Güncelleme: 16 Nisan 2009  Gösterim: 2.571  Cevap: 0

Bucaspor

Sivoy
16 Nisan 2009 23:55       Mesaj #1
Sivoy - avatarı
Ziyaretçi
Bucaspor

100px Bucaspor

Tam isim
Bucaspor
Takma isim(ler) Fırtına
Renkler Sarı-Lacivert
Kuruluş 1928
Stad Buca Arena
Kapasite 7500
Başkan 22px Flag of Turkeysvg Şeref Üstündağ
Teknik direktör 22px Flag of Turkeysvg Kemal Kılıç
İnternet adresi Bucaspor Kulübü Resmi Sitesi
Lig TFF 2.Ligi Yükselme 2008-2009 TFF 2. Lig Yükselme

Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte ülkemizin dört bir yanında çakan futbol kıvılcımları, kısa süre sonra Buca ’da yaşayan gençlerin de kalbini tutuşturdu. Aradan geçen 5 yıl gibi kısa bir sürede yapılanmasını tamamlayarak hedeflerini belirleyen Bucalı gençler Süleyman Atakan, Bekir Eromat, Niyazi Gökgönül, Hasan Yalçınkaya ve Niyazi Aktaş; Karşıyaka (1912), Altay (1914), Altınordu (1923) ve Göztepe’den (1925) sonra 1928 yılında Bucaspor’u İzmir’in 5. spor kulübü olarak kurdu.
Kulübün o tarihteki renkleri de bugünkü gibi sarı ve laciverttir. Bu renklerin yanına, eski başkanlarımızdan Yusuf Muhafız’ın döneminde eklenen “kırmızı” ise daha sonra genel kurul kararıyla iptal edilmiştir. 1928’den 1984’e kadar 56 yıl boyunca futbolun yanı sıra güreş, masa tenisi, atletizm gibi çeşitli spor branşlarında da faaliyet göstererek ilçede kök salan Bucaspor, kazandığı şampiyonluklarla İzmir’in gururu olmuştur.
Türkiye Üçüncü Ligi’nin 1984 yılında kurulmasıyla profesyonelliğe İsmet Çiftçi başkanlığında geçiş yapan Bucaspor , burada geçirdiği 6 yılda bir taraftan futbol okulları açıp, geleceğe yatırım yapmış; diğer taraftan profesyonel bir kulüp olmanın tüm gereklerini yerine getirmiştir. Bucaspor, 6 Mayıs 1990 tarihinde Edremitspor’u deplasmanda 1-0 mağlup ederek tarihinde ilk kez 2. Lig’e yükselmeyi başarmıştır. İkinci Lig’deki ilk sezonuna Teknik Direktör Erkan Velioğlu yönetiminde 5’te 5 yaparak giren Bucaspor, yakaladığı büyük çıkışla “Fırtına” lakabını da almıştır. 1994 ve 1996 yıllarında ekstra play-off’larda Süper Lig’in kapısından dönen Bucaspor, tarihinde hiç küme düşme acısı yaşamamıştır.
Bucaspor,2006-2007 sezonunda Türkiye Kupası'nda Sakaryaspor'u eleyerek gruplara kalmayı başarmış ve tarihinin en büyük başarısını elde etmiştir.
Bucaspor şuanda 2.Lig Klasman Yükselme Grubun'da mücadele etmektedir.Başarılı bir sezonun ardından başına gelen kötü olumsuzluklara rağmen Bucaspor'un hedefi Bank Asya Birinci Ligtir.Ayrıca eski Ankaragücü'lü futbolcu (Deli)Yılmaz Özlem bütün tecrübesini Bucaspor'un Bank Asya ligine çıkması için veriyor...

Taraftar ve Grupları

Bucaspor eski stadı olan Buca Belediye Stadı'nı kullanırken stad seyirciye yetmiyordu.Fakat yeni stadın açılmasıyla birlikte Bucaspor'un taraftarı ve desteği çok daha fazla artmıştır.İzmir'in en centilmen taraftarı olarak takdir toplamaktadır.Son zamanlarda Altay-Karşıyaka-GöztepeArena'ya geldikleri görülmüştür.

Bucaspor bir çok taraftar grubunu bünyesinde bulundurmaktadır.En eski taraftar grupları Poşulular ve Dumlupınar'dır.Son yıllarda Sıçanköy,Yanıkkahveler,Şirinyer Tayfa,Liseli Bucalılar adlı grupları da bir çok taraftar toplamıştır.Yeni Stadın yapılmasıyla beraber de Evkalılar grubu stadın yakınlığı avantajıyla bir çok taraftar bulmuştur.Ne var ki bu yıl içerisinde tüm gruplar Buca Fan Club çatısı altında birleşmişlerdir.Böylece taraftar sayısında artış ve taraftar içinde birliktelik hedeflenmiştir.
Buca Belediye Başkanı olarak seçilen Ercan Tati Bank Asya 1.Ligi'ne çıkılması durumunda stadın kapasitesinin daha da arttırılabileceğini söylemiştir.

Bucaspor'un Yetiştirdiği İsimler

Bucaspor ayrıca Türk futboluna verdiği katkılardada önemli bir yere sahiptir.Bucaspor'un yetiştirdiği önemli futbolcuların başlıcaları:
-Hasan Kabze (Rubin Kazan) -Mehmet Batdal (Bucaspor)


kaynak:vikipedi


Daha fazla sonuç:
Bucaspor

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç