birincileri, aynı ham puanı almış olsalar bu durumda düz lise mezunu birincisinin ham puanına 80 (100 x 0,8) puan eklenecek, ancak meslek lisesi birincisine 104 puan (100 x 1,04) eklenecektir. Buradan hareketle bir düz liselinin meslek liselerinin alanı içerise giren bir bölümü kazanma şansı düşüktür.
Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler bu avantajların farkında olarak sınava hazırlanırlarsa kendi alanlarında bir programa yerleşmeleri kaçınılmaz olacaktır.
Süre
195 dakikalık sınavda, meslek lisesi mezunları için 180 yerine 120 sorunun yanıtlanmasının yeterli olabilmesi, süre açısından bir avantajdır. Düz lise mezunu bir öğrenci kendi alanı ile ilgili bir yere yerleşmek için sınavın ikinci bölümünden de soru yapmak (toplam 180 soru) zorundayken, meslek lisesi mezunu bir öğrenci sadece 120 sorudan sorumlu tutulmaktadır.
Sorumlu Oldukları Soruların Niteliği
Meslek liselilerin sorumlu olduğu, sınavın birinci bölümündeki ilk 4 testte sorulacak sorular tüm öğrencilerin ilköğretim ya da ortaöğretimde okuduğu ortak müfredatla ilgili olacaktır. Özellikle 9. sınıf müfredatı ağırlıklı olacak, düz liselilerin sorumlu olduğu ağır matematik, edebiyat ve diğer ders konularından meslek liseliler muaf olacaklardır.
Sınavsız Geçiş
METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.
Mesleki ve teknik lise öğrencileri istedikleri takdirde liseden mezun oldukları bölümlerin devamı niteliğindeki 2 yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız yerleştirileceklerdir.
Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezi sistemle yapılır.

  • Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
  • Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
  • Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
  • Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi ve METEB bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
  • Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük )olana öncelik verilir. Adayların doğum tarihleri de aynı olduğu taktirde, bu adayların hepsi kontenjan fazlası olarak yerleştirilecektir.
  • Yerleştirme işlemi, bütün geçmiş yıl mezunlarını kapsayacak şekilde kendi senesi içinde, yukarıda anlatılan sıraya göre yapılır.
SINAVSIZ YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR
Mesleki ve Teknik liselerden mezun olanların ÖSS’ye de girmeleri gerekir mi?
Bu adaylar eğer ;
-Kendi alanlarındaki 4 yıllık lisans programlarına,
-Kendi alanları dışındaki 4 yıllık lisans programlarına,
-Kendi alanları dışındaki 2 yıllık ön lisans programlarına,
-Kendi alanları dışındaki 2 veya 4 yıllık AÖF programlarına da girebilmek istiyorlarsa
mutlaka ÖSS’ ye girmeleri gerekir. Çünkü bu programlara Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirme yapılacaktır.
Sınavsız yerleştirme sonrası boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak mı ?
Meslek lisesi ve Teknik lise öğrencileri, kendi alanları dahilinde yapacakları tercihlere göre yerleştirilecekler ; bu öğrencilerden kalan boş kontenjanlara ise Meslek liselerin ve Teknik liselerin farklı alanlarından mezun olanlarla diğer düz lise öğrencileri 160 puan barajını da aşmışlarsa hiçbir öncelik olmadan ilgili Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirileceklerdir.
Sınavsız Geçiş ile 2006-ÖSYS’de kendi alanımda bir yükseköğretim programına yerleştirildim, 2007-ÖSS puanım ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarına uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılacak mı?
Hayır. Sınavsız Geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarına uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.
Düz lise çıkışlı adaylar 2 yıllık Meslek Yüksekokulu tercihi yapamayacaklar mı ?
2005 ÖSS sonrasında Ağustosta yapılacak olan tercihlerde 2 yıllık tercih yapamayacaklardır. Ancak, “sınavsız yerleştirme” sonrası boş kalan kontenjanlar için “ek yerleştirme” yapılacağından, ek yerleştirmede alan dışı (AOBP x 0,3) Y-ÖSS puanları dahilinde 2 yıllık meslek yüksekokullarından tercih yapabileceklerdir. Fakat adaylar koşullarını karşılayabildikleri takdirde, meslek yüksekokullarının bazı programları arasından tercih yapabilirler.
Meslek lisesi ve Teknik lise mezunları 4 yıllık fakülteleri nasıl tercih edecekler ?
Bu adayların 4 yıllık fakültelere ve kendi alanları dışındaki 2 yıllık meslek yüksekokullarına yerleştirilebilmeleri için 2007 ÖSS’ye girmeleri gerekmektedir. 2007 ÖSS sonrası ağustos ayında yapılacak olan merkezi yerleştirmede kendi alanlarıyla ilgili 4 yıllık fakülteleri (AOBP x 1.04), kendi alanları dışındaki 4 yıllık fakülteleri (AOBP x 0,3) puanlarıyla tercih edebileceklerdir. Ayrıca kendi alanları dışındaki 2 yıllık meslek yüksekokullarını da ek yerleştirme ile (AOBP x 0,3) puanlarıyla tercih edebileceklerdir.
Meslek lisesi mezunlarına sağlanan ikinci olanak, varsa kendi yükseköğretim lisans programlarına, ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektir. Lisans programlarına yerleştirilirken ortaöğretim başarı puanları 0,8 katsayısı ile çarpılacak ve ayrıca ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının 0,08 ile çarpılmasından elde edilecek ek puanlar da katılacaktır. Bu olanaktan yararlanmak isteyen adayların ÖSS’ye girmeleri ve ÖSS’de ilk 4 testi yanıtlamaları yeterlidir.
Meslek lisesi mezunları isterlerse, bitirdikleri programın devamı niteliğinde olmayan yükseköğretim lisans programlarını da tercih edebilirler. Ancak bu programlara yerleşebilmek için, sınavda ilk 4 teste ek olarak ilgili puan türünün hesaplanmasında kullanılan 2 testi daha yanıtlamaları gerekecektir. Ayrıca bu adayların, bu programlara yerleştirilmesinde ortaöğretim başarı puanları için kullanılacak katsayı 0,3 olacaktır. Buna göre, soruyu soran ve meslek lisesi son sınıf öğrencisi olduğunu belirten adayın üniversitelerin mühendislik programlarına girmesi imkansız değildir; ancak oldukça güçtür. Mühendislik programlarına girmek isteyen meslek lisesi çıkışlı bir adayın öncelikle ÖSS’ye girmesi ve sınavda ilk 4 teste ek olarak Matematik-2 testi ile Fen Bilimleri-2 testini yanıtlaması ve elde edeceği ÖSS-SAY-2 puanının en az 185 olması gerekir.
kaynak

Misafir
29 Ağustos 2009 15:02       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende bişiy sormak istiorum meslek lisesi mezunuyum ve 2 yıllık önlisans okudum şuan açıköğretimden iktisad okuorum bu sene öss sınavına girersem yapılan değişikliklerden bende yararlanabilcekmiyim acil cvp yazarsanız sevinirim. umarım bu konu hakkında bilgisi olan vardırMsn Confused
Misafir
1 Eylül 2009 23:33       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kimse sorumun cevabını bilmiomuMsn SadMsn Sad
Misafir
6 Eylül 2009 02:49       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BU BİLGİLER ÖNCEKİ SİSTEME AİT BİLGİLERDİR.DİKKAT EDERSENİZ 120 VE 180 SORUDAN BAHSEDİLİYOR.BU ÖNCEKİ SİSTEM İÇİN GEÇERLİDİR.ŞİMDİKİ SİSTEMDE İLK SINAVDA ÇÖZÜLECEK SORU SAYISI 160 OLACAKTIR.BURDA BELİRTİLEN BİLGİLER ÖNCEKİ SİSTEMDEKİ 1.KİTAPÇIK VE 2.KİTAPÇIK SİSTEMİDİR.FAKAT YENİ SİSTEMDE İLK SINAV 160 SORUDAN OLUŞUP 2.SINAV İLE TARİHLER FARKLI OLACAKTIR.MESLEKİ EĞİTİM VEREN OKULLARDAN MEZUN OLAN KİİLER 1.Mİ YOKSA 2.SINAVLAMI 4 YILLIK LİSANS PROGRAMLARINA KAYIT OLACAGI KONUSUNDA KİMSE NET BİRŞEY SÖYLEYEMİYOR.ALDIGIM BİRÇOK DUYUM VAR FAKAT HEPSİ FARKLI.SANIRIM DÜZ LİSELER VE MESLEKİ EĞİTİM VEREN OKULLAR EŞİT SAYILACAĞI İÇİN 4 YILLIK LİSANS PROGRAMI ALMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER 2.KISIMDAN SORUMLU OLACAK.İLK KISIM SADECE 2 YILLIK ÖN LİSANS PROGRAMLARI İÇİN OLACAK.FAKAT ŞÖYLE BİR DUYUM DA MEVCUT.EĞER MESLEK LİSESİNDEN MEZUN BİRİ KENDİ ALANIYLA İLGİLİ BİR 4 YILLIK LİSANS PROGRAMI SEÇERSE İLK KISIM GEÇERLİ OLACAK.BU 2 SEÇENEKTEN BİRİ OLACAK FAKAT NET BİRŞEY YOK KİMSE NET BİRŞEY SÖYLEYEMİYOR.YETKİLİ BİR İSİMLE GÖRÜŞMEK GEREKİYOR.SAYGILARIMLA..Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç